Како да преземате фотографии и видеа од Инстаграм на едноставен начин

Слика на икона на Инстаграм

Инстаграм со текот на времето стана една од најпопуларните социјални мрежи, и покрај својата едноставност, успеа да освои милиони корисници кои секојдневно ги поставуваат своите фотографии или видеа ретуширани со еден од многуте достапни филтри. Апликацијата на Фејсбук е далеку од тоа да се појави на пазарот пред неколку месеци, бидејќи сега можеме да направиме уште многу работи освен да испратиме едноставна фотографија, но сепак ја одржува суштината на нејзините почетоци.

Од таа првична суштина, сè уште постои тешкотија за преземање на која било фотографија или видео објавено на социјалната мрежа, што денес ќе се обидеме да го решиме со учење преку оваа статија како да преземате фотографии и видеа на Инстаграм на едноставен начин.

Бидејќи сигурно веќе ја замислувавте официјалната апликација на Инстаграм не ни дозволува да преземаме слики или видеа, така и сите апликации што ќе ви ги прикажеме во оваа статија се од трети лица, кои да, тие работат во повеќето случаи до илјада чуда.

Како да преземате фотографии и видеа на Instagram на iOS

Ако имате iPhone или iPad и сакате да преземете фотографија или видео од Инстаграм, мора да прибегнеме, како што веќе рековме, на апликации од трети страни што можеме да ги најдеме во App Store, што е секогаш многу позитивно.

Иако има многу апликации достапни за преземање, повеќето ветуваат многу работи што не испорачуваат, овозможувајќи ни да преземаме само свои фотографии. Ако не сакате да губите време, ова се наши препораки со кои нема да успеете.

Инстаграм

Инстаграб слика за iOS

Можно е Instagrab е најдобрата апликација достапна за iOS и тоа е дека ќе ни овозможи да преземеме скоро секаков вид на содржина од социјалната мрежа. Доволно е да пристапиме со нашето корисничко име и лозинка и откако ќе влеземе, ќе биде доволно за пристап до сметката на корисникот, изберете ја фотографијата или видеото и притиснете ја иконата со стрелка што ќе се појави. За неколку секунди содржината ќе биде зачувана и ќе ја имаме на располагање во папката наречена „преземања“ покрај ролната.

Дардан

Ако не сакаме да инсталираме никаква апликација на нашиот мобилен уред, добар ресурс е да се користи Dredown, алатка што ќе ни овозможи да преземаме содржина, не само од Инстаграм, туку и од многу други социјални мрежиСамо со копирање на URL-то што, на пример, во социјалната мрежа за уредување фотографии ќе го најдеме со кликнување на трите точки поставени вертикално.

Следно, мора да ја залепите URL-то во главниот прозорец Dredown, кој треба да изгледа како оној на следната слика;

Слика од порталот Dredown

Откако ќе ја имаме URL-то, мора да го притиснеме копчето "Dredown", што ќе донесе екран од каде што можеме да го преземеме предметното видео.

Видеото е преземено од Dredown

Несомнено, една од одличните карактеристики на оваа услуга е можноста да се користи не само со iOS уред, туку и во кој било прелистувач, или на нашиот уред или на нашиот компјутер.

Како да преземате фотографии и видеа на Инстаграм на Андроид

На Андроид, за разлика од iOS, можностите се множат И тоа е дека во Google Play или што е исто, официјалната продавница за апликации на Google можеме да најдеме голем број апликации што ни овозможуваат да преземаме слики и видеа, како наши, така и на други корисници на Instagram.

Еве неколку примери за да останете со оној што ви се допаѓа најмногу или оној што го привлекува вашето внимание;

InstaSaver

Слика на апликацијата InstaSaver

Откако пробав многу апликации, јас дефинитивно верувам во тоа InstaSaver Тоа е најдобрата апликација достапна за Android која ни овозможува да зачувуваме слики и видеа од Instagram. Неговата работа е исто така многу едноставна и доволно е да ја копираме врската на сликата или видеото што сакаме да ја преземеме и да ја залепиме рачно на посоченото место, што ќе го видиме во рамките на апликацијата во форма на поле за текст.

Откако ќе се препознаат сликата или видеото, ќе започне преземањето, што за кратко време ќе го видиме во галеријата на нашите уреди.

Плус исто така Можеме да сметаме на предноста на автоматизирање на процесот делумно бидејќи со активирање на автоматско зачувување можеме да започнеме преземање секој пат кога ќе копираме URL нема потреба да го залепите подоцна.

InstaSaver
InstaSaver
Развивач: TiredCruncher
цена: слободен

Лесно преземање

Друга опција што мора да ја земете предвид при преземање содржина од Instagram е Лесно преземање, што ќе го најдете бесплатно за преземање од Google Play, и кое сомнително многу личи на InstaSaver.

За да преземеме каква било содржина, доволно е да го добиеме URL-то на фотографијата, да го залепиме во апликацијата и веднаш ќе започне преземањето, зачувувајќи го на нашиот уред.

EasyDownloader за Instagram
EasyDownloader за Instagram
Развивач: Развивач
цена: слободен

Како да преземате фотографии и видеа на Инстаграм од компјутер

Инстаграм веќе извесно време има своја веб-верзија, која и покрај она што може да изгледа, многу корисници ја користат секојдневно. Ако сакате да го користите вашиот компјутер за преземање фотографии и видеа, постојат неколку опции што можете да ги користите и кои ќе бидат многу корисни, што ќе ви ги покажеме подолу;

Инстапор

Слика за инсталација

Оваа веб-страница ви овозможува да преземате фотографии или видеа на Инстаграм на најлесен начин. За ова, и како и во другите случаи, ние мора да ја внесеме URL-то на публикацијата што сакаме да ја преземеме или да го наведеме профилот од каде што сакате да преземете содржина.

Една од најголемите предности на оваа услуга е тоа што преземањата се прават во компресирани формати, што е секогаш голема предност за секој корисник. Покрај тоа и секако Instaport е потполно бесплатен.

Пристапете до Инстапор ТУКА

Преземиграм

Слика за услугата за преземање грама

Друга веб-страница многу слична на претходната што ни нуди можност за преземање на содржината на Instagram на нашиот компјутер е Преземиграм. Како и огромното мнозинство, тоа работи со внесување на URL-то на содржината што сакаме да ја преземеме, иако со предност што нема да се преземе директно, но ќе се отвори нов прозорец. Оттаму ќе треба да кликнеме со десното копче на глувчето и да го користиме често користеното „Зачувај слика како“.

Како и повеќето апликации или услуги од овој тип тоа е потполно бесплатно и е навистина едноставно и интуитивно.

Пристап до шема ТУКА

Дали нашиот совет во форма на апликации за преземање содржина од социјалната мрежа Инстаграм ви бил корисен?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.