Прегледувач на зборови: алатка на Microsoft за читање и печатење на канцелариски документи

Прегледувач на зборови 01

И покрај постоењето на голем број алтернативи кога станува збор прочитајте канцелариски документи, ова би можело да претставува мора инсталирајте апликации од трети страни на нашиот компјутер Виндоус. Ако ја извршиме оваа задача, што подобар начин да се користи алатката предложена од Microsoft, а тоа е Word Viewer.

Прегледувачот на зборови е мала алатка што можете да ја инсталирате во која било верзија на Виндоус и на тој начин, претворете го вашиот компјутер (без оглед колку е стар) во мал читач на документи во Office. Поради малата количина на ресурси што ги троши оваа апликација, можеме добро да се обидеме да ги искористиме оние компјутери што требаше да ги отстраниме, бидејќи Word Viewer не бара голем простор на вашиот хард диск, ниту, пак, бара голема RAM меморија или исклучителна резолуција на екранот. голема.

Што можам да направам со Word Viewer во рамките на Windows?

Првото нешто што треба да се спомене е тоа Прегледувачот на зборови е само мал прегледувач како што е дефинирано со името на оваа алатка. Под ова подразбираме дека во никој случај нема да можеме да уредиме канцелариски документ, туку да се посветиме на задачата за преглед на содржината на еден од нив. Препорачуваме да одите на веб-страницата за преземање на оваа алатка од официјалната страница на Мајкрософт, каде што треба само дефинирајте го јазикот со кој сакате да работите во неговиот интерфејс.

После тоа, ќе преминете на нов прозорец на Интернет прелистувач, каде што ќе му биде предложено на корисникот преземете некои други додатоци. Подолу ќе поставиме мала слика за тоа, каде што (од наша страна) не избравме msn или Bing како почетна страница во зададениот пребарувач за нашиот Интернет прелистувач.

Прегледувач на зборови 02

Други дополнителни опции може да сугерираат интеграција на гледачи за PowerPoint или Excel како и преземање на неколку професионални алатки за уредување на овие Office датотеки. Ако не сакате да имате некоја од овие додатоци, треба само да ги одштиклирате нивните полиња, а потоа да го одберете синото копче што се наоѓа десно долу.

Прегледувач на зборови 03

Откако Word Viewer ќе заврши со неговиот процес на инсталација, ќе мора да го извршите, на кој момент ќе најдете целосно чист и пријателски интерфејс во исто време. На врвот на неговиот интерфејс е лентата со алатки, која ќе ни помогне да го увеземе Office документот што сакаме да го мигрираме од Word Viewer.

Прегледувач на зборови 04

Кога ќе го сториме тоа со копчето "Датотека" во Word Viewer, прозорецот за пребарување датотеки ќе се отвори автоматски. На левата страна ќе биде присутен лента за опции, што ќе ни помогне:

 • Отворете ги неодамнешните документи.
 • Прелистајте на работната површина на Windows.
 • Пребарувајте ги моите документи.
 • Пребарувајте некоја датотека од Мојот компјутер.
 • Пронајдете датотека на нашата локална мрежа.

Едноставно, треба да се обидете да го најдете местото каде што се наоѓа една од датотеките на Office и ова може да биде едно од нив Главно Word, PowerPoint или Excel. Мал трик што ви препорачуваме дополнително да го изведувате е да се обидете да пронајдете документ што сте го хостирале во облакот.

Ако вашиот персонален компјутер е синхронизиран со кој било од нив (OneDrive, Drive, DropBox), треба само да се обидете да ја пронајдете папката што е синхронизирана со облакот со овие услуги. За да го направите ова, мора да:

Прегледувач на зборови 06

 1. Изберете од левата страна до опцијата «Десктоп".
 2. Пронајдете ја папката со вашето корисничко име од десната страна (во нашиот случај, Родриго Иван Пачеко).
 3. Кликнете двапати на таа папка.

Прегледувач на зборови 07

Откако ќе ги извршите овие три едноставни чекори, ќе можете да ги најдете сите оние папки што можеби сте ги синхронизирале со една од услугите на облак; На сликата од екранот што ја поставивме на врвот, се прикажани OneDrive и iCloud и може да се појават уште неколку, бидејќи тоа ќе зависи од тоа дали ги користите и очигледно, ако имате пристап до нив со соодветните квалификации.

Многу интересен аспект што Word Viewer ни го нуди ова во режим на читање, Па, кога ќе отворите документ Word (да дадете мал пример за тоа), во опцијата „Поглед“ на лентата со алатки постои можност за избор на различен поглед, еден од нив е тој што симулира имаат електронска книга на нашиот компјутер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.