Преглед и анализа на Amazon Fire TV Stick

ТВ стап на Амазон

Гледајќи го големиот успех во продажбата што го генерираше стилот на Google Chromecast, Амазон не сакаше да ја пропушти можноста да развие своја алтернатива што доаѓа со газење Оган ТВ стап. Компанијата веќе има одредено искуство во овој сектор, бидејќи нејзиниот телевизор Amazon Fire TV собра многу позитивни критики и го надминува Apple TV во спецификациите. На Оган ТВ стап тоа е поедноставување на телевизорот: тоа е HDMI конектор што ќе ги претвори нашите телевизии во паметни уреди.

Отстрани

Технички спецификации

Ако барате моќен стап на пазарот, Fire TV Stick е една од опциите што ги препорачуваме, бидејќи ќе ги надмине своите конкуренти во овој оддел. Амазонскиот стик има двојадрен процесор, додека Google Chromecast и Roku Streaming Stick (помалку познат на меѓународниот пазар) интегрираат едноставен процесор со 512 MB RAM меморија (Fire TV Stick достигнува 1 GB меморија RAM).

Во капацитетот на складирање, тој исто така победува, нудејќи 8 GB во нејзината гломазна внатрешност. Google Chromecast останува на 2 GB, а Roku Stick со само 256 MB. Затоа, имаме слободна рака да инсталираме игри на стапот што ни го нуди Амазон. Каталогот на продажната платформа содржи повеќе од 200 наслови за забава на сите членови на семејството.

Дизајн

Тоа е уште еден од аспектите за кои се води сметка во овој Amazon Fire TV Stick. Уредот, со мали димензии, е издолжен и обемен, но идеален за да може да го инсталирате на задната страна или од страната на оние телевизори што го отежнуваат со толку многу кабел поврзан. За напојување на Fire TV Stick ја имаме опцијата поврзете го на USB порта на телевизорот, но ќе добиеме поголема ефикасност ако го поврземе со приклучок. Во нашиот случај, USB-то се чинеше дека не е доволно моќно да го напојува стапот.

Во пакетот вклучен е далечински управувач, што не е случај со Google Chromecast и Roki Streaming Stick. Овој далечински управувач е лесен, има лесна навигација и е лесен за конфигурирање со стапот (се прави автоматски). Без сомнение, контролорот овозможува уникатно искуство за корисниците. Можеме да ја надополниме со апликацијата Амазон за да извршиме брзи говорни пребарувања од паметниот телефон на ТВ стапот.

Интерфејсот е едноставен, премногу едноставен и со неколку елементи. Приоритет во основа се дава на репродукција на содржината на Amazon Prime, па ако имате годишна претплата на оваа услуга, тогаш Fire TV Stick не може да недостасува во вашата колекција гаџети.

Инсталација

Амазон се грижи за прикачете ги сите информации за лична сметка на Fire TV Stick, така што кога ќе го добиете, само треба да ги потврдите деталите за вашата сметка и да го поврзете со вашата домашна Wi-Fi мрежа. И покрај тоа што Fire TV Stick има двојна Wifi антена, ние доживеавме проблеми со истиснување на целата моќност на брзината од нашиот Wifi сигнал, кој достигнува 50 mbps. Преземањата за ажурирање на игри и софтвер беа бавни.

И покрај ова, Fire TV Stick е оптимизиран така што корисникот може да ужива во уредот веднаш штом ќе го добие и избегнувајте досадни задачи за инсталација. Истото се случува и кога репродуцирате содржина, благодарение на интеграцијата на технологијата „ASAP“. Амазон ќе може да ги открие нашите навики на гледање, така што не треба да чекаме десет секунди за да започнеме да играме серија или филм.

Апликации и игри

Друга позитивна точка на ова Амазон пожар ТВ стап е пристап до А. широк каталог на апликации и игри. На вообичаените услуги на Нетфликс, Хулу Плус, Јутјуб, Вимео и телевизиските канали како Шоутајм, Блумберг и ПБС, им се придружуваат и други алатки како Спотифај и Пандора, за да слушаат стриминг музика од телевизијата.

Во овој дел, она што е највпечатливо е нејзиното каталог на игриОвие вклучуваат некои познати наслови како „Универзитет чудовишта“, „Приказна за играчките“, „Тетрис“ и секако „Flappy Birds“. Најдобро од сè, повеќето од овие наслови можеме да ги играме со контролорот што е вклучен во пакетот, иако имаме можност и за купување на контролорот за игри што го нуди Амазон.

Цена и достапност

На кратко, Amazon Fire TV Stick е една од најмоќните опции на пазарот и поевтино. Таков беше неговиот прием, што во моментов е тешко да се добие. Againе биде повторно достапен во продавницата Амазон во САД во текот на целиот месец февруари, само за само САД долар 39.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос Ортиз dijo

  Прашувам, дали Amazon Fire стик ми дозволува пристап до телевизија во живо? Roku Streaming Stick ми дозволува пристап до ТВ во живо користејќи Нанофликс.

 2.   Серефор dijo

  Каде го купивте? Бидејќи Амазон во САД не дозволува испорака до Шпанија.

 3.   Sergio dijo

  Почитувано добро попладне, купив стап за оган од Амазон во САД каде што напонот е 110 W, во Аргентина имаме 220 W, проблемот е што опсегот на напон на кој може да се поврзе опремата не е наведен во полето и јас ' Се плашам да го запалам ако немам трансформатор, ниту пак пишува колку количество вати троши, бидејќи има 50 W 100 W и 150 W трансформатори. Поздрав и благодарност Серхио