Претворете го вашиот стар телевизор во Паметен телевизор со новиот SPC Alien

Во моментов, имаме на располагање голем број опции за да можеме уживајте во дополнителна содржина од онаа што ја емитуваат општите канали. Преку различните стриминг видео услуги, имаме на располагање голем број серии и филмови за да уживаме во нив кога и како сакаме.

Ако имаме паметен телевизор, попознат како Smart TV, можеме да уживаме во овој вид содржина директно на нашиот телевизор. Но ако нашата телевизија е малку стара, категорија каде што не паѓаат цевки телевизии и нема интелигентни функции, можеме да користиме уреди што ни овозможуваат пристап до тој вид содржина и што ги поврзуваме со телевизорот.

Производителот СПЦ ни нуди два уреди кои ни овозможуваат претворете го нашиот HDMI телевизор во паметен телевизор и на тој начин да може да уживате во целата достапна содржина преку стриминг, или преку Netflix, HBO, Amazon Prime Video или преку нашиот компјутер поврзан на нашата домашна мрежа.

СПЦ вонземски стап

SPC Alien Stick е мал уред што се поврзува со HDMI портот на нашата телевизија и додава голем број на функции на истиот, исто како што во моментов имаат Smart TV, но со предноста што ни ја нуди оперативниот систем Android. Внатре во Alien Stick наоѓаме а 4-јадрен процесор од 1,5 GHz придружен со 1 GB RAM меморија.

Цената на СПЦ Alien Stick е 59,99 евра.

СПЦ вонземјанин

Но, ако сакаме поголеми придобивки, SPC ни нуди на SPC Alien мал уред кој исто така се поврзува со HDMI портот и во кој наоѓаме Android 4.4 KitKat, 1 GB RAM меморија и 8 GB внатрешна меморија, простор што можеме да го прошириме до 32 GB. Овој мал уред ни овозможува да уживаме во кој било филм или содржина преку стриминг во Full HD квалитет.

Цената на SPC Alien е 69,90 евра.

И SPC Alien и SPC Alien Stick тие се поврзуваат преку Wifi со нашата домашна мрежа и можеме да управуваме со нив преку далечински управувач. И менијата со опциите за конфигурација се многу едноставни, па затоа ќе биде потребно да се преземе секаков курс за брзо прилагодување кон нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.