Како да ги трансформирате вашите фотографии во снимки од Полароид

Инстант камера Полароид

Денес ние секогаш носиме одличен квалитет на камерата на нашиот мобилен телефон, способна да сними снимки од неколку милиони пиксели, а исто така и со голема предност да може дигитално да се чува во меморијата на нашиот уред на удобен, брз начин и безбедно , за да можеме да обработуваме, печатиме или правиме со нив она што ни одговара. Но, пред две децении, приказната беше многу поинаква. Складирани на ролна со ограничен капацитет, и мораше да ги развиваме, правењето слики беше несомнено позаморен и покомплициран процес.

Но, во времето кога Инстант камера Полароид, работите станаа многу полесни, бидејќи во моментот на фотографирање тоа беше Печатев од иста камера, добивање на сликата за само неколку секунди и со повеќе од прифатлив квалитет. И денес, со големиот бум на социјалните мрежи, особено Инстаграм, и трендот кон гроздобер во оваа област, тој се враќа на популаризирајте ги инстант камерите и, пред сè, типичните хартиени фотографии со бела рамка, кои неизбежно нè потсетуваат на Полароидите. Но, дали сте го знаеле тоа може да ја трансформирате секоја фотографија за да изгледа како да е направена со Polaroid? Прочитајте и дознајте како.

Белите рабови предизвикаа сензација. И денес тие продолжуваат да го прават тоа. Ако сакате вашата фотографија да биде најмногу кул и најмногу ретро во вашите социјални мрежи, ќе мора да изгледа свежо направено со Полароид. Но, иако од втора рака можеме да најдеме некои во добра состојба и по пристојна цена, не сите можеме да си дозволиме инстант камера од овој тип. Па ајде да објасниме како да направите вашите секојдневни фотографии да изгледаат свежо отпечатени од најдобрите Polaroids,

Рамка за слика на Полароид

Со повеќе од едноставна операција, Рамка за слика на Полароид ќе ни овозможи примени го ефектот Полароид, со белата граница и типичниот долен простор на снимките, но може да и се претвори. Тоа е веб-страница каде што едноставно мораме прикачете ја сликата што сакаме да ја конвертираме, и автоматски ќе го видиме интегриран во рамката што имитира фотографска хартија Полароид.

Претворете ги фотографиите во Полароид

Како што можете да видите на горната слика, откако ќе се постави фотографијата, можеме додадете наслов (црвена стрелка), прилагодете ги предметите како што се осветленост, сатурација, нијанса или контраст, како и промена на големината, додавање текст или ротирање на фотографијата (сина стрела), и зачувајте ја фотографијата на нашиот компјутер или мобилен телефон. На овој начин можеме да ги прилагодиме параметрите така што ќе ги добиеме резултат потполно по вкус на секоја од нив. 

Поладроид

Можеби името може да измами, па да разјасниме од самиот почеток дека не станува збор за апликација за уреди со Android. Poladroid е програма што можеме преземете од нејзината официјална веб-страница толку многу за Windows и Mac OS. Неговата работа е многу едноставна, а ние треба да ја инсталираме само еднаш. Неговата голема предност е тоа не бара интернет-врска да функционира откако ќе се инсталира.

Трансформирајте ја фотографијата во Полароид

Кога ќе ја отвориме програмата, ќе се појави мал лебдечки прозорец во форма на камера Полароид. Само треба повлечете ја сликата што сакаме да го претвориме во камера и процесот ќе започне автоматски. Малку е бавно, но сето тоа се должи на реалниот ефект што го извршува, потребни се неколку секунди за да се прикаже развиената слика до 100%. Кога тоа ќе се случи, на неа ќе се појави црвена лента за да покаже дека процесот е завршен и можеме да го најдеме во папката за преземање. Големата предност на оваа програма е што можеме да го спроведеме процесот во серии од десет фотографии истовремено.

Инстантизатор

Друга многу едноставна за употреба веб-страница што не бара инсталирање на која било програма е Инстантизатор. Како и во првиот случај, ние само мораме пристап до мрежата, изберете фотографија што сакаме да ја претвориме (сина стрелка) и да избереме дали сакаме додадете некаков опис o ротирај фотографија одреден број степени, особено. Кога ги избравме опциите што нè интересираат, ние само мораме прикачете ја фотографијата користејќи го копчето «Постави слика» (зелена стрелка) и ние автоматски ќе ја добиеме сликата претворена во формат Полароид.

Претворете ја фотографијата во полароид

Оваа слика можеме да го преземеме на нашиот компјутер или мобилен уред, дури и самата веб-страница ни обезбедува а директна врска до неа валидно 24 часа, за споделување со пријателите или семејството. Разликата со првата веб-страница лежи во неколку опции да се примени на нашата слика, многу оскудна во разновидноста, затоа што можеме само да го измениме аголот на фотографијата и да додадеме опис, но и покрај тоа квалитетот е многу точен, иако ова е по сечиј вкус.

Како што видовте, многу е лесно да се примени ефектот Полароид на слика без да имате една или да фотографирате со инстант камера. Или за објавување на социјалните мрежи, споделете со пријателите или семејството, или едноставно да зачувајте го во вашата библиотека со слики, никогаш не боли да знаете како да ги менувате вашите фотографии добиете поретро резултат, дури и неодамнешните слики да изгледаат постари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.