Како да преземате видеа на Фејсбук

Фејсбук паметни звучници јули 2018 година

Видео содржините се здобија со големо присуство на мрежата. Тие стануваат популарна опција и на социјалните мрежи. Поради оваа причина, има сè повеќе можности за создавање и споделување видео содржини. Фејсбук стана социјална мрежа која најмногу промовира ваков вид на содржина.

Веројатно е дека додека користите Фејсбук, има видео што го привлече вашето внимание и сакате да го преземете. Иако социјалната мрежа не ни обезбедува природна алатка за ова. За среќа, постојат различни начини за преземање на видео што сте го виделе на социјалната мрежа. Ние ви покажуваме како подолу.

Како што веќе ви објаснивме како да преземете видео од Инстаграм, или начините на преземете видео на Твитер, ние го правиме истото сега со најкористената социјална мрежа во светот: Фејсбук. Подготвени сте да ги откриете овие начини?

Facebook

Преземете видеа на Фејсбук на Windows и Mac

Ако користите компјутер со Виндоус или Мек да преземете видео што сте го виделе на социјалната мрежа, тогаш имате на располагање неколку опции. Бидејќи можеме да го направиме тоа преку веб-страница или секогаш можеме да инсталираме екстензии во Google Chrome кои ни помагаат да ги преземаме овие видеа. Објаснуваме повеќе за секој од начините подолу.

Од веб

FBDown

Имаме достапни веб-страници што ни овозможуваат да ги преземеме овие видеа што ги видовме на социјалната мрежа. Првиот што треба да го направиме е да се оди на Фејсбук и да се бара објавата во која го видовме видеото дека сме заинтересирани за преземање во овој случај. Во објавата во која се наоѓа ова видео, мора да кликнеме со десното копче на глувчето на предметното видео што нè интересира. Со тоа ќе се појават некои опции.

Една од опциите што се појавува во оваа листа е да се покаже URL-то на споменатото видео. Кликнете на него и тогаш ќе можеме да ја копираме URL-то на ова видео. Следно, откако URL-то е копирано, ние едноставно треба да користиме веб-страница што ни овозможува да ја преземеме оваа содржина на нашиот компјутер.

Во оваа смисла, најдобра опција што ја имаме на располагање е FBDown.net, што можете да ја посетите на овој линк. Единственото нешто што ќе треба да го направите на оваа веб-страница е залепете ја адресата што ја копиравме само во Фејсбук и потоа притиснете го копчето за преземање. За неколку секунди, ќе го имаме видеото на нашиот компјутер.

Екстензии / апликации на прелистувачи

Facebook

Една опција која е многу популарна кај корисниците е користете екстензии во вашиот прелистувач, најмногу Google Chrome. На овој начин, благодарение на овие екстензии, ќе можеме да ги преземаме видеата што сме ги виделе на социјалната мрежа директно на компјутер. Тоа е уште еден метод кој работи совршено, и кој можеме да го користиме без никаков проблем.

Веб-страницата за која разговаравме погоре, FBDown.net, има своја екстензија за Google Chrome. Така можете да го користите за преземање на овие видеа од Фејсбук. Можете да пристапите до наставката на овој линк. Таму едноставно ќе мора да го инсталирате во прелистувачот и ќе можете да започнете да го користите. Allowе ви овозможи да ги преземате видеата директно на вашиот компјутер, во формат MP4.

Не е единствената опција што ја имаме на располагање во овој поглед. Бидејќи има и други достапни додатоци во продавницата на Google Chrome. Веројатно знаете некои од нив. Но, не само што можеме да користиме екстензии, бидејќи има и достапни апликации со кои може да управуваме со преземања на видеа на Фејсбук, меѓу многу други. Најдобрата опција во овој поглед е JDownloader, која можете да ја видите во нејзината сопствена веб-страница тука.

Тоа е апликација што можеме да ја користиме на компјутерот со кој можеме да преземаме видеа. Најдоброто е што можеме преземете повеќе видеа во исто време користејќи го тоа. Нешто што ни овозможува да заштедиме време и да извлечеме многу повеќе од неговата употреба. Значи, тоа е уште една добра алтернатива што треба да се разгледа. Оваа апликација работи со сите компјутерски оперативни системи. Така, можете да го користите на Windows, Linux или Mac без никаков проблем.

Преземете видеа на Фејсбук на Андроид

Преземач на видеа за Фејсбук

Ако она што го сакате е да преземете видео од Facebook на вашиот телефон со Android, опциите се повторно различни. Иако можеме да искористиме а апликација што ќе ни овозможи преземање на уредот сите видеа што нè интересираат на социјалната мрежа. Во Play Store има доста достапни овие апликации во моментов, иако има една што подобро ја исполнува својата мисија.

Оваа апликација се вика Видео симнувач за Фејсбук, што можете бесплатно да го преземете на вашиот телефон со Android на овој линк. Работата со него е навистина едноставна. Сè што треба да сториме е да се логираме во социјалната мрежа со оваа апликација, а потоа сè што треба да сториме е да го најдеме видеото што нè интересира.

Ние го избираме и тогаш можеме да го преземеме веќе на нашиот телефон со Android. Преземањето ќе започне за неколку секунди и видеото ќе се зачува, во формат MP4, на телефонот. Willе ни овозможи да го репродуцираме или да правиме што сакаме со него. Нема да имаме проблеми во овој поглед.

Преземете видеа на Фејсбук на iOS

лого на Фејсбук

Ако имате уред со iOS како оперативен систем, како што е случај со iPhone, имаме и неколку достапни опции. Иако станува збор за оперативен систем кој поставува некои ограничувања, нема да имаме проблем при преземање на видео од Facebook на нашиот iPhone. Повторно, ќе користиме апликација за ова.

Во овој случај, апликацијата што ќе ја користиме се нарекува Документи од Readdle, што можете преземете бесплатно тука. Откако ќе се инсталира на вашиот iPhone, во рамките на апликацијата имаме прелистувач во вашата главна лента. Одиме на него и таму ја пишуваме оваа URL: http://es.savefrom.net/

Потоа одиме на Фејсбук и го бараме видеото што сакаме да го преземеме. Она што треба да го направиме е копирајте ја врската на споменатото видео, како што сторивме погоре. Ние ја копираме нејзината URL, прво кликнувајќи на споделување и потоа на копирање URL. Потоа се враќаме на апликацијата, во прелистувачот. Таму, треба да ја залепиме врската што ја копиравме на Фејсбук. Потоа ќе се прикаже опцијата за преземање.

Така, можеме да го преземеме видеото на нашиот iPhone на едноставен начин. За неколку секунди ќе го имаме на телефон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.