Sandisk UItra USB 3.0, го тестиравме новиот флеш драјв Sandisk

SanDisk Ultra USB 3.0 (3)

SanDisk е еден од тешките удари во индустријата за флеш меморија. Во свет каде решенијата засновани на облак стануваат посилни, SanDisk го задржува влечењето нудејќи уреди со неспоредлив квалитет. И SanDisk Ultra USB 3.0 нема да биде исклучок.

Тоа можам да ти го кажам откако извршив комплетно Преглед на SanDisk Ultra USB 3.0 мојот заклучок е многу јасен: ако барате моќен и издржлив USB, новата флеш меморија SanDisk е најдобрата опција за разгледување.

SanDisk Ultra USB 3.0, привлечен и податлив дизајн

SanDisk Ultra USB 3.0 (2)

Willе започнеме со разговор за дизајнот на SanDisk Ultra USB 3.0. Со мерки од 56,8 mm x 21,3 mm x 10,8 mm наоѓаме a удобен и практичен уред. И покрај тоа што е направен од пластика, допирот е пријатен во раката.

Една опција што навистина ми се допадна е можност да се скрие USB конекторот за заштеда на простор. Детал што го ценам. Исто така во задниот дел има дупка во случај да сакаме да го обесиме USB-то, идеално да не го изгубиме на работа. Покрај тоа, на горниот дел од SanDisk Ultra USB 3.0 дизајнерскиот тим постави мала сина ЛЕД што означува дека уредот работи.

На крајот на краиштата, USB со добри завршувања, пријатен дизајн со позаоблени линии од моделите на кои сме навикнати. Ништо да се спротивстави на овој план

SanDisk SecureAccess, удобен и интуитивен софтвер за заштита на вашите информации

SanDisk Ultra USB 3.0 (3)

При поврзување на SanDisk Ultra USB 3.0 за прв пат, најдовме изненадување: новиот USB на производителот вклучува сопствен безбедносен софтвер. И јас веќе ти го кажувам тоа SanDisk SecureAccess тоа е едно од најдобрите решенија ако сакате да ги заштитите датотеките во вашата флеш меморија.

SanDisk Ultra USB 3.0 (2)

Првиот пат кога ќе сакаме да го користиме моќниот софтвер за шифрирање на SanDisk, прво ќе треба да го ажурираме. Едноставно како да кликнете на иконата за апликација и да ги следите чекорите за да отидете на Верзија V3.0 на SanDisk SecureAccess. Сега со ажурираната апликација, ќе треба само да кликнеме на неа и да ги прифатиме условите за употреба. Откако ќе ги следиме овие чекори, ќе се појави прозорец како оној што ви го покажувам на овие редови.

Willе треба да ги пополниме просторите само со лозинката што ќе ја користиме за шифрирање на нашата папка и кликнете ОК. Ако погледнете во долниот лев агол, ќе го видите тоа Можете да изберете различни опции за лозинката, што ја прави многу побезбедна. Ако ги проверите овие опции и не ги користите потребните параметри за да ја креирате вашата лозинка (употреба на големи букви и специјални знаци) нема да можете да ја креирате вашата шифрирана папка.

SanDisk Ultra USB 3.0 (1)

Следниот прозорец веќе покажува шифрирајте ја вашата папкадо. Willе треба само да ги повлечете датотеките што сакате да ги криптирате и подготвени. По затворањето и отворањето на програмата, SanDisk SecureAccess ќе побара од нас лозинка за пристап до датотеките.

Дали софтверот SanDisk е навистина безбеден? Ако го земеме предвид тој SanDisk SecureAccess користи 128-битна шифрирање AES, Веќе ви кажувам дека безбедноста на податоците е повеќе од целосна. Покрај тоа, преносот на податоци во шифрираната папка е сè уште исто толку брз.

SanDisk Ultra USB 3.0 пренесува податоци со неспоредлива брзина

SanDisk Ultra USB 3.0 (1)

Добро, видовме дека SanDisk Ultra USB 3.0 има атрактивен дизајн, интегрира многу интересен софтвер, но што е со преносот на податоци? Едноставно задоволство. Кога го тестирате на конвенционален USB, разликата е скоро нула, но кога ќе го поврземе SanDisk Ultra USB 3.0 со приклучок USB 3.0, промената е повеќе од извонредна.

Направивме два теста, првиот мина серија видеа со вкупна тежина од 16 GB. На просечната брзина на пренос е 130 MB / s, поминувајќи ги сите податоци за нешто повеќе од две минути. Кога користите помали датотеки, брзината на пренос е ограничена, иако никогаш не оди под 100 MB / s, нудејќи едноставно одлични перформанси. Збогум на чекање скоро 20 минути за да префрлите 20 GB на вашиот USB!

Заклучоци

SanDisk Ultra USB 3.0 (4)

SanDisk заврши одлична работа со нивниот SanDisk Ultra USB 3.0, Нема сомнеж. Ако додадеме и дека производителот нуди 5-годишна гаранција, пред нас е најдоброто решение доколку барате USB што нуди добри перформанси и со корисен век кој вреди.

SanDisk Ultra USB 3.0 е достапен со различни Капацитети од 16 GB, 32 GB, 64 GB, 128 GB и 256 GB. Го тестиравме моделот 256 GB, идеален за оние корисници кои сакаат да имаат мал преносен хард диск во џебот. И ако го земеме предвид тоа овој модел од 256 GB не достигнува 100 еврапојаснува зошто СанДиск е крал во индустријата.

SanDisk Ultra USB 3.0
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
19 a 99
 • 80%

 • SanDisk Ultra USB 3.0
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 100%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Убав дизајн и удобен за носење
 • голема брзина на трансфер
 • SanDisk Ultra USB 3.0 има 5-годишна гаранција

Contras

 • Цената не е лоша, но некои корисници претпочитаат хард диск од 256 ТБ отколку цената на XNUMX GB USB Flash, иако се сеќаваме на разликата во големината

И за вас, што мислите за новиот SanDisk Ultra USB 3.0? Дали мислите дека е така најдобрата USB меморија на пазарот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.