Xiaomi Mi Bedside Lamp 2, анализа со цена и карактеристики

Моја светилка покрај креветот 2 - кутија

Поврзаните домашни производи на Xiaomi станаа доста популарни поради нивната блиска врска помеѓу квалитетот и цената, белег на брендот во сите негови делови. Што се однесува до интелигентното осветлување, тоа не може да биде помало, а овој пат ви го пренесуваме еден од неговите најпопуларни производи.

Го разгледуваме Xiaomi Mi Bedside Lamp 2, разноврсна светилка која е исклучително компатибилна со различни виртуелни асистенти. Xiaomi Mi Bedside Lamp 2 е веќе на масата за анализа и ние ќе ви кажеме какво е нашето искуство со овој необичен и комплетен производ.

Материјали и дизајн

Втората генерација Xiaomi Mi Bedside Lamp има прилично индустриски дизајн и лесно се прилагодува на речиси секоја просторија. Има висина од 20 сантиметри и ширина од 14 сантиметри, компактен и лесен дизајн што гарантира дека може да понуди осветлување во спектар од 360 степени. Има конектор за напојување одзади и селектор со три копчиња за напред. Го имате по најдобра цена на Амазон во случај да сте заинтересирани да го купите.

Моја светилка покрај креветот 2 - напред

Мат бела пластика за основата и про transирна бела за областа одговорна за зрачење на осветлувањето. Производот лесно се „вклопува“ во различни простории, така што не мора да се држиме до неговата употреба како ноќна маса.

Инсталација

Како и секогаш, производот доаѓа со лесно разбирлив прирачник за брза инсталација. Прво, ќе го поврземе напојувањето и ќе го вклучиме светилката Mi Bedside 2 на електричната струја. Автоматски, без потреба од понатамошни активности, ќе започнеме да работиме со апликацијата Xiaomi Mi Home, достапна за Android и iOS.

 • Преземи за Андроид
 • Преземи за iOS

Откако ќе се најавите на нашата сметка на Xiaomi или ќе се регистрираме (строго потребно) во случај да немаме сметка, ќе притиснеме на копчето „+“ во горниот десен агол на екранот. За само неколку секунди ќе се појави Xiaomi Mi Bedside Lamp 2 што го започнавме.

Ние едноставно треба да ви понудиме WiFi мрежа и вашата лозинка. Во овој момент предупредуваме дека Mi Bedside Lamp 2 не е компатибилен со мрежи од 5 GHz. Потоа ќе додадеме соба во нашиот дом, како и идентификација во форма на име. Во овој момент го имаме Mi Bedside Lamp 2 скоро интегриран, но мора да запомниме дека имаме целосна компатибилност со Amazon Alexa и Google Home, така што ќе завршиме со интегрирање на светилката со нашите омилени виртуелни асистенти.

Интеграција со Амазон Алекса

Одиме во „Профил“ во долниот десен агол, потоа продолжуваме во поставката „гласовни услуги“ и избираме Амазон Алекса, таму ќе ги најдеме чекорите, кои се следниве:

 1. Внесете ја вашата апликација Алекса и одете во делот за вештини
 2. Преземете ја вештината Xiaomi Home и најавете се со истата сметка што сте ја поврзале со Xiaomi Bedside Lamp 2
 3. Кликнете на „Откријте уреди“
 4. Вашата светилка за кревет Xiaomi Mi веќе се појавува во делот „светла“ за да можете да го прилагодите она што го сакате

Интеграција со Apple HomeKit

Во овој момент, упатствата се уште полесни за следење од оние што ги понудивме за поврзување со Амазон Алекса.

 1. Откако ќе го завршите целиот дел за конфигурација преку Xiaomi Home, одете до апликацијата Apple Home.
 2. Кликнете на иконата "+" за да додадете уред
 3. Скенирајте го QR -кодот под основата на светилката
 4. Automaticallyе се додаде автоматски на вашиот Apple HomeKit систем

Ова, заедно со компатибилноста со Google Home, го прави Mi Bedside Lamp 2 една од паметните светилки со најдобра вредност за парите на пазарот.

Поставки и функционалности

Се подразбира дека благодарение на интеграциите со различните асистенти на Епл и Амазон ќе можете да изведувате автоматска работа по час или каков било друг вид на автоматско прилагодување што го сакате. Покрај горенаведеното, ја имаме апликацијата Xiaomi Home која, меѓу другото, ќе ни овозможи:

 • Прилагодете ја бојата на светилката
 • Прилагодете ја нијансата на белците
 • Создадете проток на боја
 • Вклучете и исклучете ја ламбата
 • Создадете автоматизам

Сепак, во овој момент, ние исто така мора да се фокусираме на не помалку важните рачни контроли, Бидејќи искрено, да се биде светилка за ноќна маса, добро е што имаме многу опции во мобилниот телефон, но една од неговите најчести намени несомнено ќе биде рачното прилагодување.

За ова имаме систем за допир во центарот кој има LED осветлување и ни ги нуди сите овие можности:

 • Долното копче ќе ја направи функцијата за вклучување и исклучување на светилката во било какви околности со еден допир.
 • Лизгачот во централната област ќе ни овозможи да прилагодиме опсег на осветленост што одговара на нашите потреби и што нуди добар одговор.
 • Копчето на врвот ќе ни овозможи да ги прилагодиме нијансите и боите:
  • Кога нуди бела боја, краткиот допир ќе ни овозможи да ги смениме различните нијанси на бојата што ни се нудат од постудено во потопло
  • Ако направиме долго притискање, ќе можеме да наизменично менуваме бел режим и режим на боја RGB
  • Кога нуди RGB режим на боја, кратко притискање на копчето одозгора ќе ни овозможи да се менуваме помеѓу различните бои

Оваа Xiaomi Mi Bedside Lamp 2 троши 1,4 вати во мирување и 9,3 вати во максимална работа, па би можеле да го сметаме за „ниска потрошувачка“. Што се однесува до капацитетот на светлината, наоѓаме некои повеќе од доволно (и повеќе од доволно) 400 лумени за светилка за ноќна маса.

Мислење на уредникот

Моето конечно мислење за Xiaomi Mi Bedside Lamp 2 е дека сметам дека е комплексно да понудам повеќе производ што можете да го купите помеѓу 20 и 35 евра во зависност од продажното место и конкретните понуди. Имаме високо компатибилна, разноврсна светилка и со карактеристиките што би ги очекувале од неа, тешко е да се оправда дека нема една во поврзан дом.

Светилка за миење 2
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
19,99 a 34,99
 • 80%

 • Светилка за миење 2
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 28 август 2021
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • компатибилност
  Уредник: 90%
 • Брило
  Уредник: 80%
 • конфигурација
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Висока компатибилност
 • цена

Contras

 • Потребно е создавање сметка на Xiaomi
 • Разликата во цените на продажните места

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.