Nokia Lumia 830: Преглед и анализа на видео

Nokia Lumia 830

Nokia Lumia 830 е еден од најновите телефони на Microsoft кој ќе го рефлектира брендот Nokia. Од сега па натаму, финското минато ќе биде скршено и ќе се користи само потписот „Лумија“. Се соочуваме со терминал кој не разочарува. Тоа е среден опсег со високи перформанси, што се грижи за потрошувачите кои се грижат за прашања како што се траење на батеријата и квалитетот на фотографијата.

Дополнително, Мајкрософт нè повикува да ги користиме нашите Nokia Lumia 830 како идеален придружник кога станува збор за вежбање. Уредот е совршено комбиниран со квантитативна нараквица Fitbit и гласовниот асистент Кортана, што ќе ни помогне во нашиот ден за ден. Ние ги анализираме Nokia Lumia 830.

Отстрани

Дизајн

Овој модел го следи стилот и составот на останатите телефони Nokia Lumia со среден опсег. Наоѓаме правоаголен уред и малку заоблени рабови. Задниот дел е пластичен, но неговиот финиш е мат, па тешко дека ќе се цени дека е едноставна пластика. Оваа завршница успева да го пренесе чувството на елеганција. И за понатамошно помагање во градењето на ова чувство, Nokia вклучи метални украси. Самиот дизајн остава добар вкус во вашата уста, особено ако знаете добро да го комбинирате.

Задниот дел на Nokia Lumia 830 може да се замени. Во нашето пакување, телефонот вклучуваше црна обвивка, која може да се замени со други нијанси, како што се бела и портокалова; но телото во црно е она што најмногу и одговара на оваа Nokia Lumia.

Телефонот има димензии 139,4 x 70,7 x 8,5 mm и тежина од 150 грама. Ова е оддел за кој Мајкрософт никогаш не се грижел: компанијата претпочита да прави пообемни телефони, но нуди а поголемо време на батеријата.

Технички спецификации

Како што очекувавме, Nokia Lumia 830 не заостанува во техничките спецификации, и покрај тоа што е прилично достапен телефон за нашите џебови.

Започнуваме зборувајќи за недостатоците: екран, 5 инчи, не нуди Full HD резолуција на 1080p: останува на 720 пиксели. Позитивното од ова е што нашата батерија ќе трае подолго, така што за некои нема да стане проблем. Другата лоша работа е процесор, некаде со датум Snapdragon 400, но во користењето на телефонот не откривме проблеми со процесорот. Телефонот опреми 1 GB RAM меморија.

Поени позитивни: батеријата од 2.200 mAh, 16 GB меморија со читач на картички microSD за да се прошири на 128 GB и, како поинаку, нејзината камера.

Камера Nokia Lumia 830

Мајкрософт никогаш не разочарува во одделот за камери. Овој уред е способен да прави фотографии со висока резолуција, и покрај тоа што е во сцени со слаба осветленост, благодарение на неговите 10 мегапикселна леќа и инкорпорирање на технологијата PureView. Во интерфејсот на телефонот ќе ги најдеме сите карактеристични алатки на камерите на „Мајкрософт“ кои ќе ни помогнат да ги контролираме и најмалите фотографски детали. Овој телефон е способен за снимање видео во 4K квалитет и вклучува опции како што е апликацијата Lumia Cinematograph.

Задната камера интегрира стабилизатор на слика со Оптика на Зејс, нешто ретко да се види во телефон од Мајкрософт од овој опсег.

Виндоус телефон и Кортана

Кортана Виндоус телефон

Nokia Lumia 830 стандардно се интегрира Windows Телефон 8.1; интуитивен екосистем кој максимално ја искористува идејата за живи плочки или апликации чии икони ни овозможуваат веднаш да ги знаеме известувањата. Оперативен систем кој на некои им се допаѓа, но на други не им се допаѓа поради неговата едноставност во одредени делови. Покрај тоа, продавницата за апликации Виндоус нема обемен каталог, бидејќи програмерите претпочитаат да се одлучат за другите две платформи каде што остваруваат поголем приход: Андроид и iOS.

Но, една од најатрактивните делови на екосистемот Лумија е дека личен асистент Кортана сега е целосно компатибилна со нараквицата за квантизатор Fitbit. Со разговор, Кортана и Фитбит ќе можат да соберат податоци за тоа што сте јаделе денес, на пример, или за физичката активност што сте ја направиле.

Цени и достапност

El Nokia Lumia 830 Веќе е достапен во Шпанија за 419 евра. Во САД можете да го купите со операторот АТ & Т за 99,99 УСД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.