Преземете музика од Spotify

Како да преземете музика од Spotify

Со месечна претплата пониска од цената на ЦД-то на последниот албум од нашиот омилен уметник, имавме на располагање обемен каталог со целата дискографија на тој уметник или група, па така малку по малку, оваа услуга стана „услуга за секого loversубители на музика кои по долги години илегално преземање музика, се одлучија за практичноста што ја нуди оваа услуга.

Но, таа услуга може да биде проблем за многу корисници, доколку нивната стапка на податоци не е „фер“ стапка на GB, иако во текот на минатата година, операторите значително ги зголемија податоците за стапката, престанувајќи да бидат проблем за репродукција преку стриминг. Дури и да е така, не секој е подготвен да ја пушта својата музика преку стриминг, со понизок квалитет и што сака преземете ја омилената музика од Spotify на вашиот уред и репродуцирајте го без интернет-врска.

Раѓање и еволуција на Spotify

Седиште на Spotify во Шведска

Кон крајот на 90-тите и раните 2000-ти, Напстер стана омилена платформа за многу милиони корисници да уживаат во својата омилена музика без да мора да одат низ музички продавници и плаќаат прекумерни цени што ги наметнаа рекордните компании, без оглед на музичкиот формат што го избираме.

Со текот на годините, музичката индустрија мораше да претпостави дека Интернетот е тој што е и е иднината, така беше потребно да се најде точка на унија меѓу потрошувачите и корисниците. Тука е роден Spotify, првиот стриминг музички сервис, кој, во замена за месечна претплата, ни овозможи да уживаме во која било песна, музичка група, изведувач ...

Спотифа е роден во 2006 година во Шведска, но официјално не беше претставен дури две години подоцна, а Шведска, Финска, Норвешка, Франција, Велика Британија и Шпанија беа првите земји каде што беше достапен. Во своето потекло, имаше за цел да може да слуша музика преку нашиот компјутер. Оттогаш се шири низ целиот свет, освен што се шири екосистемот на уредите каде е достапен.

Во моментов, тој е присутен во кој било уред поврзан на Интернет, на кој можете да помислите, движење што логично го олесни неговото ширење и меѓународниот успех што го има во моментов, со повеќе од 60 милиони претплатници кои плаќаат. Spotify исто така ни нуди бесплатна услуга со реклами, што ни овозможува да уживаме во скоро целиот негов каталог, вестите пристигнуваат 15 дена подоцна до корисниците без претплата, без да плаќаат ниту едно евро во замена за рекламирање.

Епл Музика

Како што одминуваа годините, повторното откривање на музиката што ја претпоставуваше iTunes на Apple, со можност за купување песни поединечно за помалку од евро, но со тоа што успеа да ги намали нивоата на пиратерија, започна да гледа како станува сè попопуларно. продаваше помалку песни бидејќи корисниците претпочитаа да плаќаат месечна претплата и да уживаат во целиот каталог кога и како сакаат.

Како одминуваа годините, продажбата на песни на iTunes стануваше сè помала и не беше во 2014 година, 6 години по лансирањето на Spotify, тоа Apple создаде сопствен сервис за стриминг на музика, откако го купи Beats Music, друг стриминг музички сервис кој едвај имаше претплатници, но кој му помогна да ја искористи инфраструктурата што ја имаше во тоа време и ја лансираше Apple Music една година подоцна.

Благодарение на следбениците на компанијата со седиште во Купертино и непречената интеграција на Apple Music во екосистемот iOS и macOS, за нешто повеќе од две години, Apple заработи повеќе од 30 милиони претплатнициПретплатници кои само се плаќаат, бидејќи не нуди бесплатна верзија што ни ја нуди Spotify.

Зошто да преземете музика од Spotify?

Преземете музика од Spotify

Ако имате стапка со голем број GB, најверојатно ќе преземете музика не биди проблем за тебеБидејќи, иако потрошувачката на МБ при користење на Spotify преку стриминг не е многу голема, вашите музички вкусови ве принудуваат постојано да ја менувате музиката и не секогаш имате омилена група или изведувач што сакате да ги слушате почесто.

Ако на вашиот паметен телефон секогаш недостасува простор за складирање, особено ако е iPhone (уред што не можеме да го прошириме со капацитет за складирање), преземањето музика нема смисла, бидејќи колку и да преземате со добар квалитет, веројатно дека брзо ќе го наполни вашиот уред и ќе го исцеди да направите фотографија или едноставно видео.

Ако сме loversубители на музиката и го користиме Spotify секојдневно додека одиме на работа во јавен превоз или во автомобил, преземањето музика од Spotify е одлично решение, доколку не сакаме алоцирајте ја нашата стапка на податоци исклучиво да слушате музика преку стриминг. Покрај тоа, ако обично правиме долги патувања со автомобил, воз или авион, тоа е одлично решение секогаш да ја имаме при рака нашата омилена музика.

Друга предност што ни ја нуди опцијата за преземање музика е тоа што, иако покриеноста на мобилниот телефон е значително зголемена во последните неколку години, од време на време може да се движиме низ области каде покриеноста е само GSM, нема податок.

Spotify

Сега, кога станавме јасни, кои се некои од предностите што се нудат со преземање музика за да се пушти без Интернет, мора да имаме предвид една работа, а тоа е дека Spotify ни овозможува да преземаме музика само на нашите уреди сè ние сме корисници на премиум сметка, односно месечна исплата, без разлика дали е семејство, индивидуа или студент.

Spotify ни овозможува да преземаме целосни албуми, плејлисти и индивидуални песни и потоа ви покажуваме како можеме преземете ги нашите омилени плејлисти или албуми на нашиот iPhone, уред со Android или на нашиот компјутер или Mac за да може да ги репродуцираме без потреба од интернет-врска.

Пред сè, мора да се осигураме дека имаме премиум сметка. Доколку не е така, Spotify редовно ни нуди различни промоции што ни овозможуваат да ја користиме услугата три месеци за помалку од едно евро. Исто така, ни нуди можност за користете ја целосната услуга 7 дена потполно бесплатно, за да можеме темелно да ја тестираме услугата и да ги видиме сите предности што ни ги нуди.

Размислувања што треба да ги имате предвид пред да преземете музика од Soptify

Spotify

Како прво, мора да имаме предвид дека за да не испариме брзо стапката на податоци, апликацијата Spotify е природно Тоа само ни овозможува да преземаме музика преку Wi-Fi конекција, иако можеме да ги промениме преференциите за да можеме да преземаме музика преку нашата стапка на податоци, идеално за кога ни треба песна и немаме Интернет-врска на располагање.

Друг аспект што мора да го земеме предвид при преземање музика од Spotify е квалитет на песни. Spotify по дифолт ја презема музиката во нормален квалитет, но исто така ни нуди и висок и екстремен квалитет, а последниот е највисок квалитет на звук што можеме да го најдеме и оној што троши повеќе простор на нашиот уред кога ќе го преземеме.

Преземете музика од Spotify на вашиот iPhone или iPad

Преземете ја Spotify Music на iPhone

 • Откако ќе ја отвориме апликацијата, одиме во табулаторот библиотека лоциран на дното на апликацијата, каде што Плејлисти, албуми, песни, изведувачи или станици што неодамна ги зачувавме или свиривме.
 • Следно, кликнуваме на елементот што сакаме да го преземеме, албум или плејлиста исклучиво. Следниот прозорец ќе ни ги покаже песните што го сочинуваат албумот или плејлистата заедно со копче за да започнеме да ги репродуцираме.
 • Ако немаме зачувана содржина во нашата сметка на Spotify, мора да ја бараме содржината што сакаме да ја преземеме.
 • Веднаш на врвот, пред првата песна што ќе ја најдеме прекинувач со име Преземи, копче што треба да го активираме така што преземањето на овој материјал ќе започне да се врши на нашиот уред.

Преземете музика од Spotify на Андроид

Преземете ја Spotify Music на Андроид

 • Постапката за преземање на нашите омилени албуми или плејлисти преку Spotify со терминал за Android е потполно иста како и со терминал за iPhone или iPad, но има единица за складирање во форма на microSD картичка, пред сè, мора да наведете во која единица сакаме да ја преземеме содржината.
 • За да одредиме во која единица сакаме да преземеме, мора да одиме во табулаторот библиотека и да кликнеме на Преземања, за да ја избереме дестинацијата на песните што сакаме да ги преземеме и потоа да ги пуштиме.
 • Откако ја воспоставивме единицата за складирање, ја бараме плејлистата или изведувачот што сакаме да ги преземеме и кликнуваме на прекинувачот Преземи.

Преземете музика од Spotify на вашиот компјутер или Mac

Преземете ја Spotify Music од компјутер

Од причини што не се над разбирање на никого, Spotify не дозволува преземање музика директно од компјутер, бидејќи содржината не е заштитена со DRM, па затоа може да циркулира без никаков вид ограничување. На Интернет можеме да најдеме некои апликации кои, преку комплициран процес, можеме да ги преземеме песните од плејлистата со Spotify од YouTube, но не и од самиот музички сервис за стриминг.

Како да играте преземена музика од Spotify

Репродуцирајте преземена музика од Spotify на вашиот паметен телефон

Откако ќе ги преземеме омилените песни, албуми, плејлисти, омилени изведувачи, време е да ги пуштиме офлајн без Интернет врска. За да го направите ова, ние мора да одиме во библиотеката, последниот таб кој се наоѓа на дното на апликацијата и да кликнеме на Преземи, каде што ќе најдеме tЦелиот материјал што претходно го преземавме. Тогаш само треба да избереме тип на содржина што сакаме да ја репродуцираме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.