Firefox Quantum доаѓа да ве натера да ги напуштите другите прелистувачи

Firefox Quantum е достапен за преземање

Google Chrome ги зазема првите позиции кога станува збор за прелистувачи. Ова предизвика популарните прелистувачи како Explorer, Safari или Firefox да останат во позадина. Меѓутоа, во случај на последната што ја наведовме, Mozilla навистина сака да ја оставите настрана опцијата што Google ви ја нуди и да се обложите на својот Firefox 57 или Firefox Quantum.

Не зборуваме за верзија што станува запознаена со некој филм за Jamesејмс Бонд, но тоа е нова верзија која доаѓа со подобрувања, многу подобрувања. Како што можете да прочитате на нејзината страница за презентација, Mozilla гарантира дека овој нов прелистувач троши 30% помалку RAM меморија од опцијата што ја нуди Google. И ова е големо тврдење за корисниците бидејќи со повеќе технички скромна опрема, кога отворањето на јазичиња во Хром се множи, можеме да видиме како работата на компјутерот значително се забавува.

Исто така, се коментира и дека таа е најбрзата верзија на Firefox до сега и дека е силно посветена на приватноста. Од друга страна, овој Firefox Quantum не само што покажува моќ, туку и нуди нови решенија и интеграции со други услуги. Можеби најпопуларниот е „ocketеб“, услуга што ја купи пред скоро една година и во основа ви овозможува да чувате статии и видеа за да можете подоцна да уживате во нив. Покрај тоа, ако сте корисник, ќе знаете дека не само што ќе можете да уживате во оваа содржина на вашиот компјутер, туку исто така ви овозможува да го сторите тоа преку вашиот мобилен или таблет систем благодарение на соодветните апликации.

Исто така, корисничкиот интерфејс е многу почист и ќе ви овозможи да ја прилагодите лентата со мени со многу опции. Овој интерфејс е крстен под името на Фонтска интерфејс. Сега, прилагодувањето на лентата, логично, ќе зависи од потребите и услугите што ги користиме. Firefox Quantum е достапен за Linux, Windows и Mac. Значи, веќе земате преземете и испробај го својот нов изглед.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.