Видеа во живо од 360 степени доаѓаат на Фејсбук

Facebook

Како и со сите апликации во сопственост на Facebook, компанијата продолжува да имплементира нови карактеристики во својот врвен сервис. Во оваа прилика, одговорните за неговиот развој ни кажуваат за можноста што сега ќе треба да ја направат сите корисници Во живо стриминг на видео од 360 степени да емитувате сè што се случува околу вас во тој конкретен или личен настан што сакате да го емитувате.

Оваа нова функционалност, позната под името на Фејсбук во живо 360, е објавен денес на популарната социјална мрежа. За жал и како што обично се случува со овој вид на развој и пред се поради огромниот број на корисници што ги има социјалната мрежа, за момент ќе биде достапна само на некои страници, малку по малку сега во текот на 2017 година, за да допрат до сите корисници.

Видео од 360 степени доаѓа на Фејсбук.

Меѓу страниците што веќе можат да ја користат услугата за пренос на видео во живо од 360 степени, можеме да ја видиме истата од National Geographic што веќе ни нуди видео во живо од 360 степени снимено од Јута, поточно од станицата за симулација на Марс лоцирана во околината на познатиот американски град, истиот центар во кој астронаутите се подготвени за можна мисија на Марс со екипаж.

Како што сигурно знаете, Фејсбук не е единствениот што нуди пренос на видео од 360 степени, бидејќи, на пример, YouTube го нуди веќе подолго време и покрај 4K, резолуција што во моментот не ја достигнува новата услуга лансирана од социјалната мрежа на Марк Цукерберг. Засега, ако сакате да уживате во оваа нова услуга, ќе мора да почекате до 2017 година, кога таа конечно ќе биде достапна за секој што сака да ја користи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.