Како да преземате фотографии од Фејсбук

Фејсбук паметни звучници јули 2018 година

Поставувањето фотографии на Фејсбук е нешто од најнормалното. Повеќето корисници со сметка на социјалната мрежа поставуваат фотографии или видеа на неа. Исто така, страниците што ги следите поставуваат фотографии. Некои фотографии што во одреден момент може да ве интересираат и сакате да ги преземете. Социјалната мрежа ви овозможува да го направите ова во повеќето случаи. Затоа, ние ви ги покажуваме чекорите што треба да ги следите.

Наспроти преземањето видеаво преземете фотографии на Фејсбук имаме природен начин да го стори тоа на социјалната мрежа. Иако постојат неколку методи што ќе ви ги кажеме подолу. За да знаете повеќе за начинот на преземање фотографии.

Иако подолу Toе ви претставиме неколку начини да го направите тоа. Бидејќи иако имаме достапен метод во самата социјална мрежа, постојат и други начини на кои можете да преземате фотографии на вашиот компјутер или телефон, во зависност од тоа што сакате постојано.

Преземање фотографии од Фејсбук

Преземете фотографии на Фејсбук

Првиот метод е достапен на самата социјална мрежа. Иако тоа е нешто што можеме да го искористиме ако сакаме да преземеме само една фотографија или неколку од нив. Значи, тоа е нешто што треба да се користи во поспецифични прилики, но е многу лесно за употреба. Мораме да влеземе во Фејсбук и да одиме на објава во која видовме фотографија што нè интересираше. Било да е тоа страница или личност.

Потоа, мора да кликнете на фотографијата. Кога фотографијата ќе се отвори на екранот, голем број опции се достапни на дното на фотографијата. Еден од текстовите што излегува е оној на опциите, на кои треба да кликнеме. Кога го правите ова, на екранот се појавува мало контекстуално мени. Можете да видите дека една од опциите во неа е преземање.

Со кликнување на оваа опција започнува преземањето на оваа фотографија од Фејсбук. Значи, фотографијата ќе биде зачувана на нашиот компјутер без никаков проблем. Во случај на следење на овој процес на паметен телефон, процесот не се менува многу. Само кога сме внатре во фотографијата, треба да кликнете на трите вертикални точки што се наоѓаат во горниот десен дел на екранот. Потоа излегува опцијата за зачувување на фотографијата на паметниот телефон.

Преземете целосни албуми

Преземете го албумот Фејсбук

Ова е метод што можеме да го користиме само со наши фотографии или со оние на страница на која сме администратори. Можеби сте поставиле фотографии од вашиот одмор на Фејсбук, и поради проблем, тие се избришани од вашиот компјутер. Во тој случај, имаме можност за преземање на наведениот албум директно од социјалната мрежа. Така, не мора да одиме еден по еден, како во претходниот дел.

За да го направите ова, ние мора да го внесеме албумот со фотографии за кој станува збор на Фејсбук. Внатре во албумот, гледаме горе десно. Во овој дел можете да видите дека има икона на запчаник. Токму на оваа икона треба да кликнете. Кога го правите ова, се појавува опција во неа, а тоа е преземање албум.

Значи, мора да кликнеме на оваа опција. Обично, ќе се појави известување во кое се наведува дека ќе биде потребно малку време за да се преземе овој сет на фотографии. Но, Фејсбук ќе не извести кога фотографиите ќе бидат подготвени за преземање. Takeе трае неколку минути. Иако во голема мера зависи од количината на фотографии што ги имаме во неа. Кога е подготвено, ќе видиме известување на социјалната мрежа. Потоа можеме да го преземеме албумот, кој е преземен во zip формат.

Преземањето на ZIP обично не трае премногу долго. Иако тоа ќе зависи од бројот на фотографии што ги имате во наведениот албум на социјалната мрежа. Затоа, прашање на неколку минути е и овие фотографии веќе ќе ги имате на располагање на вашиот компјутер нормално.

Користете наставка во Google Chrome

Даун албум

Преземањето комплетен албум со фотографии од Фејсбук е нешто што можеме да го направиме само со нашиве. Но, може да има страница на социјалната мрежа која има серија фотографии што нè интересираат, а има премногу за да ги преземеме поединечно. Ако сакаме да ги имаме сите, можеме да користиме наставка во google chrome. Благодарение на тоа, можно е да преземате фотографии од социјалните мрежи, работи и со Инстаграм.

Ова прашање за кое станува збор е наречено ДаунАлбум, што ќе ни овозможи пристап до овие фотографии на едноставен начин. Може да се инсталира во Google Chrome многу удобно, пристап до оваа врска. Тука треба само да продолжите со нејзината инсталација во прелистувачот. Потоа, само треба да влезете во Фејсбук и да ги барате фотографиите што се од интерес за корисникот во тоа време.

Работата на тоа воопшто не е комплицирана. Фотографиите што ве интересираат мора да ги најдете на Фејсбук и потоа да продолжите да ги преземате. Можеме да кликнеме на иконата на наставката за да ги натераме да преземат. Значи, за само неколку минути ќе ги имате сите фотографии достапни на вашиот компјутер. Едноставен процес, но кој им заштедува на корисниците многу време ако има многу фотографии што ги интересираат.

Преземете Фејсбук Фотографии на Андроид

Преземање фотографии Фејсбук Андроид

За корисниците кои сакаат да може да преземате фотографии или албуми од Фејсбук на вашиот паметен телефон Андроид, постои и можност. Во овој случај, тоа е користење на апликација на телефонот, што ќе ја обезбеди оваа можност на едноставен начин. Апликацијата се вика Преземи албуми со слики на Фејсбук. Името на тоа веќе ни дава јасна трага за тоа што можеме да сториме со тоа. Првото нешто што треба да направите е да го преземете на вашиот телефон, можно на овој линк.

Потоа, кога е инсталиран, само треба да го внесете и да ги следите чекорите што ќе ги посочи. Е побара од нас да имаме пристап до сметката на Фејсбук, така што ќе ги избереме фотографиите што нè интересираат. Можеме да преземаме од сопствени албуми на фотографии и од корисници што ги сакате, без разлика дали се ваши пријатели или страници.

Со еден клик ќе ги имате сите овие фотографии на вашиот паметен телефон со Android со целосна удобност. Многу лесен за употреба, па затоа вреди да се размисли. Бидејќи овозможува преземање фотографии од Фејсбук на Андроид, ако правите многу, тоа е нешто многу поедноставно и побрзо. Апликацијата е бесплатна, иако има реклами внатре (што не влијае на неговото работење).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.