Фотографирање слики на екранот од нашиот Android Wear

сними слики на екранот на Android Wear

За време на извршувањето на Google IO, беа презентирани многу одлични вести во полза на целата заедница која некако има Андроид мобилен уред во свои раце; еден од нив спомна вашиот паметен часовник со Android Wear, истото што ги задржува интересните карактеристики откако е синхронизирано со еден наш мобилен телефон.

За карактеристиките на овој паметен часовник на Google Android Wear, веќе е кажано многу во различни типови блогови на мрежата, нешто што не изненади и истовремено нè воодушеви, бидејќи нема да треба да го извлекуваме мобилниот телефон за да проверуваме пораки или да остваруваме телефонски повици (меѓу многу други задачи). Сега, ако можете лесно да фотографирате слики од екранот на мобилен уред со Android (таблет или мобилен телефон), Може ли да се снима на овие паметни часовници со Android Wear? Ако го следите читањето, ќе ви кажеме како да ја извршите оваа задача во остатокот од овој напис.

Да снимате слики од екранот на Android Wear?

Секој може да помисли дека ако имаме мобилен уред во наши раце, тоа е само прашање на притискање на неколку копчиња за да направите слика од екранот; Иако е точно дека оваа задача може да се изврши на многу лесен и едноставен начин на таблетот или на мобилните телефони со Android (и очигледно, на iPad или iPhone со нивните соодветни варијанти), истата ситуација не би била возможна да се изведува во овие паметни часовници со Android Wear природно, иако ако користиме неколку трикови, би можеле да направиме секаков вид слики од екранот за тоа што го прегледуваме во одредено време во овие додатоци.

Како што предложивме во претходниот став, природно е практично невозможно направете скриншот на Android Wear, со што се обидувате да не поддржите во неколку апликации што се дистрибуирани до развивачите на платформата, и дека сега ќе ги искористиме со неколку трикови што треба да ги следиме.

Како прво, мора одете на следниот линк, што ќе ве насочи кон веб-страницата за развивачи на Android; таму ќе мора преземете го SDK за да го инсталирате на вашиот компјутер Виндоус, иако ако работите на Mac, треба да ја побарате соодветната верзија на делот прикажан малку подолу.

Откако ќе го преземеме и инсталираме Android SDK на нашиот компјутер со Виндоус (или еден со Mac), ќе бидеме подготвени да се обидеме да ја постигнеме нашата цел; претходно, мора да ги внесете поставките за Android Wear за да имате штоактивирајте го Режим на програмер на вашиот часовник.

сликајте слики од екранот на Android Wear 01

Сликата што ја ставаме во горниот дел е мал примерок за тоа што ќе треба да направите за да го направите тоа активирајте го овој режим на вашиот часовник Android Wear; Постои мал трик што мора да го направите во текот на овој процес, нешто што ќе ви го објасниме во неколку чекори подолу:

 • Прво, внесете ги поставките на вашиот часовник Android Wear.
 • Ја избирате опцијата «За Тоше".
 • Неколку опции ќе се појават веднаш.
 • Мора да „удрите“ (допир) околу 7 пати по ред во бројот на верзијата додека не се појави следниот прозорец.
 • Таму треба Активирајте го режимот за отстранување грешки на АДБ.

Откако успеавте да го активирате овој режим, ќе имате можност да започнете сними слики на екранот од часовникот за Android Wear но од компјутерот Виндоус. За да го направите ова, треба да го поврзете преку USB кабелот и да внесете неколку команди за ADB од тука, без мал предлог следново:

screencap-ад-школка -p /sdcard/screenshot.png

Снимката ќе биде зачувана на вашиот часовник, што подоцна можете да го испратите на компјутерот со следнава команда:

повлече АДБ /sdcard/screenshot.png

Иако се чини дека е многу комплициран метод за следење, но сè е прашање на малку време и трпеливост; без сомнение дека овој вид совети и трикови ќе бидат од голема корист за оние кои се посветени на правење упатства во нивните блогови, ова за поддршка на снимањето на слики, како што предложивме да ги користат овие методи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.