Пренесувањето датотеки помеѓу iPhone и Android е многу полесно со SnapDrop

 

Лого на Snapdrop

Ако знаете Iphone, ќе го познавате и AirDrop, мајчин систем за споделување на сите видови датотеки помеѓу уредите со јаболка безжичноИако овој метод не работи ако она што го сакаме е да споделуваме датотеки со нашиот компјутер со Windows, таблет или Андроид паметен телефон, мора да одиме на други средства, како што се е-пошта или да ја вчитате содржината во облакот и потоа да ја преземете на нашата друга платформа.

Постои алтернатива без ограничувања snapdrop и е компатибилен со кој било уред што има интегриран интернет прелистувач и Wi-Fi конекција, тука објаснуваме како да го направиме тоа чекор по чекор.

Постојат различни методи и начини за поставување или споделување на датотеки преку Интернет, меѓу некои од нив има и облачни услуги како што се Microsoft Onedrive, Google's Drive, Dropbox или Amazon, доколку сте главен член на нејзината платформа или методи како што се Telegram или WhatsApp . Ако имате iPhone, работите со AirDrop се многу полесни, комерцијална технологија од Apple со која безжично се пренесуваат датотеки помеѓу уредите на Apple. Идејата е да испраќате датотеки користејќи ја истата безжична врска, така што овие датотеки не поминуваат низ Интернет, туку одете од уред до уред преку рутерот.

Ајфон и макбук

AirDrop стана една од најпопуларните апликации меѓу корисниците на јаболка. Ако сте се префрлиле на Android или сакате алтернатива Во тивок Андроид, постојат имитации развиени за да ни го олеснат животот без оглед на платформата или уредот што го имаме, и на тој начин да можеме пренесете ги нашите датотеки на кратко растојание лесно. Се работи за snapdrop бесплатна онлајн услуга за која не е потребна никаква инсталација.

Едноставно, бесплатно и без каков било вид на регистрација

Табела со податоци за Snapdrop

Инспириран од Apple Airdrop Snapdrop вработува неколку познати технологии за да ја постигне оваа цел: HTML5, ES6, CSS3, WebRTC, веб сокети и NodeJS (HTML и CSS се технологии на кои се засноваат тековните веб-страници). Оваа услуга работи директно од нашиот интернет прелистувач, компатибилен со кој било модерен прелистувач, и на работната површина (Windows, Mac, Linux) и на мобилни уреди (Android, iOS).

iPhone и OnePlus

ES6 е името што го добива Го вклучите Javascript-, програмски јазик, како што се HTML и CSS, што ги проширува функционалностите на една веб-страница. Од друга страна WebRTC Тоа е технологија со отворен извор што е дизајнирана за размена на податоци преку P2P. Неговата употреба се однесува на говорни повици, видео повици или испраќање датотеки.

Стандардно користи WebRTC за споделување на датотеки, и во случај на неподдржани прелистувачи, како што се Safari или Internet Explorer, користете Веб приклучоци.

Трансфер на датотека

Работата на snapdrop Многу е едноставно, го отвораме веб прелистувачот на двата уреди што ќе ги користиме, еден за испраќање и еден за примање, операцијата е иста во двете насоки.

Двата уреди мора да бидат поврзани на истата Wi-Fi врскаТака, во секој прелистувач ќе го видиме другиот уред со името на оперативниот систем и прелистувачот. Ние само ќе мораме изберете го тој уред и изберете која датотека ќе ја испратите: документи, видеа, аудио-снимки, слики ... Што сакате и големината што ја сакате.

Снимки на екранот од Snapdrop

Покрај испраќањето и примањето датотеки, Snapdrop исто така го олеснува испраќањето и примањето пораки. Тоа не е многу практична функција со оглед на тоа што оваа услуга се обидува да ја сподели со уредите во близина. Но, опцијата е таму, ние само треба да го притиснеме и задржиме другиот уред и тој ќе ни овозможи да испратиме кратка порака.

Брзината на преносот ќе зависи од близината на уредот со рутерот и пропусниот опсег на кој е поврзан, Snapdrop е бесплатен, не е потребна регистрација, не ги зачувува датотеките на кој било сервер, апликацијата е шифрирана и нема ограничување на капацитетот ниту големината на споделените датотеки. Според мене, тоа е прилично стабилен и достапен систем, дури и повеќе од многу апликации посветени на таа употреба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.