Пренослив детектор за рак кој работи со iPhone

детектор за рак на iPhone

Група истражувачи од Вашингтон Државниот универзитет Тие создадоа апарат за носење што е способен да открие рак на самото место. Неговиот единствен електронски инструмент со високи перформанси е iPhone. Она што го прави уредот навистина интересен е тоа што е мал и може да се пие. Засега е најнапредниот уред што можеме да го најдеме во овој поглед, иако не е единствениот. Како и да е, Овој детектор има точност од 99%, затоа станува алатка за откривање и спречување со одлични резултати. Ајде да разговараме малку повеќе за овој преносен детектор за карцином кој бара само iPhone да работи.

Можеби најшокантно е што тие користеле стар iPhone 5 (модел од 2012 година) за тестирање. Тие користат спектрометар за да анализираат осум тестови истовремено, благодарение на спектарот на светлината тие се во можност да ја утврдат количината и разновидноста на хемиските агенси во тестот. Тој е способен да открие рак, барем неговите биомаркери. Сепак, не само кој било вид на рак, тој се фокусира на рак на белите дробови, црниот дроб, дојката, простатата и епителното ткиво. Широк спектар на можности што се отвора со единствен тест и потреба за паметен телефон.

Како што веќе рековме, неверојатниот уред е способен истовремено да анализира осум различни примероци, нешто што го издвојува од другите слични уреди. Со ова, добивате до 99% точност во откривањето на рак. Во меѓувреме, во врска со употребата на iPhone 5, тимот за развој посочи дека тој сè уште е тест модел, па затоа наскоро ќе го прилагодат за да овозможат стартувајте ја оваа алатка за скрининг на рак на скоро секој мобилен уред на пазарот. Важен напредок во областа на истражувањето на ракот, раното откривање е навистина релевантен аспект што ги зголемува шансите за преживување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Он Ј dijo

  IPhone затоа што апликацијата е направена за тој телефон, но целиот хардвер е на уредот, а не на телефон, така што може да работи и на Android доколку се развие апликацијата, iPhone е друг

  1.    Мигел Хернандез dijo

   IPhone, бидејќи апликацијата сè уште е развиена само на iOS, не повеќе. Засега, работи САМО со iPhone, може да работи на Андроид ако некој го измислил уредот што работи преку Андроид, но не било така, работи со iOS затоа, можно е да се одлучи за потребата од iPhone . Од друга страна, хардверот на уредот е исто така прилагоден на големината на iPhone5, така што во моментов е тотално невозможно да се направи тоа со кој било друг телефон ...

   Ако уредот беше Андроид или Виндоус Телефон, ќе кажеме дека е така. На ист начин, во истиот пост е наведено дека размислуваат подоцна да го прилагодат на другите мобилни модели.

   Поздрав и благодарност за читањето на Хуан Хозе.