Најдобри уреди за претворање на вашиот телевизор во паметен телевизор

Претворете го телевизорот во паметна телевизија

Технологијата напредуваше многу во последниве години, и ако не кажам на сите нас кои сме родени помеѓу 70-тите и 80-тите години. Во моментов повеќето, ако не сите телевизии што ги продаваат се интелигентни и се под името Smart TV. Следејќи неколку едноставни чекори што можеме претворете го нашиот телевизор во паметен телевизор.

Овој тип на телевизија ни нуди непосредни информации за програмите што во моментов се емитуваат на телевизија, што не спречува да мора да прибегнеме кон познатиот и архаичен телетекст или да користиме апликација за мобилниот телефон или таблетот. Исто така, тоа ни дава пристап до бесконечна содржина без да се движите од софата, како што се Netflix, HBO и други услуги за видео по желба.

Но, исто така, во зависност од моделот Smart TV, ние исто така можеме да ја прикажеме содржината на нашиот паметен телефон или таблет директно на телевизија, идеално за кога сакаме да пуштаме видеа што сме ги зачувале на нашиот уред, да ги прикажуваме фотографиите од последното патување, сурфајте на Интернет и играјте содржина ...

Но, не секој е подготвен да ја обнови својата телевизија за нова, бидејќи таа што ја имаат во моментов работи совршено и во моментот не покажува знаци на истоштеност. Во оваа статија ќе ви покажеме различни опции за претворање на нашиот стар телевизор во паметен телевизор што ни овозможува да уживаме во предностите што ги нуди овој вид телевизија.

Основно барање: HDMI конекција

HDMI каблите ни овозможуваат пренесувајте слика и звук заедно во еден кабелОттука, таа стана најкористената врска во современите телевизии, оставајќи ги настрана RCA каблите и лузната / лузната, кои не само што зафатија многу простор, туку и го ограничија квалитетот на сликата и звукот.

Треба да го трансформирате вашиот стар телевизор во паметен адаптер што го претвора сигналот преку RCA или scart во HDMI. Во Амазон можеме да најдеме голем број уреди од овој тип. Еве линк до оние што ни нудат најдобар однос / квалитет.

Предности на паметен телевизор

Samsung SmartTV

Но, овој вид телевизија не само што ни овозможува пристап до голем број содржини во форма на филмови и серии, туку исто така ни нуди пристап до YouTube каде можеме да најдеме голем број видеа на која било тема. Исто така, ни нуди услуги за временски информации, пристап до мапи на Google, цртани канали за најмалите, канали за готвење, вести во живо ...

Покрај тоа, во зависност од видот на телевизијата, можеме да го користиме и за правење видео повици преку Skype, очигледно во модели кои интегрираат камера, идеален за воспоставување групни видео повици до други членови на семејството. Можеме да го искористиме и за да го слушаме обемниот каталог на Spotify, фантастична опција ако ја имаме нашата телевизија поврзана со стереото.

Кои опции има на пазарот?

На пазарот можеме да најдеме голем број опции што ви овозможуваат да ја претворите нашата стара телевизија во паметна телевизија. Во овој екосистем, тИсто така, можеме да ги најдеме типичните борби во Google и Apple, бидејќи во зависност од екосистемот на кој сте навикнати, веројатно е дека треба да користите едниот или другиот.

Apple TV

Apple TV

Ако користите Mac, iPhone, iPad или кој било друг уред на Apple, најдобрата опција што можете да ја најдете на пазарот е Apple TV, бидејќи ни овозможува не само да ја испраќаме содржината на нашиот Mac или iOS уред на ТВ , но исто така и понатаму, интеграцијата во екосистемот е завршена. Исто така, со претставувањето на четвртата генерација на Apple TV, Apple додаде своја сопствена продавница за апликации, за да можеме употреба на Apple TV како да е центар за игри.

Благодарение на големиот број апликации достапни во сопствената продавница на Apple TV, можеме да користиме апликации како што се Plex, VLC или Infuse to играјте филмови или серии што сме ги зачувале на нашиот компјутерИли Mac или PC. Исто така, ни овозможува пристап до целата содржина достапна на iTunes, за да можеме да ги изнајмуваме или купуваме филмовите што ни ги нуди Apple преку оваа услуга.

Netflix, HBO, YouTube и други се исто така достапни за Apple TV, како и други апликации од овој тип за да можат консумирајте секаков вид на содржина без да го напуштите нашиот дом, кога и каде сакаме. Останатите опции што ви ги покажуваме во оваа статија, не се согласуваат толку добро со екосистемот на Apple, иако со инсталирање на непарна апликација можеме да ја направиме интеграцијата повеќе или помалку поднослива.

Купете Епл ТВ

Chromecast 2 и Chromecast Ultra

Chromecast 2 година

Google исто така се приклучи на трендот на овој тип уреди релативно неодамна, ако го споредиме со Apple TV, уред што се појави на пазарот во својата прва генерација во 2007 година. Chromecast е уред произведен од Google и ви овозможува да играте содржина преку стриминг од вашиот паметен телефон на телевизија. Компатибилен е и со екосистемот iOS, Android, Windows и macOS со прелистувачот Chrome. Содржината што може да се испрати до Chromecast Тоа е ограничено на поддржани апликации и прелистувачот Chrome.

Chromecast Има цена од 39 евра, бара напојување од microUSB и е многу лесно за конфигурирање. Ако се определиме за моделот 4k, Ultra, цената на истиот се протега до 79 евра.

Купете Chromecast 2 / Купете Chromecast Ultra

Xiaomi Ми ТВ кутија

Xiaomi Ми ТВ кутија

Кинеската фирма исто така сака целосно да влезе во мултимедијалната содржина што можеме да ја конзумираме преку нашата телевизија и ни го нуди Xiaomi Mi TV Box, уред управувано со Android TV 6,0, истиот оперативен систем што ни го нудат многу од сегашните паметни телевизори. Внатре наоѓаме 2 GB RAM меморија, 8 GB внатрешна меморија, USB порт за поврзување на хард диск или USB стик. Овој уред е способен да репродуцира содржина во 4k на 60 fps без никаков проблем.

Други сет-топ боксови

На пазарот можеме да најдеме голем број уреди кои ни овозможуваат пристап до Интернет, уреди управувани од верзија на Android прилагодена на телевизискиот интерфејс, како што ни понуди Nexus Player, заштедувајќи ги растојанијата. Уредите од овој тип се достапни по сите цени и спецификации, но секогаш мора да го имате предвид тоа колку е помоќна репродукцијата, таа ќе биде помазна, како и побрза, особено кога сакаме да играме датотеки во mkv формат на пример.
Што се однесува до апликациите што можеме да ги инсталираме, имајќи предвид дека се работи за Android, имаат директен пристап до Google Play StoreЗатоа, можеме да ги инсталираме апликациите Netflix, YouTube, Plex, VLC, Spotify, како и различните апликации што операторите ни нудат да консумираме содржина од паметниот телефон или таблетот.

HDMI стап

HDMI стапчиња

Иако е точно дека Chromecast на Google сè уште е стап, решив да го одвојам од оваа класификација бидејќи е еден од уредите што нуди најдобра квалитетна цена на пазарот, покрај тоа што е содржан во еден од најпопуларните. Но, тоа не е единствената на располагање. На пазарот можеме најдете голем број уреди од овој тип на многу разновидни брендови но јас ќе се фокусирам само на тоа да ви ги покажам опциите што ни ја нудат најдобрата вредност за парите.

Intel Compute Stick

Благодарение на овој компјутер интегриран во HDMI порт, можеме да користиме Виндоус 10 на нашиот ТВ, како да сме поврзале компјутер на него. Внатре наоѓаме процесор Intel Atom со 2 GB RAM и 32 GB простор. Интегрира читач на мемориски картички, 2 USB порти а апликацијата се прави преку портата microUSB. Очигледно има и Wi-Fi конекција за да се поврземе на Интернет и да пристапуваме до содржината што ни е потребна во секое време.

Comprar Intel ® Compute Stick - десктоп компјутер

Asus Chromebit

Тајванската фирма исто така ни нуди на пазарот мини компјутер кој се поврзува со нашата HDMI порта. Има две верзии, едната со Windows 10, а другата со ChromeOS. Неговите карактеристики се многу слични на оние што се наоѓаат во Intel Compute Stick, со a Атомски процесор, 2 GB RAM меморија, Wi-Fi конекција, 2 USB порти, читач на картички и 32 GB внатрешна меморија.

Comprar ASUS Chromebit-B014C со ChromeOS

Comprar ASUS TS10-B003D со Windows 10

EzCast M2

Ова е едно од најевтините стапчиња што можеме да ги најдеме на пазарот и ни нуди поголема компатибилност со повеќето екосистеми, бидејќи е компатибилна со протоколите Miracast, AirPlay и DLNA, како и со Windows, Linux, iOS и Android.

Comprar Не се пронајдени производи

Поврзете конзола

За некое време, конзолите станаа не само алатка за играње игри, туку и понудете ни поврзување со Интернет да гледате видеа на YouTube, да уживате во Netflix, да прегледувате содржина зачувана на нашиот компјутер или Mac со Plex ...

PlayStation 4

Sony PlayStation е еден од најкомплетните мултимедијални центри што можеме да го најдеме на пазарот. Не само што ни ја нуди истата поврзаност како паметните телевизори, туку и тоа е исто така Blu-Ray плеер, таа ја има апликацијата Netflix да троши содржина од својата платформа, Spotify, Plex, YouTube и со тоа сто многу корисни апликации.

Xbox One

Главната разлика што ја наоѓаме со PlayStation е тоа што Xbox One не ни нуди Blu-Ray плеер, што го става во инфериорни услови само во овој поглед, бидејќи исто така ни овозможува да уживаме во Netflix, Plex, Spotify, Twitch, Skype … Исто така, благодарение на Виндоус 10 можеме додадете голем број универзални апликации моментално достапна во Windows Store.

Blu-ray плеер

Blu-ray плеер

Најсовремените Blu-Ray плеери, во зависност од производителот, практично ни нудат истите решенија за поврзување што во моментов можеме да ги најдеме на конзолите помодерно што го коментирав погоре, освен можноста да уживам во игрите. Овој тип на плеер ни нуди широк спектар на апликации со кои можеме да пристапиме до YouTube, Netflix, Spotify ...

Поврзете компјутер

Поврзете компјутер со ТВ

Едно од најевтините решенија Она што можеме да го најдеме на пазарот е можноста за поврзување компјутер или лаптоп со нашата телевизија. Во зависност од неговата возраст, веројатно е дека не треба да купуваме HDMI адаптер за телевизија, бидејќи со VGA приклучокот и аудио излезот на компјутерот можеме да го поврземе со кабли со телевизорот без HDMI.

Компјутер или Mac

Веќе некое време, можеме да најдеме на пазарот голем број основни компјутери, мали компјутери кои ни овозможуваат директно поврзување со HDMI портот на нашата телевизија и преку кои можеме да пристапуваме до содржината на Интернет како да го правиме тоа директно од нашиот компјутер, тастатура и глувче.

Малина Пи

Паметна телевизија не е ништо повеќе од телевизор со пристап до содржина лоцирана надвор од неа, или на Интернет или на компјутер или на УСБ-стик или мемориска картичка. Малина Пи ни нуди многу економично решение за овие видови случаи, бидејќи со додавање на Wifi модул можеме да пристапиме до која било содржина лоцирана и во нашата мрежа и надвор од неа.

Мобилен компатибилен со MHL

Поврзете паметен телефон со ТВ со кабел MHL

Ако во фиока имаме OTG компатибилен паметен телефон, можеме користете го како медиумски центар поврзувајќи го директно со HDMI портот на нашата телевизија и прикажете ја целата содржина на екранот на телевизија.

Заклучоци

Во оваа статија ви ги покажавме сите различни опции што можеме да ги најдеме на пазарот за да ја претвориме нашата стара телевизија, дури и да е цевка, во паметен телевизор. Сега сето тоа зависи од буџетот што планирате да го потрошите. Најекономичен метод е поврзување на стар компјутер со телевизорот, но достапните функции ќе бидат ограничени од опремата.

Ако навистина сакаме компатибилност и разноврсност, најдобра опција се сет-топ боксовите управувани од Андроид или HDMI Stick управувани од Виндоус 10, бидејќи тие не ви дозволуваат брзо да го транспортирате насекаде и исто така да ги користите како да е компјутер, барем во случај на стап со Виндоус 10.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.