Анализа Splashdrone 3+ на шпански, водоотпорниот дрон на SwellPro

дрон Splashdrone 3 плус

Денес ве доведеме до Актуелидад Гаџет за преглед на дронот Splashdrone 3+ од SwellPro, водоотпорен дрон способен да лета во многу лоши временски услови и дека благодарение на неговите карактеристики е идеален за вежбање покрај спортови на вода, на плажа или дури и како асистент за морски риболов. Станува збор за модуларен, компактен, крут и релативно лесен дрон за уред со ваква големина и кој се истакнува главно по неговата впечатлива портокалова боја и по понудата на навистина едноставно пилотирање. Неговата основна цена е 1.200 американски долари и Можете да го купите директно од врската. Следно ќе ги видиме сите детали за Сплашдрон 3+.

Водоотпорен дрон кој работи во вода

Splashdrone 3+ дрон на терен

Првото нешто што ве погодува кога ќе го видите дронот е дека неговото куќиште е водоотпорно и тоа ги штити сите важни елементи на дронот со прилично високо ниво на затегнатост. Единственото нешто што останува непокриено се моторите и тие се целосно подготвени со филм што ги штити од солена вода, така што уредот е подготвен да слета и да полета од водата без поголем проблем, да се навлажни или дури и да потоне малку.

Благодарение на овие карактеристики, дронот е специјално дизајниран за спортови на вода, риболов или дури и за спасување благодарение на јадицата што е вградена покрај камерата и што ќе ја видиме подоцна.

Дали сакате да уживате во Splashdrone 3? Па сега Можете да го набавите по најдобра цена со кликнување овде >>

Splashdrone 3+ е многу лесен за составување

дрон Сплашдрон 3 отворен

Монтажата на Splashdrone 3+ е многу едноставна и може да ја подготвиме за летање за неколку минути. Во основа, она што треба да го направиме е:

 • монтирајте ја опрема за слетување кој е составен од две јаглеродни цевки кои се вметнуваат во дупките во основата на дронот. За да ги ставите лесно, само треба прво да ја вметнете едната страна до половина, потоа да ја вметнете другата страна и потоа нежно да притиснете додека не се вметнат и двете до крај. Тоа е нешто едноставна опрема за слетување, но вистината е дека е многу лесна и совршено ја исполнува својата мисија.
 • поставете ги елисите. За да го направите ова, ние треба само да ги притиснеме пропелерите малку надолу и да направиме мал пресврт следејќи ги индикациите што се повлечени на роторите.
 • отворете го горниот капак на дронот до ставете ја батеријата внатре. Доаѓа обезбедено со мало велкро за да го држи совршено и да спречи да се движи и да не дестабилизира за време на летот.
 • поставете го гимбалот со камерата 4k. Неговото поставување е многу едноставно, затоа што треба само да го закачите на соодветното место и да го зацврстите со игла, така што за неколку секунди да можете да размените еден додаток за друг доколку е потребно.

И тоа е тоа, следејќи ги овие 4 едноставни чекори, имаме дрон подготвен да лета со сите гаранции.

Додатоци за Splashdrone 3+

отворена актовка со дронови

За да се олесни транспортот и складирањето, дронот е претставен во цврста, робустен и убаво дизајниран случај. Во онлајн продавницата SwellPro можете да видите различни додатоци и видови на камери што можете да го користите со Splashdrone 3+. Производот доаѓа со четири различни завршувања: риболов, снимање, пловење со брод и пребарување и спасување во зависност од вашите потреби.

Во нашиот случај тестиравме комплет за пребарување и спасување кој доаѓа со модулот за носивост-3 кој се состои од a 4k камера монтирана на gimbal со една оска а тоа исто така вклучува и а мал уред за лансирање во форма на кука со која можете да транспортирате и лансирате предмети од воздухот. Бидејќи не може да биде поинаку, сите додатоци и кабли се исто така водоотпорни.

Цената на модулот за ослободување се вчитува со 4K камера и 1 оска гимбал е 329 американски долари y можете да го купите со кликнување овде.

4k камера со дронови

Предавател + FPV очила

Splashdrone 3+ доаѓа со a многу лесен и ергономски предавател вклучувајќи 5-инчен ЛЦД-екран во боја да може да ја видиме камерата со дрон и тоа ни ја обезбедува основната телеметрија неопходна за време на летот како што се брзината на уредот, висината, наклонот, полнењето на батеријата, резолуцијата на камерата, времето на летот, растојанието во врска со нас, итн.

Станица Сплашдрон 3+

Преку оваа станица можеме контролирајте го и летот на дронот и други функции како што се започнување со снимање камера, фотографирање, отворање на куката за ослободување на товарот, притискање на копчето за враќање дома итн.

За нашиот тест имавме и неколку Очила за FPV за лет од прва личност, тие се целосно компатибилни со дронот и доаѓаат во иста впечатлива портокалова боја. Овие очила се опремени со висока резолуција со двоен LED екран, кој ќе ве потопи во задоволството од пилотирањето на FPV. Цената на очилата за FPV е 199 долари и можете да ги набавите од овој линк.

Очила за FPV

Пилотирање на Splashdrone 3+

Беспилотното летало е обезбедено со неколку различни режими на лет, така што ќе се прилагоди на сите потреби:

 • GPS режим: Ова е стандарден режим на лет и ви овозможува да уживате во стабилизирани летови со помош на GPS.
 • Режим на крстарење: со овој режим можете да управувате со дронот со само една рака, бидејќи уредот ќе остане на постојана надморска височина и со помош на хостикот ќе можете да го поместувате хоризонтално на непречен начин и да снимате видеа со висок квалитет.
 • Режим ATTI: тој е најстариот агилен режим и ќе ви овозможи да постигнете поголема брзина на летот, но очигледно е и најподложен на несреќи.

Покрај тоа, Splashdrone 3+ има посебен режим на лет наречен Нежните + преку кои ќе го контролираме леталото со два потенциометри сместени под хостикот и тоа ќе ни овозможи поголема контрола врз ротацијата и насоката на дронот, така што тие се совршени за уживање во многу прецизен лет и многу стабилни видеа.

За сите оние loversубители на пилотирање со апликации, дронот дозволува додадете врска GroundStation со цел да го контролирате уредот од вашиот паметен телефон. Цената на овој додаток е 99 долари (можете да го купите од тука) и ви овозможува благодарение на апликацијата Swellpro Летај користете разни интелигентни режими на лет, како што е функцијата „следи ме“, автоматски летај до локацијата наведена на мапа, заокружи одредена точка или планирај повеќенасочна патека на летот преку мапа.

Фото галерија

Тука ви нудиме галерија со сите фотографии на Splashdrone 3+, неговите додатоци и очила за FPV.

Заклучок за дронот Splashdrone 3+

Водоотпорниот модуларен дрон Splashdrone 3+ е одлична опција за купување за сите оние кои бараат а уред со добри перформанси, едноставна контрола и кој е отпорен на вода. Неговиот модуларен дизајн и неговиот голем број додатоци овозможуваат уредот да се прилагоди на различни потреби, што несомнено претставува значителна заштеда.

Линкови за купување

Ако ве интересира купете го водоотпорниот дрон што ги анализиравме во овој напис заедно со сите додатоци, можете да го направите преку следниве врски:

Splashdrone 3+, водоотпорно видео со дрон

Тогаш можеш погледнете го дронот Splashdrone 3+ во акција во едно од промотивните видеа на брендот.

Мислење на уредникот

Сплашдрон 3+
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
1540 a 2438
 • 80%

 • Сплашдрон 3+
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Камера
  Уредник: 95%
 • Автономија
  Уредник: 75%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Мантил
 • Многу лесен за пилотирање
 • Многу достапни додатоци

Contras

 • Цената на некои додатоци е малку висока

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.