Прилагодете ги сензорите за притисок на Google Pixel 2 XL со оваа апликација

Филтрираше Google Pixel 2 XL

За неколку недели се очекуваше дека Google Pixel 2 XL е веќе официјален, и оттогаш многумина се блогови што го анализираа максимално, покажувајќи ги неговите доблести и дефекти. Ако го оставиме овој аспект настрана, една од карактеристиките што привлече внимание се сензорите за притисок што ги лоцираше од двете страни, од кои едната, кога ќе се притисне, ни овозможува да го активираме „Помошникот на Google“ брзо без да мораме да комуницираме со екранот во кое било време, само како што се случува со посветеното копче на S8 за личниот асистент на Bixby. Но, да се соочиме волшебниците сè уште не се вообичаена алатка за многу корисници кога комуницирате со него, надвор од прашањето за времето, поставување аларм и малку друго.

Google не дозволува да ја менуваме функцијата на овие сензори, освен тоа што можеме да го замолчиме уредот кога ќе добиеме повик, што ограничува голем број опции што може да ни ги понуди на ден за ден. Повторно, благодарение на заедницата за развивачи, можеме да направиме апликација за копче-мејпер, апликација што ни овозможува да ја конфигурираме употребата на функцијата Active Sense според нашите потреби, име дадено на овие сензори. Откако ви ги дадовме потребните дозволи за да можете да ја менувате оваа функција, достапно на програмерите XDA можеме да започнеме со модификација на нејзината функција.

За да ги прилагодиме функциите, мора да одиме во апликацијата за да ги видиме сите опции што ни ги нуди, кои со голем број и се движат од отворете ги апликациите директно, извршете дејства како вклучување на фенерчето, исклучување на екранот, прикажување на менито со опции, прикажување на неодамнешни повици, отворање на последната апликација ... Исто така можеме да поставиме кратенка така што кога ќе кликнете на страните на Google Pixel 2 XL да се упати повик до нашата мајка, WhatsApp или Facebook фотоапаратот да се отвори или прозорец да испрати нова е-пошта ...

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.