Како да го конвертирате Word во PDF

Збор до PDF

Word и PDF се два формати со кои работиме скоро секојдневно на нашиот компјутер. Или за работа или за студирање. Покрај тоа, една акција што ја правиме многу често е да претвориме еден формат во друг. Ние веќе го видовме начинот на кој можеме претворете PDF-датотека во форматирана со Word. Иако сега е време да се спроведе спротивниот процес.

Процесот е идентичен во овој случај, покрај тоа што има на располагање низа опции да може да го спроведе целиот овој процес. Затоа, секој корисник ќе може да избере метод што најдобро одговара во тој случај, за да може да работи со овие два вообичаени формата, во кои можеме да извршиме многу активности, како да ги компресирате.

Google Docs

Првиот метод на кој можеме да прибегнеме во овој случај е да користиме Google Docs, уредникот на документи на Google што го наоѓаме во Google Drive. За да го направите ова, прво мора да го поставите документот во облакот. Можеме да го направиме тоа на едноставен начин со влечење на документот до Google Drive на компјутерот. Откако ќе се постави, мора да кликнете со десното копче на глувчето и да изберете Отвори со. Од опциите што се појавуваат, треба да изберете да се отворите со Google Docs, за потоа да го имаме онлајн документот.

Преземете како PDF

Имајќи го документот отворен на екранот, се чини како да работиме со Word. Затоа, можеме да го уредиме документот во кое било време, ако сакаме. Иако она што е важно во овој случај е да можете да го преземете како датотека во PDF формат. За тоа, мора да кликнете на датотеката, што се наоѓа горе лево од екранот.

Со ова ќе се појават различни опции на екранот. Една од нив е да ја преземете. Со поставување на курсорот на него, ќе видиме дека десно има серија различни формати во кои треба преземете го овој документ за зборови. Еден од форматите во оваа листа е PDF, па затоа само треба да кликнеме на него.

Значи, преземањето започнува., директно веќе во PDF на нашиот компјутер. Потоа, можеме да го зачуваме подоцна каде што сакаме, иако стандардно се презема во папката за преземања. Многу едноставно да се спроведе, како што можете да видите. Датотеката веќе ја имаме во посакуваниот формат, или за да ја испечатиме или мора да ја испратиме по пошта.

Microsoft Word и други уредници на документи

Второ, тоа е нешто што можеме да го направиме и директно во Microsoft Word. Бидејќи во најновите верзии на уредникот на документот е воведена оваа функција, која ви овозможува да зачувате документ во сите видови на различни формати. Списокот на формати е навистина обемен. Значи, можеме да го преземеме предметниот документ директно како PDF. Затоа, ако имате инсталирано уредувач на документи, мора да ја отворите датотеката што сакате да ја конвертирате.

Зачувување на зборот како PDF

Постапката е слична на онаа што ја следевме во претходниот дел. Кога сме во предметниот документ во Word, мора да кликнеме на датотеката, во горниот десен дел. Во зависност од верзијата што ја имате, ќе ве однесе до нов прозорец или ќе се појави контекстно мени со разни опции. Во секој случај, мора да одите на Зачувај како.... Тоа е во овој дел каде што ќе можете да го зачувате речениот документ Word во нови формати.

Едноставно, треба да изберете PDF формат на наведената листа, дајте му име на документот и потоа изберете ја локацијата за да ја зачувате на компјутер. На овој начин веќе е можно да се има предметната датотека во овој PDF формат. Друг начин што се истакнува дека е навистина удобен за извршување на компјутер.

Покрај тоа, тоа не е нешто што е ограничено исклучиво на Microsoft Word. Ако користите друг уредник на документи, обично имате пристап до истата можност. Во случај на употреба на уредници како што се Open Office или Libre Office, во делот со датотеки обично постои опција за зачувување како. Во рамките на него обично постои можност да се зачува тогаш како PDF. Затоа, тоа е нешто што може да се направи без оглед на канцеларискиот пакет што е инсталиран на компјутерот во тоа време. Процесот е ист во сите случаи.

Веб-страници

Збор до PDF

 

 

Секако, исто така има и голем број веб-страници што можеме да ги користиме во овој процес. Во нив, ќе можеме да го подигнеме документот во формат Word и да избереме подоцна да се преземе како PDF. Значи, не треба да правиме ништо, но самата веб-страница ќе го спроведе целиот процес. Навистина е погодно да се направи, плус денес има многу достапни страници за тоа.

На оперативно ниво, ниту една од овие веб-страници не претставува премногу компликации. Едноставно, треба да го подигнете документот, или повлечете го на Интернет или изберете од самата папка на компјутерот. Потоа, изберете го неговиот излезен формат, PDF во овој случај и дајте му да започне. Тоа е прашање на неколку секунди или неколку минути и процесот е завршен. Сега ќе можете да го преземете во овој нов формат на вашиот компјутер. Во некои случаи, тој се презема автоматски кога ќе заврши процесот на конверзија.

Изборот на достапни страници за ова е релативно широк. Само пребарувајте на Google за да можете да го потврдите. Можеби постојат некои опции со кои многумина од вас се запознати. Најпознатите и кои најдобро функционираат во овој поглед се:

Било која од овие четири веб-страници совршено ќе ја исполни посакуваната операција и ќе го претвори документот што корисникот го сака. Тие немаат никаква мистерија во однос на работењето, е иста во сите случаи. Значи, изборот на една или друга веб-страница не е нешто што треба да се грижи премногу. Сите добро си ја вршат својата работа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.