7 причини да купите паметен телевизор без да размислите за момент

Smart TV

Интернетот го промени животот на скоро сите нас на многу начини и ни овозможи да добиеме уште повеќе од многу уреди. Меѓу нив е и телевизијата, која благодарение на изгледот на паметните телевизори на пазарот ни овозможи да ја поврземе нашата доживотна телевизија со мрежата на мрежи и на тој начин да уживаме уште повеќе не само во вообичаените телевизиски програми, туку и во многу повеќе содржини на сите видови.

Ако сеуште немате паметен телевизор или ако на пример се прашувате дали да купите некој од овие уреди, денес во оваа статија ќе ви покажеме 7 причини да купите паметен телевизор. Сигурно некои од нив ќе ви помогнат да ве охрабриме да го купите овој уред и опциите и новите функции што овие телевизии ни ги нудат се огромни.

Што е паметен телевизор?

Многумина од вас со сигурност знаат што е паметен телевизор, но во случај некој да не е јасен за тоа, можеме да го кажеме тоа овој вид телевизија е онаа што ви овозможува да ги поврзете на Интернет и затоа имате целосен пристап до мрежата на мрежи. Било каков телевизор може да се поврзе преку мрежен кабел или безжично.

Благодарение на ова можеме да сурфаме на Интернет, да уживаме во огромна количина содржина од многу извори или да уживаме во некои игри или апликации специјално дизајнирани од производители, но од овие уреди.

Сега кога ни стана јасно што е паметен телевизор, ќе ви понудиме 7 од многуте причини за кои веруваме дека постојат денес за да добиете паметен телевизор. Секако, веќе ве предупредуваме дека сигурно има уште многу, па дури и такви за кои не треба да купувате уред од ваков тип, но веќе знаете дека сме вистински fansубители на новите технологии и уреди кои се поврзуваат на Интернет., Така ние ќе ги прескокнеме оние засега.

YouTube на вашиот телевизор на едноставен начин

YouTube

YouTube Тој е еден од најпопуларните услуги на Google и еден што многу корисници го користат секој ден за да уживаат во голема количина содржина од сите видови. Ако имаме паметен телевизор можеме да пристапиме, од нашата телевизија и без да мора да користиме компјутер, на YouTube за да уживате во музички видеа, смешни видеа или кое било видео објавено на оваа платформа.

За да уживаме во YouTube, можеме да пристапиме од прелистувачот што го има инсталирано Smart TV или дури симнуваме сопствена апликација од која можеме да уживаме дури и малку повеќе во популарната услуга на Google и без да забележиме никаква разлика од тоа кога го користиме YouTube на пример преку нашиот паметен телефон.

Телевизија на барање за да не пропуштите ништо

Theе ни овозможи и можност за пристап до мрежата на мрежи од нашиот Smart TV преземете ги различните апликации што ги создадоа повеќето телевизиски мрежи за овој тип на уреди. Од овие апликации можеме да уживаме во телевизија на барање во секое време и без да бидеме врзани за емитување на некои програми или најдобри серии.

На пример од примената на Атресмедија (Антена 3 и Ла Секста) можеме да уживаме во секое време во најдобрите програми и најдобрите серии, исто така можеме да заборавиме на огромните намалувања на рекламирањето и тоа е дека во повеќето случаи рекламирањето се емитува само на почетокот на видеото што сме оди да игра.

Прелистајте на Интернет без да го напуштите каучот

Smart TV

Било кој од многуте паметни телевизори што можеме да ги набавиме денес на пазарот тие имаат природно инсталиран веб прелистувач кој ни овозможува сурфање на Интернет без да се движиме од софата. Ова ќе ни овозможи да ги читаме весниците, да уживаме во нашите омилени веб-страници или да го провериме времето во кое било време.

Се разбира, ако сте ја достигнале оваа точка во статијата и веќе сте решиле дека ќе купите паметна телевизија, исто така, купете безжична тастатура или глувче за да можете да навигирате и воопшто да извршите каква било активност во лесна и едноставна начин

И, исто така, пристапувајте до вашите социјални мрежи

Социјалните мрежи станаа неопходни во животот на многумина и премногу корисници можат да поминат неколку дена без да се консултираат со нивните Facebook дин Тивтер. Доколку сакате да ги проверите сите новости од вашите социјални мрежи на многу удобен начин, благодарение на Smart TV можете да го направите тоа на многу удобен и едноставен начин. Покрај тоа, и за да ви биде малку полесно, повеќето социјални мрежи ја имаат на располагање својата апликација за да ја инсталираат на уреди од ваков тип.

Се разбира, како што споменавме во претходниот дел, повеќе од препорачливо е да купите безжична тастатура или глувче за да се справите многу подобро.

Уживајте во многу игри

Лути птици одат!

Повеќето производители на паметни телевизори вметнаа продавница за апликации во нивните уреди, во која не само што можат да се преземаат апликации, туку и некоја друга игра, не премногу сложена, но тоа ќе ни овозможи да уживаме за некое време. Исто така, со некои игри, најмалите во куќата ќе можат да уживаат многу.

Во моментот, бројот на игри достапни за овој тип на уред е многу малИако во моментот паметните телевизори сè уште имаат кратка историја на пазарот, затоа треба да се очекува со текот на времето да започнат да се достапни нови игри, вклучително и некои од најпопуларните на пазарот.

Изгорете која било содржина

Многу телевизии што не се паметни телевизори веќе имаат на располагање USB порт од кој, на пример, можеме да репродуцираме различна содржина преку, на пример, хард диск или надворешна меморија. Овие телевизии што ни овозможуваат да се поврземе со мрежата на мрежи, исто така, имаат една или повеќе USB порти што ни нудат можност за снимање на каква било содржина.

Доволно е да поврзете хард диск и да направите неколку мали модификации на поставките, ќе можеме да снимаме која било програма, филм или телевизиска серија што се емитува на кој било канал. Тогаш ќе биде доволно за пристап до тврдиот диск за да можете да ги репродуцирате снимените содржини.

Претворете го вашиот Smart TV во мултимедијален центар

Паметните телевизори имаат огромен број на различни апликации, во зависност од секој корисник. Една од тие апликации е моќта претворете го вашиот уред во медиумски центар. Ако имате телевизор поврзан на Интернет, можете да ги прегледувате вашите фотографии или видеа во кое било време, што сте ги зачувале на телевизија или на кој било надворешен уред.

Покрај тоа и благодарение на фактот дека ќе бидеме поврзани со мрежата на мрежи во кое било време, исто така можеме да имаме пристап, без никаков проблем, до, на пример, фотографиите што сме ги зачувале во облакот. Дури и некои од најпознатите услуги за складирање облак ја имаат нивната апликација достапна за различните паметни телевизори на пазарот, што несомнено прави сè сè малку полесно.

Мислење слободно

Пред неколку месеци имав можност да купам паметен телевизор по прилично ефтина цена и иако во почетокот имав неколку сомнежи, конечно решив да го купам, иако со намера да го користам како еден од телевизорите на животен век Сепак, штом пристигна во мојата куќа, искушението беше посилно од моите намери и брзо го поврзав на Интернет за да видам што можам да направам со тоа.

Од тој ден, јас сум решителен бранител на овој вид уреди и секогаш кога можам, препорачувам купување на кој било пријател или член на семејство. Јас го имам мојот Smart TV поврзан преку WiFi мрежа, избегнувајќи кабли од сите страни, нешто без сомнение многу позитивно. На телевизија инсталирав секакви апликации за да направам стотици работи, иако оние што најмногу ми се допаѓаат се Нетфликс и сите апликации на различните телевизиски канали ширум светот. Во мојата куќа помина долго време откако тие престанаа да го ставаат телевизорот за цел живот и кога сакаме да видиме нешто, се обраќаме на Нетфликс или телевизија по желба.

Без сомнение и ако размислувате или се сомневате во купување паметен телевизор, не можам да направам ништо друго освен да ве охрабрам и можностите што ни ги нуди, како на оние од нас кои ја сакаат телевизијата, така и на оние кои не ја сакаат. Покрај тоа, една од големите предности е што цените на овој вид телевизија не се превисоки и денес можете да купите уред од ваков тип без да ви оставам плата неколку месеци.

Дали би ни дале повеќе причина да ви купиме паметен телевизор?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку некоја од социјалните мрежи каде сме присутни и кажете ни која. беше главната причина што ве натера да купите телевизија што можете да ја поврзете на мрежата на мрежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.