Како да конвертирате PDF во Word

PDF до Word

PDF е формат со кој работиме редовно во компјутерот. Иако во многу наврати, покрај отворањето, треба да извршуваме и други операции. Нешто многу често е тоа што сакаме да го претвориме во други различни формати. Претходно веќе го видовме патот до претворете го во формат JPG. Иако во овој случај сме на начинот на кој можеме да го претвориме во Word документ.

Имаме серија опции на располагање што ни овозможуваат конвертирајте PDF датотека во Word документ На едноставен начин. Се работи за избор на метод што најмногу ви одговара во секој случај. Но, ќе можете да видите дека сите тие ќе ја исполнат целта да го претворат во тој формат.

Веб-страници за претворање на PDF во Word

pdf2doc

Како и обично, наоѓаме разни веб-страници каде што ни е дозволено да конвертираме PDF-датотека во различни формати. Меѓу форматите во кои можеме да ја конвертираме датотеката, наоѓаме Word, или .doc или .docx. Затоа, тоа е многу едноставна опција ако треба да го спроведеме овој процес во одредена пригода. Бидејќи работењето на овој вид веб-страница нема премногу компликации.

Сè што треба да направите е да ја испратите PDF-датотеката во неа и потоа изберете го форматот што сакате да го добиете. Потоа, мрежата ќе се погрижи за овој процес и ние треба само да го преземеме документот Word на крајот од процесот. На овој начин, тогаш можеме да работиме со него, доколку е потребно. Многу лесен за употреба. Најдовме некои достапни страници во врска со ова, како што се:

Овие три веб-страници се добро познати на повеќето корисници. Операцијата е онаа што ја објаснивме претходно, така што нема да имате проблеми при нивно користење. На овој начин, користејќи ги наведените веб-страници, ќе имате документ Word за работа многу удобно тогаш на компјутер. Многу од овие веб-страници се користат и ако сакате намалете ја големината на PDF-датотеката.

Google Docs

Во Google Drive наоѓаме Google Docs, кој е уредник на облак документ. Тоа е многу лесен за употреба, како и ни дава можност да работиме лесно со мноштво формати. Можеме да го користиме и кога треба да конвертираме PDF-датотека во Word документ. Процесот е навистина едноставен за спроведување.

Претвори PDF

Прво мора да го отвориме Google Drive и да ја поставиме PDF-датотеката што сме заинтересирани да ја претвориме во облак во овој случај. Откако ќе го поставиме, мора да кликнете со десното копче на глувчето со глувчето на наведената датотека. Од опциите што се појавуваат на екранот, мора да кликнете на „Отвори со“ и избери отвори со Документи на Google. На овој начин, оваа датотека ќе се отвори со уредникот на документи на Google во облакот.

Ова претпоставува дека веќе ја имаме датотеката достапен како документ за уредување. Затоа, ако сакате да извршите некои измени во наведениот PDF документ, време е да го сторите тоа сега. Бидејќи во тој момент како да работите на документ во Word. Потоа, ако сакате да преземете, тоа е многу едноставно.

Треба да кликнете на датотеката, во горниот лев дел од екранот. Потоа ќе се појави контекстуално мени со различни опции. Една од опциите на списокот е преземање. Со кликнување овде, мноштво различни формати се појавуваат десно, вклучувајќи го и форматот на документот Word. Затоа, треба само да го изберете тој формат и датотеката, која првично беше PDF, веќе е преземена како Word. Многу удобна опција што исто така ни овозможува да правиме измени во наведената датотека истовремено.

Во Adobe Acrobat

PDF

Се разбира, програмите на креаторот на PDF тие исто така ни ја нудат оваа можност. Иако обично е нешто што е достапно во платените верзии, што значи дека не сите корисници ќе имаат пристап до оваа функција. Но, оние кои имаат платена верзија, тогаш можат многу лесно да ја претворат во Word.

Мора да отворите PDF-датотека што сакате да ја конвертирате во Acrobat. Откако ќе ја отворите предметната датотека, мора да кликнете тогаш во опцијата за извоз. Оваа опција се наоѓа во десниот панел на екранот во документот. Потоа, тоа ни овозможува да го избереме форматот во кој сакаме да ја извезуваме датотеката. Потоа треба да го избереме форматот Word како оној што сакаме да го добиеме во овој конкретен случај.

Потоа, треба да кликнете на извозот, така што процесот ќе започне. По неколку секунди ќе излезе дека имаме Word документ сега е достапен за зачувување на вашиот компјутер. Треба само да му дадеме име на наведениот документ Word, покрај изборот на локацијата во која ќе го зачуваме. Начин кој е исто така лесен за спроведување. Иако е ограничено на корисници со програми како Acrobat во своите платени верзии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.