Претворете го вашиот телефон во бројач на Гајгер Милер

Популарната мудрост веќе сфати дека има апликација за секоја задача што можеме да ја смислиме, дури и да открие зрачење во нашата околина! Хакадај објави мал водич за претворање на нашиот паметен телефон во бројач на Гајгер.

Свртете го телефонот со камера во бројач на Гајгер - Хак на ден

Друг пат дека чекаш en безбедносната линија на аеродром, Зошто да не извади го твојот паметен телефон и земете го броењето на целото зрачење емитирани од на скенери за тело и х-зраци? Има апликација за тоа, со благодарност од г. [Ролф-Дитер Мали].

Апликацијата работи со блокирање тода ла влегува светлина сензор за камера од телефон со парче селотејп или пластика. Од зрачење висока енергија ќе го направи тоа артефактите во сензор за камера CMOS внатре во телефонот, зрачењето ќе биде заробени како мали дамки бела светлина. El кутија за наслови de овој пост бил однесен од телефон со камера во средина Хелмхолц истражување во Минхен, se капено во 10 Сивертс на час од гама зрачење на распадот на цезиум-137.

Секако, ако имате 10 Сиверти во вашата околина, имате сериозни проблеми, но оваа апликација може да биде интересна за студенти по физика или инженерство кои имаат пристап до лабораторија каде што може да се најде радиоактивен материјал, тие можат да најдат неколку слики и видеа на страницата од апликацијата (што патем е за андроид): Бројач на радиоактивност - Апликации во Android Market.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нидекозатенеидеаалгуна dijo

  Вие сте откачени, првото нешто е дека за да имате 10 сивери веќе треба да бидете во нуклеарна централа. Изложен работник во истражување на нуклеарна медицина трае најмногу 50 MILIsieverts годишно. И втората работа е дека е невозможно да се претвори мобилен во гејгер затоа што мобилниот нема гас што му треба на мерачот за да го содржи зрачењето, навистина, ако немате идеја за нуклеарна физика, не кажувајте глупо работи!

  1.    жалење dijo

   сензорите во видео камерите се способни да фаќаат гама зрачење. Не е потребно да се има бројач Гајгер со потребниот гас за да се види зрачењето, видео камера со сребрен филм е доволна. ако се согласам со тебе во кажување глупи работи. Како прво, не можете да претворите мобилен телефон во бројач на Гајгер, бидејќи колото не е правилно (оперативен систем, апликации ...) и ќе ви требаат цевките со гас за правилно мерење на зрачењето. со мобилен телефон ... ако можете да видите зрачење ... но, што е користа да имате мобилен телефон во нуклеарен реактор? кога ќе го користите, ќе добиете рогови во ушите XDD