Препознавањето на лицето на новиот Samsung Galaxy S8 не е безбедно

Ова е колку силно можеме да ја класифицираме безбедноста што може да ни ја даде новиот систем за отклучување на неодамна објавениот Samsung Galaxy S8. И, тоа е дека иако е точно дека уредите што ги имаа присутните на настанот можеби не се оние што конечно ќе бидат ставени на продажба наскоро, системот за препознавање лице не успева во безбедноста и не успева толку многу што е можно да го отклучите уредот преку фотографија поставена пред истиот сензор. Сето ова денес има простор за подобрување и јасно е дека има и други системи достапни во уредот, како што се сензорот за отпечатоци или сензорот за ирис, кои се поефикасни во овој поглед.

За оние кои сè уште не веруваат, можете да го видите на видео во кое е прикажано како Галакси С8 е отклучен со едноставна фотографија поставен пред уредот:

Значи, сигурно е дека компанијата треба да се потруди да работи во овој поглед и да работи со оваа нова опција што ја имаат спектакуларните Samsung Galaxy S8 и S8 + така што во не толку далечна иднина проблемот да биде решен. Некои гласини веќе најавуваа дека технологијата за препознавање на лицето е малку зелена во оваа смисла и тоа се покажува во видеото кога со едноставна фотографија имаме пристап до уредот и можеме да се збогуваме со целата безбедност или приватност. Вистината е дека генерално овие нови уреди се изненадувачки поради дизајнот и карактеристиките што ги даваат, но потребно е да се поправат овие сериозни безбедносни пропусти или дури и да се советува да не се користи се додека не бидат 100% ефективни бидејќи ги ставаме на ризик нашите податоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Гема Лопез dijo

    Не ми кажувај, таа препознава фотографија како корисник хахаха… ти го крадат мобилниот телефон и те сликаат за да го отклучиш ??? # БравоСамсунг