Прегледајте Insta360 Pro

Insta360Pro

Пазарот за камери од 360 степени полека добива популарност кај корисниците, сепак, во професионалниот сектор опциите се многу поограничени, а моделите за избор се помали. Камерата Insta360 Pro е една од референците на сегашниот пазар, заслепувачки со своите 6 леќи за мир, кои можат да снимаат фотографии во резолуција од 8К.

Ако сакате повеќе детали за оваа VR камера, ќе ви ги кажеме сите нејзини карактеристики подолу:

Отстрани

Чанта за Инста360

Отклучувањето на Insta360 Pro изненадува. Картонската кутија е заменета со А. многу отпорна пластична кутија со две сигурносни брави кои спречуваат случајни отвори што можат да го загрозат интегритетот на опремата (која се проценува на скоро 4.000 евра, тука можете да го купите).

Сега кога знаете колку чини оваа камера 360, тоа воопшто нема да ве изненади што доаѓа толку заштитено. Тоа е од витално значење за производот што ќе биде во постојано движење.

Откако ќе се отвори актовката, го цениме тоа надворешната заштита се пренесува и во внатрешноста со огромен слој висококвалитетна пена. Пластичното куќиште ги прима ударите и пената ќе ги апсорбира силите и вибрациите, така што Insta360 Pro не претрпува апсолутно ништо.

Отклучување Insta360 Pro

Освен горенаведеното, во актовката ги наоѓаме следниве додатоци:

 • 12V и 5A полнач
 • USB-C кабел
 • Гумена лента за заштита на леќите од удари и прашина
 • 5100 mAh батерија за да обезбеди околу 70 минути автономија
 • Кабел за етернет
 • USB-адаптер за етернет
 • Микрофибер крпа
 • Cintra удобно да ја носи камерата на рамото
 • Документација и благодарница од компанијата

Иако се вклучени доста додатоци, За да можете да започнете со користење на фотоапаратот, потребна ви е SD Extreme PRO V30, V60 или V90 мемориска картичка за поддршка на стапките на трансфер потребни за снимање на 8K видео. Исто така, имаме можност за поврзување на SSD хард диск со помош на USB 3.0 конекција. Како што можете да видите, не можеме да користиме никаква меморија бидејќи барањата се големи.

Карактеристики на Insta360 Pro

Додатоци за Insta360 Pro

За да знаете малку повеќе за Insta360 Pro, подолу имате резиме на нејзините главни карактеристики:

Очила за очила
 • 6 леќи за очи
Поле на вид
 • Степени на 360
Апертура
 • ѓ / 2.4
Резолуција на фотографии
 • 7680 x 3840 (2Д 360)
 • 7680 x 7680 (3Д 360)
 • Формати на DNG Raw или JPG
Видео резолуција
 • 7680 x 3840 при 30 fps (2D 360)
 • 3840 x 1920 при 120 fps (2D 360)
 • 6400 x 6400 или 30fps (3D 360)
 • 3840 x 3840 или 60fps (3D 360)
Резолуција за пренос во живо
 • 3840 x 1920 при 30 fps (2D 360)
 • 3840 x 3840 при 24 fps (3D 360)
 • Компатибилен со YouTube, Facebook, Periscope, Twitter, Weibo
Аудио
 • 4 микрофони
 • Поддршка за просторно аудио
Брзина на блендата
 • Од 1/8000 до 60 сек
ИСО
 • 100 на 6400
Стабилизација
 • Стабилизација на жироскоп со 6 оски
Застанете за стативи
 • Конец 1 / 4-20
складирање
 • SD картичка
 • SSD хард диск преку USB 3.0
Водоотпорен
 • Не
Conectividad
 • RJ45 Ethernet
 • USB тип-C
 • WiFi
 • HDMI 2.0 Тип-Д
компатибилност
 • iOS, Android, Windows, Mac
Димензии
 • 143 mm дијаметар
тежина
 • 1228g
Batería
 • Батерија од 5100 mAh
 • Автономија од 75 минути
 • Камерата може да се користи при полнење

Прв впечаток

Робусноста на Insta360 Pro ни дава добар поим за тоа се соочуваме со скап тим, сомневања што се потврдуваат првиот пат кога ќе ја вклучиме опремата и вентилаторот започнува да ротира за да промовира ладење, за што се грижи и алуминиумската обвивка.

Вкупно шест големи леќи за рибарски очи гледаат настрана трајно. Тие имаат бленда од f / 2.4, така што тие се доволно светли за да постигнат добри резултати дури и во слабо осветлени средини. Ако во одреден момент фотоапаратот е во неволја, имаме ISO што се прилагодува автоматски, но може да се прилагоди и рачно со вредности кои се движат од 100 до 6400, иако при такви високи вредности перцепцијата на бучавата на сликата е извонредна и острината е изгубена.

Insta360 Pro леќи

Камерата работи автономно. Треба да имаме само Extreme PRO V30 SD мемориска картичка (ако е V90, подобра) или USB 3.0 SSD хард диск и да ја наполниме батеријата. Со тоа имаме автономија до 75 минути за снимање видео или снимање фотографии во резолуции што достигнуваат до 8K.

Екран и тастатура Insta360 Pro

Основната работа на фотоапаратот може да се изврши од малиот екран и копчињата што ги наоѓаме на предната страна. Многу е едноставен и интуитивен за ракување бидејќи имаме само копчиња за движење низ менијата, копче за прифаќање и друго за враќање назад. Секако, вклучувањето трае подолго време (околу 90 секунди), затоа мора да го земете предвид пред да започнете да фотографирате или видео.

Insta360 Pro врски

Евентуално можеме да ја искористиме широката поврзаност што ни ја нуди Insta360 Pro да поврзете надворешни додатоци како микрофон (како стандард, имаме 4 микрофони компатибилни со просторно снимање аудио, иако нивната изведба е многу фер) или HDMI визир за прегледување на сликата снимена од камерата.

Пристаништа Insta360 Pro

Ние исто така можеме да ја искористиме врската RJ45 за да уживаме во многу висок ширина на опсег со користење на етернет кабел, иако ако повеќе ни се допаѓа опцијата за безжичен, Insta360 Pro Доаѓа опремено со WiFi за да можеме да го поврземе нашиот лаптоп или паметен телефон и да може да го користи како визир, далечински затворач, да прави прилагодувања на сликата, директно на социјалните мрежи итн.

Како што можете да видите, достапен е широк спектар на опции кога станува збор за поврзување.

Квалитет на сликата Insta360 Pro

Квалитетот на сликата е главната јачина на опремата. Не само што можеме да уживаме во резолуции од 8К, туку и острината на сликата е многу поголема од вообичаената, нешто особено важно за оние кои сакаат да снимаат слики во 3Д или за виртуелна реалност, нешто што е во пораст благодарение на очилата како Окулус и светот на маркетинг или забава сака да го искористи за да им понуди нови искуства на корисниците.

Третманот и обединувањето на сите слики снимени од секоја од леќите е многу ефикасен и тоа му дава на видеото многу пореален резултат за гледачот.

Ако ја користиме камерата острината е значително подобрена за фотографирање во врска со видеото. Подолу можете да видите пример за слика направена со Insta360 Pro прикажан рамно, а потоа истата фотографија со применет ефект на „мала планета“.

Фотографијата е направена со Insta360 Pro

Навистина е тешко со зборови да се опише дел што нуди толку многу можности, и креативни и технички. Она што е јасно е тоа хардверот го придружува и со Insta360 Pro можеме да постигнеме прекрасни резултати без нужно да биде за професионална употреба. Enthusубителите на фотографија и видео исто така можат да ја искористат оваа камера 360 °, иако треба да бидат јасни за трошоците за купување опрема од овој калибар (нешто што веќе го претпоставивме во SLR камерите како што е Canon 5D Mark).

софтвер

Студио Инста360

А, софтверот е тој што е виновен што Insta360 Pro е насочен кон целата публика. Имаме професионални програми за уредување што сите ги знаеме, но производителот ни нуди широк спектар на апликации за повеќе платформи многу лесен за употреба, без оглед на нашето знаење:

 • Апликација за контрола на фотоапаратот: како што сугерира неговото име, таа е апликација за да може да работи со Insta360 Pro од нашиот мобилен, таблет или компјутер.
 • Insta360 Pro Stitcher: тоа е софтвер кој помага да се отстранат можните грешки во соединувањето на сликите снимени од камерата, нешто што е почеста кај поосновните модели на компанијата. Најновите ажурирања на фирмверот што ги доби Insta 360 Pro значително го подобрија овој аспект.
 • Плеер Insta360: е плеер за снимени слики и видеа. Ние едноставно ја влечеме датотеката генерирана од фотоапаратот и можеме автоматски да уживаме во неа во формат од 360 степени.
 • Студио Инста360: ако сакаме да извезуваме или правиме лесни уредувања на фотографии или видеа, оваа програма ќе ви овозможи да го сторите тоа.

Овие се главните апликации што производителот ни ги нуди, но како што велам, можеме да користиме кој било друг софтвер за уредување слика и видео.

Заклучоци

Профил Insta360 Pro

Insta360 Pro Тоа е многу комплетен тим и ориентиран кон многу специфичен сектор на населението. Порастот на зголемената и виртуелна реалност предизвикува сектори како што е маркетингот да се преориентираат нудејќи им на корисниците нови начини на интеракција со производите и токму тука оваа камера може да игра диференцирачка улога за локалниот бизнис.

Добрите

 • Обработка на слика
 • Изградба на квалитет и завршува
 • Професионални и креативни можности

Contras

 • Ниска автономија. Подобро да имате неколку резервни батерии или да работите со фотоапаратот вклучен во мрежата.
 • Време на палење

Insta360 Pro батерија

Ако не сте професионалец и едноставно го сакате светот на фотографијата и видеото, Insta360 Pro таа е совршена придружничка за патување. Меморијата секогаш ќе ја имаме снимено во видео или фотографија од 360 степени на нашиот компјутер и со повеќе од добар квалитет, иако далеку од резултатите што ги добиваме со која било камера SLR или APS-C. Во овој случај, ние мора да одлучиме дали претпочитаме интерактивна содржина отколку традиционална, иако можеме да го задржиме најдоброто од двата света.

Удри го? 3.950 евра што ќе треба да ги платите за да ги добиете.

Insta360Pro
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
3957
 • 80%

 • Insta360Pro
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 95%
 • Камера
  Уредник: 100%
 • Автономија
  Уредник: 70%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Обработка на слика
 • Изградба на квалитет и завршува
 • Професионални и креативни можности

Contras

 • Ниска автономија. Подобро да имате неколку резервни батерии или да работите со фотоапаратот вклучен во мрежата.
 • Време на палење

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.