Преземете ја последната бета верзија на Ubuntu 16.10 Yakkety Yak сега

Убунту 16.10 Јакети Јак

Малку по малку сите нови функции во следната верзија на Убунту се коригираат и тестираат, можеби денес најпопуларниот оперативен систем со отворен извор во светот. Ако сакате Linux и пред сè сте навикнати да работите со оваа дистрибуција, кажете си дека сега можете да ја инсталирате и тестирате бета верзијата на Убунту 16.10 Јакети Јак.

Како што сигурно знаете, станува збор за нова јавна бета-верзија, поточно втората од овој познат оперативен систем. Ова значи дека, иако е прилично стабилно, вистината е дека сè уште има некои грешки што мора да се поправат, иако, како што веројатно размислувате, имајќи предвид дека датумот на објавување е следниот Октомври 13, овие се минимални.

Објавен Ubuntu 2 Yakkety Yak Beta 16.10.

Меѓу најинтересните новини претставени во оваа нова верзија, потенцирајте ја на пример употребата на нова верзија 4.8 на јадрото на Linux што сега поефикасно ги стиска компјутерските ресурси. Во исто време, GNOME 3.20, исто така, се појавува во дистрибуциите што ја користат оваа работна околина.

Како детал, ако сакате да одите понатаму, кажете ви дека покрај верзијата Бета2 на оперативниот систем за кој зборуваме, веќе може да имате пристап до пробната верзија на т.н. Вкусови на Убунту, специјални верзии на оваа популарна дистрибуција на Линукс кои се разликуваат во нешто едноставно како што е развиено за да покрие различна потреба, меѓу најинтересните што ги наоѓаме:

Убунту сервер: специјално издание за сервери.
Ubuntu Mate: Околина за десктоп партнер. Специјално за лаптопите.
Убунту Гном- Верзија на оперативниот систем со работна околина на GNOME.
Lubuntu: светло дистрибуција на Убунту, за стари компјутери, на пример.
Kubuntu: верзија на оперативниот систем со работна околина на KDE.
Убунту Студио: специјализиран за софтвер за уредување аудио и видео.

Повеќе информации: Ubuntu


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.