6 причини зошто никогаш не треба да купувате смартфон од висока класа

Јаболко

Последните денови сериозно ја проценував можноста за набавка на паметен телефон од висока класа, чија цена далеку надминува 600 евра. Конечно и по длабока рефлексија решив дека нема да го купам, и сакав да го споделам мојот одраз со сите вас преку оваа статија што ја имав насловено „6 причини зошто никогаш не треба да купувате паметен телефон од висока класа“ и дека се надевам дека ви е интересно и дури може да ви помогне во одреден момент.

Пред да започнам со причините што ме доведоа до одлука да не набавам конечно мобилен уред од висока класа, сакам да ти кажам дека ќе ти покажам само 7 од причините за мојата конечна одлука, иако би можел да ти кажам дека многумина влегоа во игра плус. Ако размислувате и за можноста да набавите нов паметен телефон, моја препорака е да користите лист за пласман на продажбата и недостатоците, а пред се да одвоите време за да донесете одлука и да не дозволувате да ве водат брзањето и импулс

Неговата цена; вистинска глупост

Samsung

Јасно ми е дека паметен телефон од висока класа ни ги нуди најдобрите карактеристики на пазарот, внимателен дизајн до последните детали и во повеќето случаи низа опции и функции што не се достапни на ниту еден мобилен уред. Како и да е Мислам дека цената на овие терминали е глупост, која во повеќето случаи надминува 700 евра, што за жал е плата на многу луѓе денес.

Кога го купив, ја ценев опцијата за стекнување преку оператор на мобилен телефон, кој секако ја искористи можноста да „постави“ стапка, исто така висока класа и за која мора да платите друга глупост за минимум 18 или 24 месеци Постојат и опции за финансирање на уредот, но ова е во повеќето случаи трошок што само ја зголемува крајната цена на паметниот телефон. Секако постои и можност да го платам во готово, но да ме наречеш чудно или различно, но да потрошиш повеќе од 700 евра во единствена исплата за мене е нешто незамисливо, не затоа што го немам, туку затоа што би ме повредило многу што никогаш не би го разгледал дури и да има на располагање пари.

За неколку дена можев да вредам половина

Како и скоро сите производи што ги купуваме, само извадете го нашиот нов паметен телефон од кутијата, тој губи многу од својата вредност, колку и да се трудиме да се грижиме за тоа или да го чуваме практично чисто. Во некои случаи и во зависност од тоа кога ќе го набавиме нашиот нов терминал, може да вреди половина или уште помалку.

Кога купуваме паметен телефон од висока класа, ако конечно ќе го сториме тоа, од суштинско значење е да го купиме во идеално време и имајќи го предвид следното лансирање што ќе се произведе. Има малку смисла да се купи Samsung Galaxy S6 неколку дена пред презентацијата на Galaxy S7, освен ако не го добиеме за нокдаун цена, нешто што обично е доста вообичаено.

Вашиот дизајн е проблем

Јаболко

Повеќето од таканаречените паметни телефони од висока класа имаат дизајн донесен до крајност, користејќи врвни материјали и со многу внимателна завршна обработка. Овој, што е несомнено позитивен аспект, има и негативен, а тоа е ако некој од овие терминали падне на земја, може многу лесно да се оштети.

Beе бидам чуден човек, но не сакам да го носам мобилниот уред со навлака, па не е исто што испуштам паметен телефон што ме чинеше 200 евра, отколку оној за кој платив или плаќам 800 или повеќе евра. Секако, ако падне некој од двата терминали и ме оштети, мислам дека ќе беше исто толку лошо за неколку дена.

Вашиот паметен телефон, вашето богатство

Убеден сум во тоа Кога купувате паметен телефон од висока класа, сè се менува околу вас и тој мобилен уред станува едно од нашите најголеми богатства, за кое треба да се грижиме во секој момент. Морам да признаам дека во друга прилика имав еден од овие терминали, кој религиозно го плаќав нешто повеќе од една година, и кој го гледав како да е богатство, сметајќи многу луѓе како можни крадци на мојот скапоцен мобилен телефон. Лудило или не, нема сомнение дека iPhone или Galaxy S6 во ваши раце ве прави, за жал и иако звучи лошо да се каже, можна жртва на грабеж.

Се повеќе крадци се посветуваат на кражба на мобилни уреди и тоа е дека неговиот излез на пазарот е навистина добар. Ако сакате да купите паметен телефон од висока класа, обидете се да го чувате на безбедни места и секогаш да го имате предвид за да избегнете несакање огромни димензии.

Можеме да најдеме нешто многу слично по многу пониска цена

Знам дека на многумина оваа причина ќе им изгледа како вистинска глупост, бидејќи нема ништо слично на iPhone 6S или Galaxy S6 Edge, барем во однос на дизајнот, но да има слични терминали во однос на перформансите по многу пониска цена.

На пример, кинеските терминали се сè помодерни, кои за помалку од 300 евра во многу случаи ни нудат карактеристики и спецификации слични на оние што ги нудат таканаречените врвни терминали. Уредите Huawei или Xiaomi се врвни терминали со повеќе од интересна цена, иако да, нивниот дизајн е далеку од кој било терминал на Samsung или Apple во повеќето случаи.

Ние нема да го искористиме тоа

LG

Повеќето од нас кои имаат паметен телефон го користат малку повеќе отколку да фотографираат, да испраќаат пораки преку една од најпопуларните апликации за размена на инстант пораки или да сурфаат на Интернет. За ова, не треба во никој случај да потрошиме огромна сума пари за да имаме терминал од висока класа.

Ако нема да го покажете вашиот мобилен уред и само заштедете неколку стотици евра и искористете ги за да, на пример, заминете на одмор.

Мислење слободно

Пазарот на мобилни телефони доживеа огромен бум во последно време во кое производителите лансираат мобилни уреди секоја година, или уште поретко, со уверување дека корисниците ќе започнат да ги купуваат со цел да го имаат најновиот модел и да уживаат во најновите карактеристики и опции. Денес, и според мое мислење, повеќето од таканаречените врвни терминали имаат луди цени, што, сепак, не ги тера корисниците да бараат други опции.

Убеден сум во тоа ќе дојде ден кога, како што се случи со другите пазари, пазарот на мобилни телефони ќе се намали, и сите производители мораат да ја намалат цената на нивните предводници. Додека пристигнува тој ден, секој што сака да има паметен телефон од висока класа ќе мора да плати огромна сума пари за тоа, иако можеби ќе можете да купите уред од висока класа, по некое време. Во оваа статија даваме некои други препораки за имаат одличен паметен телефон без да трошат премногу пари.

Дали сте еден од оние што плаќаат за да имаат паметен телефон од висока класа или од оние кои ме сакаат повеќе да се потпираат на други опции?. Може да ни дадете свое мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или со користење на една од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

27 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво dijo

  Јас сум многу задоволен од мојот z30, го користам како компјутер на кој било монитор, тој е многу комплетен, никогаш не пропаѓа и батеријата трае долго, и не е толку скапа како оние од високата класа, мора да побарајте функционалност пред модата

 2.   Кени dijo

  Кога купувате мобилен телефон, мора да знаете дали навистина вреди за цената што ја има, бидејќи 6Gb iPhone 16S не може да има вредност од 750 € или Samsung s6 600 €.
  До денес, цените се многу надуени, но има многу луѓе кои го купуваат мобилниот за брендот, а не за комуналната услуга.

  1.    Виламандос dijo

   Во принцип, мислам дека сите се многу надуени и што се случи со пазарот на недвижнини ќе се случи малку ...

 3.   Jota dijo

  Се согласувам. Јас го купив Самсунг С5 кога прв пат излезе, го купив мини затоа што другиот е преголем и непријатен за моите потреби. Вистината е дека за тоа што го чинев очекував повеќе и во реалноста е исто како и секогаш со друго име (освен за некои нови функции што можеби нема да направат голема разлика). Откако ќе го купите и го користите, сфаќате дека цената е многу претерана.

 4.   alfredo dijo

  Ако имате пари купете ги и уживајте. Ако не барате слични алтернативи, топол ден многу добро влезе на пазарот со помалку инвестиции

 5.   Ентони dijo

  Здраво! Написот е многу добар и се согласувам со него, тоа се случува и со сегашниот Nexus, особено Nexus 6p, премногу скап и нешто што го гледам е дека претходниот Motorola Nexus 6, е многу ефтин што ако е малку поголем од 6p, но не ми е гајле, одам на тоа, планирав да купам LG G4, но не, се навикнав на ажурирања дневно (затоа што имав 5Gb Nexus 32, но за жал ме оштети) и тоа е нешто што ми се допадна, освен фактот дека интерфејсот на Nexus е тотално чист и без толку многу ѓубре што ги расипува перформансите на опремата. Значи, да даде Бог, ќе одам по Motorola Nexus 6, кој ќе се ажурира до уште една година и дел од 2017 година. Поздрав!

 6.   Берту dijo

  Купив нормален S6 во продавница за продажба / продажба 1 месец по објавувањето на пазарот 130ев поевтино од нејзината цена во тоа време (699. Тотално сосема ново и осигурувањето што му го ставив, зделка, ќе ме чини сите неколку 250 еу поскапи ако ги набавам во портокаловата телефонска компанија (што е моја) и во остатокот го замислувам и тоа. Мислам дека ако одлучите да купите мобилен телефон од висока класа мора многу да застанете при купување , постојат многу алтернативи каде што можете да го купите поевтино кога ќе се појави на пазарот. Во врска со мобилниот, кажете дека сум доста задоволен и мислам дека вредеше доста, ова е првиот хај-ден што го имам и разликата со Sony Xperia SP е многу забележливо Единственото нешто што сметам дека е слично во перформансите на батеријата, оваа ќе има многу процесор EXYNOS, но неговиот век на траење на батеријата не одговара на неговата цена, единственото нешто што брзо се полни.

 7.   Брајан dijo

  Кој го објави овој пост нема паметен телефон од висока класа. Ќе видиме:

  1. Цената на паметниот телефон од висока класа е логична затоа што ќе земете машина што има сè и затоа што ќе ви трае долго време. Покрај тоа, ќе ги имате најновите ажурирања на Android или iOS.
  2. Ниту еден паметен телефон не вреди половина од цената за неколку дена. Ова обично се случува по неколку месеци.
  3. Дизајнот не претставува никаков проблем. Тој е најубавиот од паметниот телефон. Ако се однесувате добро кон вашиот паметен телефон, тоа ќе ви трае долго време. Тоа зависи од грижата што ја давате за тоа.
  4. Повеќе од истото. Добро грижете се за вашиот паметен телефон и ништо нема да му се случи.
  5. Тука имате некоја причина. Можете да најдете нешто слично поевтино, но ќе ви недостасува сè што навистина има паметен телефон од висока класа. Разликите се прилично извонредни.
  6. Ова е веќе посубјективно. Постојат оние кои го купуваат по каприц, за да се покажат, само да одат по WhatsApp, но има и такви кои го добиваат целиот сок од смартфонот (го искористуваат 100%).
  7. Јас сум сопственик на Galaxy Note 4. Го имам 1 година и го имам како нов, без гребење. И ќе продолжам со овој терминал неколку години. Размислете внимателно за тоа кој ќе купите и за што навистина ќе го користите. Секој терминал има функции за кои луѓето не се свесни дури и дека можат да бидат многу корисни. И јас ќе застанам тука веќе xD.

  На здравје !!

 8.   Елис Рос dijo

  Без толку заобиколувања ако ми се допаѓа ќе го купам и тоа е тоа, за мене твојата е фрустрација! Поз можеби е тоа што не можете да го купите и имате причина, но не сите сме такви

 9.   Маноло dijo

  Препорачувам прозорец телефон, за помалку од 300 евра и одат како краставица. Да престанеме да ги даваме нашите пари на Google / Android и нивните пријатели ...

 10.   Моралови на Омар dijo

  Многу интересна статија за 5% од купувачите кои ја анализираат својата инвестиција. Останатите 95% купуваат висока класа од едноставна причина: По статус

  Денес за огромното мнозинство мобилен телефон е синоним за социјален статус и можеби не мора да јадете, да плаќате услуги или хипотека. Но, носењето на нова висока класа е совршена симулација дека сте успешни во животот.

  Ова ги објаснува смешните цени по кои се нуди оваа опрема

 11.   соја јо dijo

  Причини да не купите премиум мобилен телефон:
  1 Немам мисирка
  2 Јас сум куче со кавал
  3 Не е во согласност со украсот на мојата колиба
  4 Немам рамнотежа
  5 Не можам да читам или пишувам
  6 Ми го крадат ако кампувам во Порта дел Сол
  7 Ако го продадам откако ќе го користам, не заработувам ништо

 12.   Richie dijo

  Многу вистински човек, плаќам за галаксија нота 3 и тие нема да ја ажурираат и да решат да купат Xiaomi директно од фабриката за само 1/4 од она што го излезе Самсунг

 13.   Луј Блејн dijo

  Г-дин Јас се разликувам, Huawei во high-end има квалитет и дизајн на ниво на Samsung и Apple, проблемот е што тие вредат исто, добро истражи

 14.   Мигел Рамирез dijo

  Многумина бараат висока класа ако не земат дури 100 од неговиот вистински капацитет п.с. многу добра опција е да се одлучат за средни опсези како што се моторола или хуавеи, тие имаат добар дизајн и е достапен за секого и со подобрувања скоро во сè

 15.   Д-р Мекниња dijo

  Високата класа не е за деца или за сиромашни. Ако вкупната цена претставува само дел од вашето двенеделно, остатокот од аргументите губат пареа.

 16.   Маурило275 dijo

  Г-дин се чини дека е некохерентно да се купи паметен телефон од висока класа само затоа што е модерен или некој пријател го има, првото нешто што треба да се разгледа е неговата функционалност, во мојот случај имам S5 и не е дека не можам да го променам за S6 но не го гледам продуктивен

 17.   Маурило275 dijo

  Г-дин се чини дека е некохерентно да се купи паметен телефон од висока класа само затоа што е модерен или некој пријател го има, првото нешто што треба да се разгледа е неговата функционалност, во мојот случај имам S5 и не е дека не можам да го променам за S6 но не го гледам продуктивен

 18.   Госпоѓо dijo

  Среќен сум со моите онеплус два неверојатни во сè што можам да останам што работи само 3г во Мексико, но инаку одлично

 19.   Мигел dijo

  Искористете го падот на цената за вас кои можат (Европа) да купат телефони по два месеци откако ќе бидат ослободени. Барем во Мексико, ако телефонот чини 11000 600 (околу 10 евра приближно) пезоси кога ќе се ослободи по 11000 месеци, тој сè уште чини исти XNUMX XNUMX, тука операторите се многу навредливи, најлошото е што има сонзои што го купуваат моделот од годината пред овие цени и две недели подоцна новиот модел излегува со минимална разлика во цената, сè заради тоа што сакаат да ја следат масата.

 20.   Мачка dijo

  Тоа е многу глупава статија, имам многу од мојот врвен телефон, за брзината на одговор и квалитетот на камерата. Секако дека не недостасуваат песимисти кои се жалат на економијата и сакаат да бидат сожалени, но само треба да имате предвид дека тие се телефони што треба да ги користите долго време, а не да ги менувате на секои 6 месеци ... имам Nexus 6 и никогаш не би го споредил со нешто од средниот опсег… .. Квалитетот се гледа, се чувствува, се забележува и чини… Секоја личност може да купи што сака или што може.

 21.   Филозоф dijo

  Имам З2 и вистината е дека не жалам што потрошив добра сума пари бидејќи го извлекувам максимумот од оваа мала играчка
  Брзината на одговор на неговиот процесор, долгото траење на батеријата, неговата OTG конекција се прилагодуваат на мојот телевизор, неговата камера, бидејќи можам совршено да ги скенирам документите и да ги уредувам, а неговата меморија може да се прошири до 128 гигабајти. Јас нема да го променам, тоа ќе биде дека сакам да ја искористам мојата инвестиција!
  Прости да го покажеш, но јас го препорачувам луксуз!

 22.   Берту dijo

  Цената на овие мобилни телефони е еквивалентна на плата кога ја плаќате во готово (нешто што малкумина можат да си го дозволат и нешто што кој наплатува износи близу до тоа што вреди мобилен со овие карактеристики никогаш нема да го стори). Да не го плаќам на тој начин и да го земам за финансирање или рата на продажба од телефонска компанија. Да го земеме примерот на S6 кога излезе, нормалното 32 GB на 699, ова финансирано за 24 месеци ќе не чини 25 € / месец што ќе биде нешто повеќе од 3% од платата на лице кое наплатува 800 €, на пример . Не ми се чини моќен аргумент да не купувам мобилен телефон од висока класа, што може да го имате за нешто помалку од 700, а исто така ќе ви плати и за време.

 23.   Берту dijo

  Сакав да кажам 29 € / месец

 24.   Jota dijo

  Згора на тоа, врвните телефони носат голем број спектакуларни ефекти и прднат батерија. Со анимираната позадина ви снема батерија на допир, мора постојано да ја контролирате осветленоста, не е така

 25.   Хулио dijo

  Повеќето луѓе, и оние кои имаат финансиска солвентност да купат серија телефони од висока класа и оние кои се задолжуваат да купат еден, ретко престануваат да размислуваат дали навистина ќе го искористат капацитетот на терминалот. Забележав дека луѓето што имаат толку скапи телефони, тоа го прават со каприц, за статус, да се натпреваруваат кој има најскап телефон (нешто супер глупо) или да бидат во чекор со технологијата. Вистината што стои зад тоа е дека тие се жртви на маркетинг и планирано застарување.

  Јас сум повеќе од задоволен од моето мото G, можам да разговарам со сите социјални мрежи, да гледам HD видеа, да управувам со работата од Google Drive, да започнувам видео повици, да користам оддалечена работна површина, да фотографирам и гледам пристојно фотографии и видеа (знаете дека тоа што влијае на квалитетот на сликите е отворот на фокусот повеќе отколку MPx што го има камерата), имам пристап до мрежата 4G ... Истата работа што може да ја направи висока класа, но за многу помалку пари. Можеби сум многу баран корисник хахахаха. Поздрав!

 26.   Ивани dijo

  Имам клон Ајфон 7 плус, ме чинеше 3 илјади, ефтин во споредба со 25 илјади пезоси, и работи исто, изгледа исто и финишот е луксузен, многу слаб, елегантен, со квалитетни делови и прави добри фотографии , има добри повици и многу добар телефонски сигнал и wifi, имам мои апликации и е брз, тоа е супер мобилен телефон и мислам дека вредеше за неговата цена, дури и ефтин за тоа како изгледа и работи. И не морав да плаќам 20 илјади, а мојот пријател го има оригинално и ние го користиме за истите, фотографии, музика и Интернет, па мислам дека бев поинтелигентен хахахахаха.