Присуството на одредени бактерии во вашиот стомак може да предизвика брзо слабеење

бактерии

Во овој момент, освен ако не сте многу млади, спортувајте многу или сте од оние неколку луѓе кои можат практично да јадат што сакаат во количината што ја сметаат за соодветна, сигурно ќе направите некоја друга диета, особено кога тоа ќе се случи крајот на годината, време кога, сакале или не и од различни причини, имаме тенденција да јадеме многу повеќе отколку што сме во состојба да гориме со нашето секојдневно вежбање.

Како што обично се случува, особено и како што реков, на почетокот на годината или непосредно пред да пристигне летото, статистички пребарувања на Интернет за диети со кои можеме да ги изгубиме оние килограми што ги оставивме, се покачуваат на прилично алармантен начин. Вистината е Чудотворни диети не постојат иако, со студии како онаа што ти ја донесов денес, се чини дека ова можеби не е сосема точно.

исхрана

Ако резултатите од оваа студија се точни, само со анализа, би можеле да знаете дали диетата е добра или не за вашето тело

Очигледно и како што беше докажано од група истражувачи, благодарение на низата тестови извршени врз неколку многу различни групи луѓе, решението за губење на тежината и согорувањето на маснотиите што обично се акумулира во стомакот или нозете може да биде во присуство на цревни бактерииСо други зборови, ако успееме да го зголемиме присуството на многу специфични бактерии во нашиот стомак, би можеле да предвидиме за секоја личност одделно која диета ќе им одговара најдобро, а која не ќе им служи.

Како што коментираат истражувачите кои го презентирале овој проект, очигледно нивното откритие било целосно каузално бидејќи буквално она што го барале е да се потврди колку е добро за човечкото тело т.н. Нова нордиска диета. За време на извршените анализи, тие сфатија дека разликата помеѓу луѓето кои ја следеа оваа диета и се справија многу добро и оние кои, и покрај тоа што ја следеа, немаа многу влијание врз нив, лежат во присуство на специфичен вид цревни бактерии кај нивните тела.

Нордиска диета

Присуството на одредени бактерии во вашиот стомак може да направи да изгубите многу повеќе маснотии со одредена диета

Навлегувајќи во малку повеќе детали во врска со специфичната истрага, кажете ви дека е спроведена во Данска и за која соработката не е помала од 181 луѓе за време на 26 недели Тие се посветија на новата нордиска диета со повеќе или помалку надеж дека ќе ослабат. Како едноставно објаснување, кажете ви дека оваа диета во основа се состои од јадење храна како лосос, харинга или овесна каша.

Вистината, и покрај фактот дека диетата може да биде посоодветна или помалку на нутриционистичко ниво, е дека резултатите што тимот ги постигнал откако извршиле различни анализи на лицата кои учествувале во експериментот, биле во зависност од тоа дали нивните тела имаат поголема количина на Prevotella spp o Bacteroides spp разликите во однос на резултатите беа едноставно премногу забележителни, па беше заклучено дека постои силна врска помеѓу слабеењето и присуството на овие бактерии.

Здрава храна

Истражувачите сакаат да ги тестираат своите заклучоци на различни места и со различни видови на диети

Во моментот и со оглед на постигнатите заклучоци, тимот истражувачи предложи да се спроведе истиот тест со поголем број предмети со цел да се донесе многу пореален заклучок. Ако ова откритие е точно и потврдено, би можеле да се соочиме со реално револуција во светот на исхраната и диететиката.

Од друга страна, мора да се земе предвид дека самите истражувачи не сакале да ги потврдат резултатите како апсолутна вистина, нешто што сигурно има многу врска со големите особености што ги има оваа студија, па оттаму и самите биле оние кои предлагаат реализирајте го проектот повторно со други диети и луѓе од различни места за да ги потврдите неговите резултати.

Повеќе информации: природата


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.