Kobo Aura H2O Edition 2 или големата конкуренција на Kindle на Амазон

Слика на предниот дел на Kobo Aura H2O Edition 2

И покрај фактот дека Амазон не нуди специфични бројки за продажба за различните уреди што ги има на продажба на пазарот, вклучително и добра колекција на еReaders, никој или скоро никој не се сомнева дека нивниот Киндл е најпродаваниот уред од овој тип во светот. пазар. Сепак, во последно време Кобо продолжува да вложува големи напори да стане вистинска конкуренција. Пред неколку дена тие направија уште еден чекор кон тоа со лансирањето на новиот Kobo Aura H2O Edition 2, исто така именуван како Kobo Aura H2O Edition 2017.

Оваа нова е-книга е преглед на Кобо Аура H2O кој имаше голем успех на пазарот и што започна да ги загрижува високите ешалони на Амазон, поради неговиот огромен екран, неговиот внимателен дизајн и неговата цена. Покрај тоа, тој исто така успеа да убеди огромен број читатели дека по тестирањето на уредот Кобо ги оцениле сите негови одлики многу позитивно. Како би можело да биде поинаку, ние го тестиравме новиот Kobo Aura H2O Edition 2017 и ова е наша целосна анализа.

Дизајн

Кобо отсекогаш покажувал голем интерес да се грижи максимално за дизајнот на своите уреди и овој Kobo Aura H2O Edition 2 не е исклучок, иако веќе ве предупредуваме дека користените материјали може да ве остават малку рамнодушни. И оваа нова електронска книга е вградена во црна пластика на предната страна, на која ќе бидат обележани сите траги секој пат кога ќе читаме, нешто што е навистина непријатно и што понекогаш му дава валкан изглед на уредот (Можете да погледнете внимателно на повеќето од фотографии во статијата и ќе видите како е полн со отпечатоци и покрај тоа што го чистев одново и одново). Задниот дел е покриен со еден вид гума што ќе ни овозможи да го држиме уредот со голема удобност и без да има премногу шанси да се лизне или падне на земја.

Еден од позитивните аспекти на овој нов Kobo eReader е неговиот огромен 6.8-инчен екран што ви овозможува да уживате во е-книги скоро како да читаме книга во традиционален формат на хартија.

Исто така, не можеме да го заборавиме новиот Сертификација за IPX68 со кој го има новиот уред Кобо и што ни овозможува не само да ја влажниме нашата електронска книга, туку и да ја потопиме до 2 метри под вода и максимум 60 минути. Не сум многу јасен кој можеби сака да потопи електронска книга под вода, бидејќи ќе биде тешко да се прочита, но многу е позитивно да можеме да ја навлажниме бидејќи никогаш не сме невнимателни книги во базенот или во кадата на нашиот куќа

Кобо аура H2O Edition 2 слика на телото

Конечно, сакаме да зборуваме за тежината на ова ново Kobo Aura H2O Edition 2017, што е 207 грама, и што несомнено се чини претерано за уред од ваков тип, иако имајќи предвид дека не станува збор за eReader со вообичаена големина, можеме да претпоставиме дека оваа тежина не е непријатна при читањето.

Карактеристики и спецификации

Тука ви го покажуваме главни карактеристики и спецификации на новиот Kobo Aura H2O Edition 2;

 • Димензии: 129 x 172 x 8.8 mm
 • Тежина: 207 грама
 • 6.8-инчен екран осетлив на допир Letter со квалитет на печатење со е-мастило од 265 dpi
 • Предно осветлување: ComfortLigth PRO што ја намалува изложеноста на сина светлина за многу поудобно ноќно читање
 • Внатрешно складирање: 8 GB каде што можеме да зачуваме повеќе од 6.000 е-книги
 • Поврзување: Wi-Fi 802.11 b / g / n, микро USB
 • Батерија: 1.500 mAh што обезбедува автономија со недели
 • Поддржани формати: 14 директно поддржани формати на датотеки (EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR)
 • Достапни јазици: англиски, француски, германски, шпански, холандски, италијански, бразилски португалски, португалски, јапонски и турски
 • Персонализација: TypeGenius - 11 различни типови на фонтови и 50+ стилови на фонтови
  Уникатни поставки за дебелината и острината на фонтот

Несомнено најистакнатите карактеристики на овој нов уред Кобо е неговиот огромен 6,8-инчен екран што толку многу го сакаат голем број читатели, и што за жал не премногу компании се осмелија да лансираат eReader со екран од оваа големина. Покрај тоа, сертификацијата IPX68 и огромниот број на компатибилни формати се други од неговите големи предности што веќе го поставија како една од најценетите електронски книги на ниво на карактеристики и спецификации.

Видео анализа

Подолу ви прикажуваме комплетна видео-анализа на ова Kobo Aura H2O Edition 2017;

Нашето искуство со новото Kobo Aura H2O Edition 2

Без сомнение Една од работите што најмногу ни се допадна на овој Kobo Aura H2O Edition 2 е големината на неговиот екран, што ни овозможува да имаме во наши раце уред со мерења многу слични на оние на која било книга во традиционален формат на хартија. Ова значи дека можеме да читаме на поудобен начин и без, на пример, да мора да ја зголемуваме големината на писмото, нешто што за оние од нас кои не гледаат премногу добро е вистинска непријатност.

Продолжувајќи со екранот, мора да го истакнам Огромна резолуција што ја нуди, 256ppi и тоа прави секоја буква од текстот да изгледа многу остра и јасна. На ова мора да се додаде и функцијата ComfortLight PRO што ја намалува изложеноста на сина светлина, и која се регулира автоматски во зависност од светлината што е на местото каде што читаме. Оваа одлика е идеја да ја прочитате непосредно пред да заспиеме и за да не завршат нашите очи уморни, како што се случува со другите уреди од овој тип.

Друга работа што не недостасува во новиот уред Kobo е поддршката за бројни формати, нешто што секогаш се цени. Поточно, можеме да испраќаме датотеки со следниве екстензии; EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ и CBR.

За среќа, имав среќа да пробам многу електронски книги во последно време, но една од оние што ми го оставија најдобриот вкус во устата е ова Kobo Aura H2O Edition 2017, најмногу заради големиот екран, но и заради други. многу фактори, кои го оставаат дизајнот на уредот во позадина многу далеку од неговата тежина, можеби донекаде висок.

Слика на екранот Kobo Aura H20 Edition 2

Важно е да се напомене дека решивме да не се обидуваме да го потопиме уредот во вода, заради она што може да се случи, иако од Кобо инсистираше одново и одново да го навлажниме или да влеземе во базенот со него бидејќи не биди проблем. На „Актуелиадад Гагџет“ сме страствени за технологијата, но да ја користиме таму каде што припаѓа и искрено веруваме дека еРедарот со прилично висока цена не е достоен за непотребно тестирање за скоро сите.

Цена и достапност

Овој Kobo Aura H20 Edition 2 е веќе во продажба ширум светот, откако беше официјално претставен пред само неколку дена. Може да се набави преку разни средства, меѓу кои се истакнуваат физичките продавници на FNAC, fnac.es или kobo.com. Покрај тоа, и како може да биде поинаку, исто така може да се купипреку Амазон на следниот линк.

Во однос на цената, ние не се соочуваме со економска електронска книга, но ја имаме цената е намалена во споредба со претходните модели, останувајќи на 179.99 евра. Не е премногу ниска цена, но ако ги споредиме квалитетот и моќноста што ни ги нуди овој уред Кобо, тоа е повеќе од прилагодено.

Конечна проценка

Слика на задниот дел на Kobo Aura H2O Edition 2

За да ја затвориме оваа анализа, не би можеле да не направиме конечна проценка. Прво мислам ова Кобо Аура H2O 2017 не може да остави никого рамнодушен И мислам дека на многу читатели ќе им се допадне, но и на други нема да им се допаѓа, не затоа што има некој важен недостаток или маана, туку затоа што има многу читатели кои не сакаат да читаат толку голем екран на дневна основа.

Ако ставам белешка на овој нов уред Кобо, откако го користев неколку дена, е многу близу до извонредна, иако останува на извонредно високо ниво. Можеби помала тежина и различни материјали за неговата конструкција би му го дале на овој уред посакуваниот изглед. Исто така, ако за идните верзии го коригираа проблемот со трагите што остануваат обележани низ целиот случај, тоа ќе биде многу ценето.

Амазон доминира на пазарот eReader со својот Kindle, но ова Kobo Aura H2O Edition 2017 е многу близу од секој поглед до уредите на компанијата предводена од ffеф Безос и можеби во иднина пејзажот во светот на дигиталното читање радикално се менува.

Кобо Аура H2O издание 2
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
179.99
 • 80%

 • Кобо Аура H2O издание 2
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Екран
  Уредник: 95%
 • Перформанси
  Уредник: 95%
 • Автономија
  Уредник: 95%
 • Камера
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Дизајн и материјали што се користат за производство
 • Водоотпорен
 • Карактеристики и спецификации

Contras

 • Заден
 • цена

Што мислите за ова ново Kobo Aura H2O Edition 2?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи каде сме присутни и каде сме желни да ги слушнеме вашите мислења.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мики dijo

  Го имам ова кобо и според цената што го чини, сметам дека има важен недостаток според мене, а тоа е дека двојазичните речници што ги вклучува се насочени кон англиски јазик. Беше невозможно за уредот да препознае француско-шпански речник или која било друга јазична комбинација каде што англискиот не е присутен. Доколку уредот се продава на меѓународен пазар, треба да ги содржи алатките што се прилагодени на тој пазар. Ако не, тие го продаваат само во земји што зборуваат англиски.