WeTransfer: што е тоа и како работи?

WeTransfer

Toе разговараме за апликација што зазема место меѓу најпопуларните во однос на пренос на датотеки и складирање на облак. Ако треба постојано да доставувате големи датотеки на соработници или на вашиот шеф, има малку апликации на пазарот што можат да одговараат на WeTransfer. Ова е одлично, особено кога сакате да испраќате датотеки што поштата не ви дозволува да ги прикачите. Можете да го користите тотално бесплатно и не ве прашува да се претплатите за да испраќате или примате датотеки.

Како што споменавме, WeTransfer моментално е меѓу најпопуларните апликации од овој тип. Ние детално ќе објасниме зошто оваа апликација се препорачува за апликации како Dropbox за употреба како облак складирање. Иако најинтересно е несомнено пренесување на датотеки без претходна регистрација помеѓу корисниците. Прочитајте за да дознаете што е WeTransfer и како работи.

Што е WeTransfer?

WeTransfer е онлајн платформа која се базира на облак и е дизајнирана така што можете да пренесувате различни типови датотеки на други корисници потполно бесплатни преку мрежата. Стана една од најпознатите апликации во секторот поради леснотијата на користење, брзината и, пред сè, цената 0. Многу е корисно да испраќате многу големи датотеки на едно или неколку лица истовремено, само со сметка за е-пошта.

Една од неговите најистакнати предности што го прави над другите опции е тоа дури и не бара претходна регистрација. Не го прашува ниту примателот на датотеката. Значи, можеме да извршуваме операции без да се мачиме да ја инсталираме или асоцираме нашата пошта со кој било запис, само изберете датотека и испратете ја нашата сметка за е-пошта.

Веб WeTransfer

Предности на користење на WeTransfer

Оваа апликација не бара никаков вид на регистрација, но ако ја направиме можеме да креираме лични сметки, таа дури има и план за плаќање во кој можеме да уживаме во некои понапредни опции. Најистакнато е несомнено испратете датотеки до 20 GB наместо 2 GB што можеме да ги пренесуваме бесплатно.

Овој план ни нуди и други многу корисни предности за понапредниот корисник. 100 GB простор за складирање во облак, многу GB доколку сакаме да зачуваме многу видеа или Фотографии, како и проекти. Имаме можност да ја прилагодиме нашата сметка со различни аспекти за страницата од каде што другите корисници можат да ги преземаат нашите споделени датотеки. Овој план за плаќање има цена од 120 € годишно или 12 € месечно.

Како да го користам

Како што дискутиравме погоре, не е потребна претходна регистрација за да се користи бесплатната услуга за споделување датотеки на WeTransfer. Најлесен и најбрз начин да ја користите оваа услуга е директно од веб-прелистувачот.

 • Прво, пристапуваме до вашата страница официјална веб-страница од нашиот омилен веб прелистувач. Во прва инстанца, ќе нè праша дали сакаме да ја користиме бесплатната верзија или дали претпочитаме да го договориме планот плус со гореспоменатите предности. Ние кликнуваме на ме носи на Фри, за да ги испраќаме нашите големи датотеки бесплатно.
 • Сега ќе се најдеме на страницата за услуги, со атрактивен дизајн во кој можеме само изберете ја опцијата што се појавува во полето лево. Првиот пат кога ќе го искористиме, мора да ги прифатиме условите и да го прифатиме договорот (нешто типично за која било услуга преку Интернет). Кликнуваме за да прифатиме и да продолжиме.
 • Сега полето ќе се смени за да покаже друг каде податоци за испорака за вашите датотеки. Ние го пополнуваме за да продолжиме.

WeTransfer употреба

 • Кликнуваме на копчето + за да ги додадеме датотеките што сакаме да ги испратиме од нашиот компјутер. За да го направите ова, нашиот прелистувач ќе го отвори истражувачот на датотеки за да ги избере. Запомнете дека со бесплатната верзија максималната големина по датотека е 2 GB. Како и вкупно, односно ако избереме неколку датотеки, тие не треба да надминуваат 2 GB тежина.
 • По додавањето на датотеките што сакаме да ги пренесеме, кликнуваме на иконата од 3-те точки дека сме лево кон изберете го начинот на кој сакаме да ги споделуваме датотеките.
 • Имаме две опции. Ако избереме опцијата за е-пошта, WeTransfer Willе се погрижи за поставување на датотеките на нејзиниот облак и откако ќе заврши процесот, тој ќе испрати е-пошта на адресата што ја внесувате, што ќе му укаже на примателот дека сте им испратиле датотеки што може да ги преземат само со кликнување на врската во нивната е-пошта.
 • Друга опција е „Врска“ што ќе генерира врска за споделување преку апликација за пораки како на пр Телеграма или WhatsApp. Овој линк го пренасочува примачот на страницата WeTransfer за да може таму да ги презема датотеките на нивниот компјутер.
 • Ако имаме план за плаќање, Активираме неколку опции што ни овозможуваат да ја подобриме безбедноста на нашите датотеки и утврди датум на истекување за нив.

Наједноставниот метод

Без сомнение, опцијата за е-пошта е најбезбедна и наједноставна, бидејќи ќе биде доволно да ја внесете адресата за е-пошта на примателот без да зависи од нивната достапност или апликацијата за пораки. Можеме да додадеме порака со упатства доколку е потребно.

Откако ќе ги испратите датотеките, ќе се прикаже графикон со процентот на завршената операција. Значи, додека овој процент е завршен, не можеме да го затвориме веб-прелистувачот, ниту, се разбира, да го исклучиме компјутерот. Времето на пренесување зависи и од нашата интернет-врска и заситеноста на серверот.

WeTransfer плус

Кога ќе завршиме, ќе добиеме е-пошта на адресата што ја наведовме за да не известите за завршувањето на трансферот. Како и примачот, исто така, ќе добие е-пошта со која ќе информира за приемот на датотеките за преземање. Кога примачот ќе ги преземе датотеките, повторно ќе добиеме е-пошта со информации за приемот и преземањето од нивна страна.

Користете WeTransfer на мобилен телефон

Имаме можност да испраќаме датотеки од нашиот паметен телефон, најдобра опција за ова е да ја инсталирате апликацијата за iOS или Андроид. Операцијата во мобилните верзии е слична на онаа на веб-страницата, ние треба само да ја избереме датотеката што сакаме да ја споделиме и да ја избереме апликацијата или програмата до која ќе ја испратиме врската за преземање.

Собери од WeTransfer
Собери од WeTransfer
Развивач: WeTransfer BV
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->