Преземете ја бета-верзијата на Chrome и репродуцирајте видеа во позадина на Android

Репродукција во позадина

Официјално, можеме да се претплатиме на YouTube Red и пуштајте видеа во позадина со исклучен екран на телефонот, што ни овозможува да пуштаме аудио на која било песна или да го слушаме тој канал на кој сме претплатени додека лежиме мирно на софата во нашата куќа.

Google веќе ја ограничи таа можност на YouTube за да може да игра во позадина, но сега е од Chrome beta 54 кога можете да репродуцирате видеа во позадина. И не само што тука се вестите за оваа нова бета верзија, туку е интегрирана и нова страница на јазичиња и други понезначајни, но интересни детали.

Новата страница со јазичиња на Chrome прима неколку промени, но на отстранување на копчињата од неодамнешните јазичиња и маркери. Овие стануваат достапни од менито горе десно, за да се задржи таа нова страница на јазичиња со логото на Google и митската лента за пребарување. Новата работа е што сега можете да пристапите до нов дел од препорачаните статии, но тие немаат никаква врска со оние што се споделени од Google Now.

Претходно, во врска со репродукцијата на видеото (иако добивме ажурирања), во верзијата 53 на Chrome, при репродукција на видео во картичка и една од друга апликација, таа автоматски се паузираше, нешто што повеќе нема да се случува кога ќе ја надградите верзијата 54 што овозможува репродукција на видео во позадина. Се разбира, видеата ќе паузираат кога ќе излезете од Chrome, иако може да ги продолжите од лентата за известувања; истото се случува со аудиото, иако тие нема да запрат.

Останатите карактеристики се поддршка за прилагодливите елементи API V1 и поддршка за BroadcastChannel API, што им овозможува на јазичињата да комуницираат едни со други преку JavaScript.

Преземете ја АПК-верзијата Chrome 54 beta

Хром Бета
Хром Бета
Развивач: Google LLC
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.