YouTube Premium го заменува YouTube Red и ќе биде достапен во Шпанија

Google треба да започне размисли двапати при избор на име за вашите платформи. Во последниве години, многу од нејзините услуги не само што го сменија своето име (Google Wallet> Android Pay> Google Pay за да именуваат еден од најновите примери), туку покрај промената на името, тој е посветен и на мешање на некои од неговите функции па на крајот на корисникот никогаш не му е јасно што навистина ни нуди.

YouTube Red беше првиот обид од гигантот за пребарување за лансирање претплата на YouTube без реклами, покрај тоа што имаат пристап до ексклузивна содржина на платформата, како и до неограничен пристап без реклами до Google Play Music, но до сега, идејата не беше привлечна за повеќето корисници што ја принуди компанијата да ја преиспита идејата со ново име и промена на услугата: YouTube Music и YouTube Premium.

Услугата YouTube Music сега е цела музика, е еквивалент на Spotify или Apple Music, без никакви реклами. Покрај тоа, тоа ни овозможува пристап без реклами до музичките видеа достапни на видео платформата на YouTube. YouTube Music ќе ни понуди персонализирани плејлисти засновани на податоците што ги има Google / YouTube за наши допаѓања, списоци што ќе се засноваат на вештачка интелигенција. Меѓутоа, ако сакаме да уживаме во целата видео платформа без реклами, ова не е планот што го бараме. За среќа, овој нов план ќе ни овозможи преземете аудио од YouTube.

YouTube Premium. Ни нуди целосен пристап до YouTube Music, но исто така ни овозможува да уживаме во целата содржина достапна на платформата без никаков оглас, покрај пристапот до оригиналната содржина создадена само за претплатниците на оваа услуга. Во моментов, главната атракција на YouTube Premium е серијата Кобра Каи, серија базирана на истите ликови од Карате Кид 30 години подоцна.

YouTube Music и YouTube Premium цени

Пристапот до целиот музички каталог на YouTube Music е со цена од 9,99 долари, додека пристапот до целиот музички каталог заедно со оригиналната содржина на YouTube и без реклами, се чини со 11,99 евра. Google сака целосно да влезе во светот на пренесување оригинална содржина до бидете алтернатива на Нетфликс, ХБО, Хулу и стриминг видео услугата и Епл и Дизни планираат да започнат некаде следната година.

Што ќе се случи со Google Play Music?

Компанијата не даде коментар за ова прашање, но најверојатно оваа услуга го смени своето име во YouTube Music. Ова е втора шанса на Гугл да се обиде да ја внесе главата во светот на стримингот на музика, свет што не е голема заслуга како што признаваат и Епл и Спотифај заради малите маргини, но компанијата со седиште во Маунтин Вју сака да започне со приближување за да ги одземе корисниците од двата сервиси, стратегија што Apple веројатно ќе ја следи и кога ќе ја стартува својата услуга за стриминг видео.

Достапност на YouTube Music и YouTube Premium

Двете услуги ќе започнат трча следниот вторник во САД, но според компанијата, наскоро тој ќе биде достапен и во Австрија, Канада, Данска, Финска, Франција, Германија, Ирска, Италија, Норвешка, Русија, Шпанија, Шведска, Швајцарија и Велика Британија иако во текот на 2018 година тие ќе заминат додавајќи нови земји.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.