Преглед на Castlevania: Lords of Shadow 2

Castlevania_Лордови на_сенката_2

Во 2010 година, А. Ercива пареа, кој ја лансираше само гротеската Jerерихо на Клајв Баркер став PlayStation 3 y Xbox 360, ги изненади локалното население и странците со својот осврт на митската сага Castlevania, материјализиран во а Господари на сенка кој беше каталогизиран од многумина како една од најдобрите игри некогаш направени во Шпанија и кој исто така беше проследен со успех кај националните критичари и беше крунисан како најпродавана рата од серијата.

Сепак, не сите што сјаат се златни и ние што го стискаме тоа Господари на сенка дека има серија прилично сериозни придушници за играње, и пред сè, нехармоничен ритам на игра, грижејќи се за овие флеки да го уништат искуството на програмата. И покрај сè, бројките зборуваа и Konami одлучи да им даде можност на жителите на Мадрид да направат трилогија што ќе заврши со ова Castlevania: Lords of Shadow 2.

Приказната за оваа најнова епизода започнува со Дракула опсаден и бесмртен, но со векови подоцна се буди целосно ослабен благодарение на интервенцијата на еден стар познаник. Овој ентитет ве предупредува за враќање на големиот заеднички непријател, Сатаната, и му предлага да му помогне да го заврши во замена за тоа што ќе му понуди вечен одмор што толку многу го посакува вампирот. Haveе имаме многу познати лица назад, иако со некои зачудувачки записи на сцената, а тоа е сценариото на Castlevania: Lords of Shadow 2 достоен е за нискобуџетен Б-филм.

замокот_владетели на сенката_2 1

Најлошото нешто не е тоа, но заплетот е слаб, навредлив, лукав и не предизвикува никаков интерес кај играчот. Можеби приказната за првиот не вредеше да се притисне, покрај тоа што имаше некои по малку искрени тонови на моменти, но дури и воздухот на епската задача се распрсна во оваа рата, каде што талкаме од едно до друго место помеѓу многу хаотични борби, некои едноставни загатка, делови за инфилтрација кои не работат и испресечена кинематика што речиси се чини дека се земени од познатата манга на Акира Торијама.

Сите ние се сеќаваме дека првиот Господари на сенка Имаше возвишен уметнички правец, каде се издвојуваа прекрасни пејзажи или величествени панорами, со многу успешни дизајни на сценографијата во фантазијата, покрај тоа што имаше тим од суштества со импресивна и многу веродостојна завршница. Меѓутоа, во ова продолжение е забележано дека уметничкиот правец е сираче и дека ги сменил рацете во различни фази од развојот на играта: поставување на замокот на Дракула Тоа е највпечатливата во играта, и убедливо, додека останатите локации се слаби, празни места, немаат детали или имаат финиш достоен за игри од првата група на наслови на конзолите каде што работи ЛОС2. Што се однесува до пеколните суштества, сите тие се издвојуваат по неверојатниот лош вкус со кој се дизајнирани и дека ако зборуваме со дарежливи зборови, би било фер да се истакне нивниот нечист изглед. Како надополнување, саундтракот, иако има неколку добри парчиња, малкумина се спасливи и секако дека е дело инфериорно од она што беше слушнато во првиот ЛОС.

замокот_владетели на сенката_2 2

На мозочен удар, гледаме дека два од знаците на претходната игра беа оцрнети во продолжението, а сега е кога ќе наидеме на една од критичните точки на програмата: играта. Овој пат имаме бесплатна камера - 90% од времето - што сè уште не е од голема корист во услови на толку луда борба што ни дава скоро никаква оддишка за да ја поставиме по наш вкус, така што повторно слепо го погодуваме работ на камера.екран без да знае што се случува; контролата сè уште не е течна, особено во тајмингот и е далеку од свилен одговор на најдобрите од жанрот; Престрелките се многу хаотични, непријателите имаат голем отпор, инсистираат на извршување незапирливи напади, па дури наидуваме на вампири или мутанти со ловџиски пушки и фрлачи на гранати - да, правилно прочитавте -: накратко, играта не е далеку од забава искуство и Многу пати, ние претпочитаме да трчаме до почетната точка означена на картата за да се бориме против домаќините на Сатаната.

замокот_владетели на сенката_2 3

Многу беше кажано дека во оваа игра моќи се гледаат во митските Симфонија на ноќта, иако тие се одвиваат во многу специфични моменти и со ограничена корисност. Постои можност да се трансформираме во магла за да поминеме низ решетки или да поминеме меѓу непријателите; фрлајте лилјаци за да ги зашемети демоните; ослободи ја змејската форма на Дракула -Многу корисно за најтесни борби, иако со вулгарна инсценација-; поседуваат тела и стануваат стаорец. Овие последни две вештини се користат прилично во некои делови за стелт кои на секои два на три се испреплетени во играта, со многу едноставни предлози за репродукција кои потсетуваат на оние што ги видовме во програмите пред 15 години, покрај тоа што многу не чувствуваа дека на Принц на темнината, способен да се спротивстави на многу Сатаната, мора да бегаат од вулгарни непријатели претворени во канализациски глодар.

замокот_владетели на сенката_2 4

Ниту на техничко ниво, играта не се мери. Точно е дека стапката на рамки е нешто постабилна, но оние чести и претерани падови што беа коментирани во неговиот ден на ЛОС тие не беа вистинити. Дури и со сè, третманот и на карактерите и на поставките е многу нерамномерен: строги околини, елементи или карактери со полигонален аспект, слаба текстура - понекогаш, дури и пикселизирана -, страшни рекреации на косата, некој друг проблем со отсекување, заби со многу впечатлива пила. .. Castlevania: Lords of Shadow 2 не е зачувано ниту во овој поглед.

замокот_владетели на сенката_2 5

Би сакал да кажам дека оваа игра ги коригираше грешките во претходното издание, но многу се плашам дека не, туку токму спротивното. Во Castlevania: Lords of Shadow 2 Уметничката насока е целосно разнесена, и сценографијата и дизајнот на суштеството можат значително да се подобрат, борбите се хаотични, камерата продолжува да дава проблеми, стелт-деловите се смешни, контролата не е подобрена и приказната не претставува никаков интерес . За жал, Castlevania: Lords of Shadow 2 е едно од најголемите разочарувања на генерацијата на PlayStation 3 y Xbox 360, Со што Ercива пареа Тој не само што има вложено удел во срцето на франшизата, туку и во неговиот и навивачите.

ЗАВРШНА ЗАБЕЛЕШКА MUNDI VJ 4


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.