Ние го тестиравме HTC One M9, новиот обид на HTC на висока цена

HTC

На последниот Светски конгрес за мобилни телефони што се одржа во градот Барселона, HTC официјално го претстави својот нов предводник, HTC Еден M9, кој со дизајн многу сличен на неговиот претходник и подобрени спецификации, се обидува да добие основа на пазарот, минувајќи низ разни тешкотии заради неколкуте иновации и неговите проблеми, главно присутни во неговиот процесор.

Ги решавате повеќето компликации, Сега проблемот е што ништо повеќе од тоа да го држите во рацете добивате разочарување и би можеле да кажеме дека е повеќе исто. Се разбира, со несомнен квалитет, но повеќе од истото без практична новина.

Дизајн

Дизајнот е несомнено една од работите што се зачувани од овој HTC One M9 и е дека каде и да погледнете, тој е скоро за сите убавица, иако има луѓе на кои не им се допаѓа. Сепак, дизајнот има многу малку новини во споредба со она што го видовме во HTC One M8, што несомнено ја одзеде можноста да не изненади.

Со алуминиумско тело тоа ни дава чувство дека навистина се соочуваме со таканаречен смартфон од висока класа, иако е далеку зад него, на пример, од Samsung Galaxy S6 Edge и неговите стаклени завршувања. Исто така и за жал, дизајнот е повеќе ист од секој поглед и тоа е дека грозоморната црна лента од предната страна што веќе можевме да ја видиме на M8 е сè уште присутна.

HTC

Што се однесува до неговите димензии, гледаме како висината на овој HTC One M9 е намалена во споредба со претходникот, но како неговата дебелина расте до 9,6 милиметри. Неговата тежина од 157 грама останува во согласност со другите мобилни уреди на пазарот.

И да завршиме со дизајнот на овој терминал и како знаеме дека е повеќе исто Продолжуваме да го гледаме двојниот преден звучник, што е несомнено едно од најголемите обложувалници на најновите терминали на HTC. Во случај да имало сомнежи, веќе можеме да ви кажеме дека овој One M9 звучи многу, многу добро.

Главни карактеристики и спецификации

Следно, ќе ги наведеме главните карактеристики и спецификации на овој HTC One M9;

 • Мерења: 144,6 x 69,7 x 9,61 милиметри
 • Тежина: 157 грама
 • 3 инчен IPS SuperLCD1920 FullHD дисплеј (1080 × 5) со Gorilla Glass 4 - 441ppi
 • Процесор Qualcomm Snapdragon MSM8994 (4xCortex A53 на 1.5GHz + 4xCortex A57 на 2.0 GHz)
 • Процесор за графика на Adreno 430 GPU
 • 3 GB LPDDR4 RAM меморија и 32 GB + microSD внатрешна меморија до 128 GB
 • Задна камера: 20.7MP f / 2.2 BSI сензор
 • Предна камера: BSI UltraPixel 4MP f / 2.0 сензор
 • Батерија од 2840 mAh (не се вади)
 • Поврзување со LTE
 • Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, Bluetooth LE 4.1, сензор за акцелерометар, близина, жироскоп
 • A-GPS Glonass / MicroUSB 2.0, MHL 3.0, NFC
 • Андроид 5.0.2 оперативен систем шекерче со Sense 7.0

Видео преглед на овој HTC One M9

https://youtu.be/SPD8cI3I-HI

Тапаните, сенките и светлата

Батеријата на овој HTC One M9 мора да започне со тоа што е така 2.840 mAh, што порасна во споредба со претходните модели, делумно благодарение на зголемената дебелина на овој терминал. Сепак, автономијата не значи да се стрелаат со ракети и ќе го достигнеме крајот на денот, во случајот, да го сториме тоа на многу фер начин.

Позитивната поента е дека ќе имаме можност за брзо полнење, што делумно ја компензира ниската автономија што ќе ни ја понуди батеријата, што не треба да нè остави да нè залажуваме со своите 2.840 mAh.

Дали овој HTC One M9 заслужи толку слаб екран?

Екран HTC One M9

Екранот на HTC One M9 можеме да го кажеме тоа без сомнение не е на она што го очекувавме, и ако ги погледнеме екраните на другите врвни терминали, наоѓаме QHD, па дури и 2K резолуции. Новиот терминал на тајванската компанија монтира 5-инчен екран со резолуција 1920 × 1080 FullHD, со густина од 441 пиксели на инч. Досега сè ќе беше проодно, но не сме пред панелот што го монтираше HTC One M8, тој е сè уште подолу.

Ова ја прави максималната осветленост подобра, како и односот на контраст, што ги прави аглите на гледање многу лоши, да не се нарекуваат поинаку.

Екранот е лош, би можеле да кажеме дека има некои недостатоци и повеќе ако се соочиме со, на пример, LG G4 или Galaxy S6.

Камера

Камерата несомнено беше една од темите на HTC кои чекаат и дека успеа да го реши, повеќе или помалку, во овој HTC One M9 кој ни нуди камера со BSI сензор произведен од Toshiba и има 20.7 мегапиксели со отвор f / 2.2.

И покрај фактот дека оваа камера ни нуди оптимални резултати, многу недостасува оптички стабилизатор на слика, што го видовме на другите терминали на компанијата. Понатаму, уште еднаш би можеле да кажеме дека очекуваме нешто повеќе од оваа камера, која без да биде лоша, како што веќе рековме, не е она што очекувавме.

Подолу можете да видите неколку слики направени со камерата на овој HTC One M9;

Мое лично искуство со овој HTC One M9

Откако го користевте овој HTC One M9 нешто повеќе од две недели, вистината е дека жЈас бев воодушевен од дизајнот, иако морам да кажам дека понекогаш е малку чудно да се земе и дека е апсолутно замрзнат. Друга предност е несомнено неговиот терминал кој ни го нуди неговиот процесор Snapdragon. Сепак, мислам дека нема да може да потенцира многу повеќе позитивни аспекти, освен звукот., и е дека овој терминал ви овозможува да пуштате музика или кој било звук со многу висок квалитет.

Неговиот екран секако не е според очекувањата и далеку подолу, според мое скромно мислење, од другите врвни мобилни уреди, камерата, иако добра, може да се подобри и слојот за прилагодување не ме убедува, особено движењата што се во спротивна насока отколку во другиот софтвер и во другите терминали.

Да заклучам, и ми е тешко да кажам, мислам дека има многу подобри опции на пазарот за приближно иста цена или дури и за нешто помалку. Овој HTC One M9 не е лош смартфон, но за неговата цена и за сè што очекувавме од него, не е на ниво.

Цените и достапноста

Овој HTC One M9 веќе е достапен на пазарот веќе неколку недели и можеме да го најдеме во скоро секоја продавница, физичка и виртуелна, за цена од околу 620 евра. Можете да го купите на пример на Амазон од овој линк.

Што мислите за овој HTC One M9?.

Мислење на уредникот

HTC Еден M9
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
620
 • 80%

 • HTC Еден M9
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 75%
 • Перформанси
  Уредник: 70%
 • Камера
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 75%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 70%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Материјали за конструкција и проектирање
 • звук

Contras

 • Batería
 • Камера
 • цена

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.