Како да конвертирате слика во икона

Како да конвертирате слика во икона

Отсекогаш, секогаш кога сакавме да ја прилагодиме нашата опрема, единствениот оперативен систем што ни нуди бесконечни можности е Виндоус на Мајкрософт. И на Интернет и во самата продавница за апликации, имаме на располагање голем број апликации за прилагодување на нашата копија на Виндоус.

Меѓутоа, ако бараме апликации од различни теми, како што се телевизиски серии, филмови, игри, аниме или која било друга тема, работите стануваат доста комплицирани, бидејќи е многу тешко да се најдат овие типови апликации, доколку тие некогаш постоеле. Ако сакате да го прилагодите вашиот компјутер Виндоус 10, најдобро што можеме да сториме е да го направиме тоа преку иконите. Еве ви покажуваме како да претворите слика во икона.

Сигурно ако сме следбеници на одредена тема, би сакале да го персонализираме нашиот тим не само со тапет на таа тема, туку може да ни се допадне и прилагодете ја секоја икона на папките или апликациите што обично ги користиме на нашиот компјутер со одредени слики.

Виндоус ни овозможува да користиме која било слика како икона на папка или апликација, се додека ги имаме потребните трпеливост и ресурси за да можеме да го спроведеме овој процес, бидејќи Иако првично не е комплицирано, тој бара низа процеси и барања што не можеме да ги заборавиме.

Како да конвертирате слика во икона

Како да конвертирате слика во икона

Како прво, мора да имаме предвид дека ако сакаме да добиеме одличен резултат и дека иконата изгледа како да е направена од професионалец, предметната слика, мора да биде во формат PNG и покажете ја силуетата на фигурата или ликот што сакаме да ја покажеме без никаква позадина.

Форматот PNG ни нуди транспарентна позадина, позадина што кога ќе се претвори во формат на икона, ќе ја покаже само силуетата на ликот или фигурата што сакаме да ја користиме како икона на нашиот тим. Ако не сакате да си го комплицирате животот, најдоброто нешто што можеме да направиме е да направиме пребарување на Google со додавање PNG на крајот од пребарувањето.

Штом ја пронајдеме предметната слика, сакаме да ја претвориме во икона конвертирајте ја датотеката во формат BMP. Овој чекор е апсолутно неопходен за да можете да ја користите сликата како да е икона што треба да се обработи подоцна, бидејќи во спротивно Windows нема да може да ја чита.

Откако ќе ја конвертираме PNG сликата во BMP формат, едноставно мораме сменете ја наставката на датотеката од .BMP во .ico. За да ја смениме наставката на датотеката, треба само еднаш да кликнеме на името на датотеката за да овозможиме уредување на името. Или, можеме да го избереме со глувчето и да притиснеме F2.

Ако форматот на наставката не е прикажан, ние мора да одиме на горниот дел од прелистувачот и да го провериме полето Покажи екстензии. Оваа опција е природно оневозможена за да ги спречи корисниците да модифицираат одредени аспекти на оперативниот систем без да го имаат потребното знаење за тоа.

Ако директно ја смениме датотеката од PNG во .ico, Windows нема да може да го чита форматот на датотеката и нема да ни ја покаже сликата што ја создадовме. Ова се должи на фактот дека сите икони се создадени во формат BMP, единствениот формат компатибилен со иконите што ни ги нуди Windows.

Како да ја смените иконата за апликација во Windows

Како да ја смените иконата за апликација во Windows

Ако мисли дека процесот за претворање на слика во икона е сложен, процесот за промена на иконата на апликациите или папките за иконите што ги создадовме е многу едноставен и не бара широко познавање на Виндоус.

 • Прво на сите, ние мора да кликнеме на апликацијата, папката со датотеки на која сакаме да ја замениме иконата што ни ја покажува природно.
 • Следно, го ставаме глувчето над датотеката, апликацијата или папката и притиснете го десното копче на глувчето до својства за пристап.
 • Следно, кликнуваме на табулаторот Прилагоди и одиме на Икони за папки и кликнете на Променете ја иконата. Во тој момент, мора да ја најдеме датотеката во формат .ico што сакаме да ја користиме како слика и да кликнеме на ОК.

Од тој момент, иконата на апликацијата, папката или датотеката, ќе ја покаже сликата што ја претворивме во икона, без да влијае на работата на истиот.

Како да направите големината на иконите за работната површина во Windows

големината на иконите

Во зависност од резолуцијата на нашиот тим, веројатно е дека конечниот резултат ќе се појави помал отколку што можевме да го замислиме на почетокот. За среќа, Виндоус, во рамките на бесконечните опции за конфигурација што ни ги нуди, ни овозможува да ја смениме нивната големина.

Проблемот, во зависност од тоа како гледате на тоа, е што при изведување на овој процес, големината на сите икони е исто така изменета, за да можеме да го извршиме овој процес само на одредена икона. За да ја смениме големината на иконите, мора да ги извршиме следниве чекори:

 • Прво на сите, ние мора да кликнеме на област на работната површина каде што не е пронајдена икона.
 • Следно, во паѓачкото мени што се појавува, кликнете на Поглед.
 • Во паѓачкото мени мора да ја избереме големината на иконата. Стандардно, Виндоус 10 ни ја покажува средната големина, големина што можеме промена голема или мала.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.