Преглед: Трик за следење на нашите испратени пораки и да знаете дали се читаат

следете ги е-пораките

Како би сакале да знаете дали примачите ги прочитале пораките што сте ги испратиле или не? Ова е едно од најсоодветните пребарувања на Интернет, бидејќи theубопитноста да се знае дали на нашите пораки им е дадена важност е еден од факторите што преовладуваат во тоа време. За да го направите ова, логично треба да бараме алтернатива што ќе ни помогне да ги следиме испратените пораки, има некои опции за домаќин, некои се плаќаат, а други бесплатно.

Во следниот преглед ќе споменеме неколку аспекти што можат да бидат презентирани во времето на следете ги нашите пораки испратени, давајќи им практични примери на две услуги кои во тоа време, дадоа идеално решение за оние кои сакаат да знаат дали им се прочитани е-поштата.

Spypig за да ги следиме испратените пораки

Веројатно е една од најважните мрежни услуги што треба да се користат во кое било дадено време следете ги нашите пораки испратено по е-пошта е тоа; Spypig.com работеше совршено добро за добра сезона, иако во одредени региони на земјината топка, услугата е прекината. Пораката на која можете да се восхитувате на сликата од екранот што ја предложивме (црвена кутија) е онаа што сега може да се види на различни делови и каде што се очекува дека нешто не успеало кога се обидувате да ја побарате услугата.

спипиг 01

Операцијата беше една од наједноставните за употреба, бидејќи без потреба да се изврши регистрација, се бараше само да:

 • Поставете ја нашата е-пошта. Ова е со цел услугата да не извести кога нашата порака е прочитана.
 • Порака или наслов. Оваа опција служи само за идентификување на е-поштата што ја испративме.
 • Користете следна слика. Неколку лица или порака може да се користат како потпис на нашата порака.
 • Генерирајте ја шпионската слика. Со кликнување на копчето број 4, мора да ја копирате претходно избраната слика и да ја залепите во телото на пораката како потпис.

спипиг 02

Единственото нешто што требаше да се стори подоцна е да се испрати е-пошта и voila, кога примателот ќе ги отвори, во нашето поштенско сандаче ќе пристигне порака за одговор со IP адресата на примачот и времето во кое е прочитана пораката.

WhoReadme да ги следи испратените пораки

Друга многу интересна услуга што би можеле да ја користиме е веб-апликацијата whoreadme.com, која, за разлика од претходната, бара регистрација на нашите податоци со користење на образецот предложен од нејзините развивачи; Меѓу информациите што мора да ги внесеме, нашата е-пошта мора да биде присутна, бидејќи ќе го добиеме известувањето за отворањето на пораките што ги испраќаме. Во интерфејсот на оваа веб-апликација (на врвот од неа) наоѓаме различни алатки, кои се:

 • Извештаи за мониторинг. Таму ќе ја видиме листата на сите пораки што сме ги испратиле и оние што ги прочитал примателот.
 • составот. Во оваа област ќе имаме можност да го напишеме нашето писмо.
 • изтривалка. Можеме да оставиме нацрт-порака ако не сакаме да ја испратиме во тоа време.
 • Адресар. Ако честопати ја користиме услугата, најдобро е да креираме список на контакти на кои ќе им ги испраќаме нашите пораки.
 • Сметка. Тука можеме да конфигурираме некои внатрешни податоци на сметката на следете ги нашите пораки испратен.

курва

Двете услуги имаат огромни предности и недостатоци, кои ќе ги споменеме веднаш. Во горенаведеното (спипиг) услугата повеќе не е достапна поради дефект на серверите на програмерите исто, ова е единствениот недостаток бидејќи предноста е во бесплатната услуга, леснотијата на користење и секако, можноста да не ги внесуваме нашите лични податоци за да ги користиме.

Услугата што ја споменавме има предност што можеме да ги напишеме сите наши пораки да ги испратиме од тука; за жал, ако сакаме да имаме резервна копија од овие е-пошта во нашиот личен фиока, тие не постојат бидејќи овие пораки се пишуваат од надворешна услуга.

Повеќе информации - Како влијаат врз вас шпионскиот софтвер?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.