Преземете копија од сите наши податоци на Фејсбук

Скандалот со Cambridge Analytica Далеку е од готово. Еднаш Марк Цукерберг помина низ Конгресот и Сенатот на САД, остануваме со горчливо чувство откако проверивме како шефот на Фејсбук само изјави дека го сторил тоа погрешно и дека му е жал. Во ниту еден момент не изјави тој дека имал намера да избегне такви проблеми во иднина.

Количината на податоци што ги има Фејсбук за нас е толку страшно е страшно, па споредбата со првата епизода од третата сезона на серијата Црно огледало е неизбежна. Ако по овој скандал, кој и овозможи на компанијата Кембриџ Аналитика да создаде лажни вести за да ја измени намерата за гласање на американските избори минатата 2016 година, сè уште не сте свесни за количината на податоци што ги чува Фејсбук за нас, тогаш ќе ви покажеме како што преземете копија од сите наши податоци на Фејсбук.

Колку Facebook знае за мене?

Што знае Фејсбук за мене

За да ви дадам идеја, колку е важно да преземете копија од нашите податоци за да видите до кој степен Фејсбук нè познава скоро подобро од мајките кои не родилеЕве еден вид информации што Фејсбук ги има за нас:

 • Сите контакти во телефонскиот именик на нашиот паметен телефон
 • Реклами на кои сте кликнале.
 • Комплетна историја на сите наши разговори за разговор.
 • Веб-страниците што сте ги посетиле.
 • Град каде живеете
 • Настани на кои сте присуствувале, учествувале или сте биле поканети.
 • Податоци за препознавање на лице.
 • Кои се членовите на вашето семејство.
 • Кои се твоите најдобри пријатели.
 • Сите IP адреси што сте ги користеле или ги користите за да се поврзете на Фејсбук, како и времето и датумот.
 • Сите локации од кои сте се консултирале или сте ја напишале социјалната мрежа.
 • Сите белешки што сте ги објавиле или сте ги напишале на вашата сметка.
 • Телефонскиот број и физичката адреса.
 • Места што ги посетувате преку метаподатоците на фотографиите.
 • Туѓи објави за вас.
 • Датум кога се придруживте на Фејсбук.
 • Пријатели што сте ги отстраниле од списокот на пријатели.
 • Сите пребарувања што ги направивте на Фејсбук.
 • Целокупната содржина што сте ја споделиле.
 • Вашата моментална работа и каде што претходно сте работеле
 • Религиозни верувања
 • Политичка идеологија.

Овој само еден мал примерок од информациите што Фејсбук ги има за нас. Некои од нив ги додаваме рачно, така што нашиот профил е што е можно пореален, но други, како што се местата што ги посетивме, се добиени преку GPS координатите на сликите, додека политичката идеологија и религиозните убедувања (ако не се наведени рачно) се добиени преку веб-страниците што ги следиме, публикациите што ги правиме, за кои коментираме во нашите разговори ... Како што можеме да видиме, Фејсбук практично ги анализира сите податоци што ги пишуваме на својата платформа.

Проблемот со пристапот до „Кембриџ аналитика“ не е во тоа што доби информации од сите луѓе кои извршиле специфично истражување, туку преку овие податоци, имал пристап до сите пријатели и роднини на сите корисници што го направиле, па оттука и сегашниот број на погодени корисници ширум светот отиде од првичните 50 милиони на сегашните 87 милиони.

Преземете копија од сите наши податоци на Фејсбук

Пред сè, мора да пристапиме до веб-страницата на Фејсбук и да ги внесеме нашите корисничко име и лозинка, доколку сме ги зеле здрава навика да се одјавуваме секогаш кога сме го посетиле нашиот wallид, за да спречиме Фејсбук да знае каде одиме, што правиме и каде одиме.

Ако сакате да го спречите Фејсбук во секое време да знае кои веб-страници ги посетувате откако ќе ја напуштите социјалната мрежа, Firefox ни нуди продолжување тој ќе биде одговорен за отворање на ексклузивно јазиче за да може да се движите на Фејсбук ако имате пристап до историјата на прелистување на нашиот тим во секое време, јазиче што работи како да е прелистувач независен од Firefox. Силно се препорачува.

Преземете копија од сите наши податоци на Фејсбук

Ако сакаме да преземеме копија од сите информации што ги чува Facebook за нас, бидејќи создадовме сметка, пред сè, мора да одиме на Општи поставки на сметката на Фејсбук. Во рамките на делот Општо, од десната страна ја бараме опцијата Преземи копија од вашите информации, што е точно на крајот.

Преземете копија од сите наши податоци на Фејсбук

Следно, пристапуваме до делот Преземи ги твоите информации и во кој Фејсбук не известува дека ќе продолжиме да преземаме копија од личните информации што сме ги споделиле на Фејсбук, што ќе ги вклучува сите наши фотографии, видеа, пораки за разговор, публикации и други податоци што социјалната мрежа ги има во сопственост за нас. Да се ​​започне процесот кликнете на Креирај ја мојата датотека.

Преземете копија од сите наши податоци на Фејсбук

Во зависност од нашата активност на Фејсбук, веројатно е повеќе или помалку да се создаде процесот, така што социјалната мрежа ќе ни покаже порака со која ќе нè извести дека ќе потрае некое време да се соберат сите информации што сме ги објавиле или споделиле на социјалната мрежа. Покрај тоа, тој исто така ќе побара од нас повторно да ја внесеме лозинката за да ја заштитиме нашата безбедност.

Оваа мерка е оправдана така што не можеме да ја преземеме историјата на пријател или роднина ако го користиме нивниот компјутер за да го спроведеме процесот, затоа што ако не се одјавуваме секој пат кога пристапуваме до веб-страницата на Фејсбук, директно ќе пристапиме до сметката на корисникот . Кликнете на Креирај ја мојата датотека.

Преземете копија од сите наши податоци на Фејсбук

Преземете копија од сите наши податоци на Фејсбук

Следно, тоа ќе ни покаже нова порака во која не информира за тоа тие ги собираат нашите информации и дека ќе ни испрати по е-пошта кога е подготвена за преземање. Во оваа е-пошта, ние сме информирани за почетокот на процесот, но исто така, тоа исто така ни овозможува да го избегнеме во случај да не сме биле тие што го побарале тоа.

Преземете копија од сите наши податоци на Фејсбук

Овој процес не трае многу минути. Откако датотеката е создадена, ќе добиеме е-пошта со линк за преземање на сите наши информации.

Преземете копија од сите наши податоци на Фејсбук

Следно, мора да кликнеме на Преземи датотека, да започне со преземање на целата содржина што Фејсбук ја сочувал низ годините на својата платформа.

Преземете копија од сите наши податоци на Фејсбук

Но, порано повторно ќе побара од нас лозинката за нашата сметкада потврдиме дека сме вистински сопственици. Откако ќе ја внесеме, ќе започне преземањето на компресираната датотека во zip формат.

Што содржи датотеката што ја преземаме од Фејсбук со нашите информации?

Преземете копија од сите наши податоци на Фејсбук

Во нашиот тим ќе се преземе датотека со името Фејсбук-корисничко име. Кога ќе ја отпакуваме, можеме да видиме општа датотека index.html заедно со директориумите: html, пораки, фотографии и видеа. Секој од директориумите ја чува содржината независно, идеално ако сакаме да направиме копија на целата содржина што ја смекнавме на социјалната мрежа ако ги изгубиме оригиналите. Проблемот е што резолуцијата и на видеата и на фотографиите е далеку од оригиналната, но барем е подобра отколку да не можете да чувате ништо.

Што знае Фејсбук за мене

За да можеме да имаме пристап до складираната содржина на структуриран начин, ние мора отворете ја датотеката index.html. Треба да кликнеме само двапати на датотеката, така што стандардниот прелистувач на нашиот тим е задолжен за нејзино отворање. Во левата колона, ќе имаме пристап до информации за нашиот профил, информации за контакт, биографија, фотографии, видеа, пријатели, пораки, настани, безбедност, соопштенија и апликации.

Сите информации што ги има Фејсбук за нас, ги користи социјалната мрежа за да ја води својата платформа за рекламирање, на овој начин клиентот кој ангажира услуги на Фејсбук за рекламирање може прикажете ги вашите реклами само во одредена низа на луѓе на пример, жени кои имаат деца и мачки (не кучиња), кои се во брак, кои сакаат да патуваат, кои се помеѓу 40 и 50 години и имаат син помеѓу 5 и 10 години и кои исто така сакаат акциони филмови (не романтични за да биде потешко) и фудбал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.