Анализа на вознесението Бог на војната

По бруталното уништување на Олимп од страна на непростливиот Спартански генерал, Сони Санта Моника одлучи да погледне назад и да ни каже подетално за потеклото на измачените Кратос во друг претходник што ги завршува авантурите на иконскиот лик PlayStation 3.

Поминаа три години од тоа наметнување Бог на војната III што нè остави сите со отворена уста и очекувања со ова Искачување тие беа очигледно многу високи. Е беше Санта Моника можност да се надмине себе си?

Тажната приказна за одмазда и предавство на Кратос се оформува со овој претход во преткоделите каде Спартанскиот генерал, жеден за победи и освојувања, склучува пакт со Арес, богот на војната, за да обезбеди победа во неговите битки. Сепак, цената што ја плати за неа беше многу скапа, иако Кратос Тој не бил свесен за тоа: тој мора да се бори против сопствените внатрешни демони и да убие кое било суштество што му стои на патот да ја дознае вистината за неговата врска со Арес.

Во овој момент влегуваат во игра Фјуриите, суштества создадени да ги мачат оние кои се осмелуваат да ги кршат пактите со боговите, иако знаат како да ги потрошат КратосНаместо тоа, тие би биле оние кои треба да се грижат за сопствената кожа. Влегувајќи во партал при проценка на заплетот, вистината е дека тоа не придонесува апсолутно за ништо што веќе не знаеме, над некои детали за истата оваа игра. Од друга страна, нема да наидеме на богови или ликови со харизма, ниту со борби од големината и епичноста на GOW III, и да биде работата уште полоша, времетраењето на режимот на приказната се чини малку кратко со неговите 7 часа.

Графички, играта е вистинско чудо и една од причините за корисниците на конзолата на Sony да извадат гради, затоа што тие добија дури и пофлуидни анимации или пошироки сценарија од оние што беа видени во претходната игра, и пазете се, да разговарате за Бог на војната III се големи зборови. Можеби некоја изгубена текстура таму не одговара со општото ниво, но највпечатлива и најчудна работа се некои технички проблеми и грешки што го оцрнуваат техничкиот дел од играта: одреден пад на брзината на кадри, анимации што не се прикажуваат правилно или не се заглавена во некои Областа за мапирање, покрај повременото бесење, се најчести на кои наидов во моите игри. Секако, зачудувачки е што тројно А што произлегува од студија за категоријата Сони Санта Моника сметајте на овие недостатоци во вашата финална верзија.

Би сакал да се осврнам на уметничкиот дел и дизајнот на играта. За Искачување сцените и боите се користат со поживописни тонови отколку во декадентната сцена на GOW III, и нешто што не ми се допадна е прекумерното рециклирање на непријателски модели од претходната игра, некои едноставно ја сменија бојата и други со некоја модификација, но кои на крајот, лесно се препознаваат од оние кои се полираат GOW III. Beenе беше ценето доколку беше вклучен поголем и подобро дизајниран бестијар, бидејќи некои од новите непријатели, како што се зелените бубачки, изгледаат недостојни за Бог на војната.

Во делот за репродукција е местото каде што се чини дека паѓаат повеќе новости: овој пат ќе имаме само мечеви од Кратос, што може да се користи со различна моќ дадена од боговите и да користи до 4 различни магии. Имплементиран е нов мерач на лутина што нуди повеќе движења, можеме да зграбиме непријатели со еден од мечевите како да е харпун со ланец, па дури и да го грабнеме оружјето на некои непријатели, а исто така ажуриран е списокот на комбинации. Друг извонреден аспект е непријателската АИ, многу пожестока и тоа нè принудува често да користиме контранапад, кој овојпат се изведува на помалку практичен и побрз начин и ќе чини повеќе за да се издржи ова движење. Загатките повторно се појавуваат (со типичните лостови и сега додаваат можност за дегенерација или поправка на сцената со амајлија), платформите продолжуваат да ја имаат својата тежина, но истражувањето е значително намалено.

Големата новина најавена со голема помпа за ова Искачување тоа беше вклучување на режим за мултиплеер за прв пат во историјата на сагата, и што да кажам ... вистината е дека не е баш чудо, бидејќи е прилично едноставно и се обложува на директна забава депонирана во конфронтации за до 8 играчи. Нема да гризам јазик и да истакнам дека овој режим можеби беше еден од виновниците за крајниот исход на кампањата на играта. Се разбира, за пристап до овој мултиплеер ќе треба да имате онлајн пас, кој е вклучен во новите копии на играта или може да се купи за околу 10 евра во Плејстејшн Магазин.

Ме боли да го кажам тоа, но според мене, ова Бог на војната е најслабата титула од сите забележани PlayStation 2 y PlayStation 3. Не ги сфаќај погрешно моите зборови, затоа што не велам дека е лоша игра, но не се мери со останатите авантури на Кратос за работната површина и не е достоен наследник на Бог на војната III. Имаме прекрасен графички финиш и напорот за обновување на играта е забележлив (сè поблиску до првиот Бог на војната), но од другата страна на паричката имаме несоодветни аспекти за тоа што би се очекувало од наслов со ваква големина: лабава и кратка кампања, помала епичност, рециклирање на непријатели, дури и пониско ниво на насилство - не очекувајте да видите такви експлицитни сцени како смртта на боговите во GOW III- и чичинабо мултиплеер. Се чини дека можеби оваа игра можеше да биде добра програма за PS Вита -конзола на која итно и требаат големи игри- но за PS3 паѓа кратко и зад тоа чудо што не однесе пред 3 години.

ЗАВРШНА ЗАБЕЛЕШКА МВЈ 7.5


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.