Покажете и скријте ги апликациите за стартување во Ubuntu 14.10 со мал трик

Трикови во Убунту

Исто како што во одреден момент предложивме можност за управувајте со оние апликации што започнуваат во Виндоус, исто така, би можеле да се обидеме да ги добиеме истите резултати на Ubuntu 14.10.

Причината што можеби ќе треба да управуваме со овие апликации што започнуваат со оперативниот систем е затоа што оперативниот систем се подига премногу бавно; Во оваа статија ќе споменеме како да постапиме за да управувајте со овие апликации што започнуваат со Ubuntu 14.10, што многу се разликува од она што би можеле да го правиме во која било верзија на Виндоус.

Мали трикови за усвојување во Убунту 14.10

Па, ако веќе имаме јасна слика за тоа каде ќе го внесеме нашиот оперативен систем Ubuntu 14.10, ве советуваме да продолжите со следните чекори, исто како и не бараат обемно знаење во врска со ракувањето со изјави и команди во рамките на оваа верзија на Linux. Она што може да се бара е дека командите или упатствата што ќе ги посочиме мора да бидат напишани точно на она што ќе биде предложено подолу, добар предлог е да ги копирате и потоа да ги залепите во прозорецот за командниот терминал.

Прво на сите, ќе започнеме со тоа што ќе му предложиме на читателот да ги провери преференциите на апликациите за стартување, алатка што ќе ги покаже оние што се видливи во овој момент.

Трикови во Убунту 01

Секако нема да се појават сите оние апликации за кои знаеме дека постојат и се инсталирани во Ubuntu 14.10, исто како и биле скриени од оперативниот систем за да не може корисникот да ги измени. Не е важно дали оперативниот систем ги поставил како скриени или невидливи по дифолт, бидејќи со малку трик можеме да ги натераме да се појавуваат и да бидат видливи во рамките на истиот овој прозорец.

За ова, ние само ќе мораме јавете се на Terminal Window на класичен начин, иако ако не знаеме како се извршува оваа задача, можеме да одиме на кратенка за тастатура CTRL + Alt + T, со кој овој прозорец веднаш ќе се појави; откако ќе го видиме, ќе треба да ја напишеме целата командна линија што ќе ја предложиме подолу.

sudo sed –i's / NoDisplay = true / NoDisplay = false / g '/etc/xdg/autostart/*.desktop

Поради комплексноста на некои од нив, препорачливо е да морате копирајте и залепете како што е предложено погоре. Тогаш ќе треба само да го притиснеме копчето Внесете и подоцна, внесете ја лозинката доколку е побарана (и повторно, притиснете го копчето Enter).

Трикови во Убунту 02

Со она што го сторивме, сите оние апликации што беа чувани скриени сега ќе бидат видливи; за да го потврдиме повторно ќе мораме одете во алатката за преференции за почетни апликации претходно имавме. Во случај да не знаете како да го наречете, ви предлагаме да ги следите следниве чекори:

Трикови во Убунту 03

  • Ние мора да кликнеме на копчето за пребарување што се појавува во горниот лев дел од екранот.
  • Подоцна пишуваме во просторот «апликации за стартување»Ако имаме Ubuntu 14.10 на шпански јазик, иако во англиска верзија тоа би било«стартна апликација".
  • Веднаш ќе се појави иконата на алатката за алатки. Апликации за стартување.

Трикови во Убунту 04

  • Оваа алатка треба да ја избереме само со двоен клик за да ни се покаже во нејзиниот прозорец за интерфејс.

Трикови во Убунту 05

Ако ја споредиме сликата што претходно ја поставивме со онаа што ја имавме на почетокот, ќе забележиме голема разлика; сега Тие веќе ќе бидат прикажани на сите оние апликации што започнуваат заедно со Ubuntu 14.10, да можеме да управуваме со нив во согласност со нашата потреба за употреба; Сега, ако сакаме да оставиме сè како што беше претходно (т.е. со скриени оние апликации за стартување), повторно ќе треба да го отвориме Терминалниот прозорец и подоцна, напишете ја следнава командна линија:

sudo sed –i 's / NoDisplay = false / NoDisplay = true / g' /etc/xdg/autostart/*.desktop

Трикови во Убунту 06

После притиснете го копчето Enter Овие апликации што се започнати со Ubuntu 14.10 повторно ќе бидат невидливи, трик што можете да го извршите во кое било време кога сакате да управувате со овие апликации доколку оперативниот систем има бавно однесување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.