6 причини зошто треба да деинсталираме WhatsApp, а сепак не

WhatsApp

WhatsApp Деновиве е на усните на сите откако ги ажурираше своите услови и услови за употреба, барајќи од корисниците дозвола да ги споделат своите приватни податоци, вклучително и телефонскиот број, со социјалната мрежа Фејсбук. Важно е да се запамети дека социјалната мрежа со најголем број на корисници во светот е сопственик на услугата за размена на инстант пораки откако плати огромна сума пари за некое време.

Откако објаснив вчера како да се спречи WhatsApp да ги споделува нашите информации со Facebook, денес сакаме да ви покажеме 6 причини зошто треба да деинсталираме WhatsApp, а сепак не.

Нашите приватни податоци може да бидат изложени

Без сомнение можност WhatsApp да ги сподели нашите приватни податоци со Facebook и со други компании во сопственост на Facebook треба да биде доволна причина за сите или скоро сите да ја деинсталираат апликацијата за инстант пораки. Во моментов не е обелоденето зошто социјалната мрежа го сака нашиот телефонски број или некои информации за нас, но сè укажува на тоа да ни испрати рекламирање преку пораки.

Ние не плаќаме ниту еден евро цент за да користиме WhatsApp, но тоа не треба да биде доволна причина да дозволиме да нè напаѓаат рекламни пораки, без оглед на методот. Секако, не заборавајте дека во моментот е можно да се одбие споделувањето лични информации со Фејсбук, иако ќе треба да видиме колку време е потребно за да бидеме задолжителни за споделување на нашите податоци.

Гласовните повици се со многу слаб квалитет

WhatsApp

Видео повиците дојдоа до WhatsApp како едно од најголемите подобрувања на услугата за размена на инстант пораки, откако тие беа достапни некое време во други услуги од овој тип. Сите полудевме од оваа функционалност, но Со текот на времето тие воопшто не се подобрија и квалитетот е многу низок ако го споредиме со говорни повици што ни ги нудат другите услуги од овој вид

Се чини дека услугата за инстант пораки е насочена кон други работи, а гласовните повици и долгоочекуваните видео повици се во позадина.

Наскоро ќе престане да работи на некои уреди

Пред неколку недели WhatsApp објави дека ќе престане да поддржува некои терминали на пазарот. Меѓу нив е на пример BlackBerry, кој беше многу популарен пред некое време, иако денес нивниот удел на пазарот е практично сведен на нула.

Покрај тоа, услугата за инстант пораки исто така ќе престане да работи на некои уреди со оперативен систем Андроид, иако во моментот не треба да се грижите бидејќи тоа ќе се случи во многу стари верзии. Ако сè уште имате уред со многу стар софтвер, бидете внимателни и проверете ги сите детали бидејќи можеби не треба да го деинсталирате, но едноставно не можете да го користите.

Има се повеќе и повеќе апликации од овој тип, подобри од WhatsApp

Телеграма

Дебатата за тоа дали WhatsApp е најдобриот сервис за размена на пораки достапен на пазарот е во центарот на вниманието подолго време, а денес многумина веруваат дека Телеграма o Линија далеку подобра од апликацијата во сопственост на Фејсбук.

Неодамна WhatsApp беше една од ретките апликации за размена на пораки што ги задоволуваше барањата на кој било корисник. Денес на пазарот има огромен број услуги од овој тип, од кои некои, како што е Телеграм, веќе го надминаа WhatsApp во многу аспекти. Да се ​​заокружи, веќе не е утопија да се мисли дека нашите пријатели можат да ги имаат овие апликации, освен најкористените ширум светот.

 Веќе подолго време имате недостатоци

Практично Откако WhatsApp започна да им е достапен на сите корисници, тој одржува низа грешки или барем недостатоци кои не сакаше да ги реши. На пример, една од нив е дека кога е испратена слика, сликата никогаш не се испраќа во оригинален квалитет, намалувајќи ја за да ја испрати без да троши толку многу податоци, но неповратно лишувајќи го примачот од оригиналната фотографија.

Ова е само еден од недостатоците што ги има WhatsApp, но сигурно ако го споредите со, на пример, Telegram, вие сте способни да добиете уште неколку грешки, кои во овој момент треба да бидат неоправдани за компанија со големина на Facebook.

Повеќе не е од суштинско значење

WhatsApp

Не толку одамна WhatsApp беше апсолутно неопходна апликација за многу луѓе, но со текот на времето тој замина во втор план од повеќе причини. Меѓу нив, појавата на зголемен број апликации од овој тип или зголемената употреба на паушални стапки понудени од оператори на мобилни телефони.

WhatsApp почнува да ја губи земјата во споредба со другите апликации и сè повеќе сме убедени дека не е ниту најдобра, ниту единствена.

И покрај ова, ние не го деинсталираме од нашите уреди

Со неколку причини што ви ги покажавме во оваа статија, тие треба да бидат повеќе од доволно за да го деинсталирате WhatsApp во моментов, но сепак многу малку се осмелуваат да го направат тој чекор. Јас и самиот морам да признаам дека практично повеќе не ја користам апликацијата за размена на инстант пораки, сопственост на Фејсбук, бидејќи го користам Телеграм од ден на ден, но не го правам последниот чекор за деинсталирање.

Некои пријатели или роднини кои не користат други видови услуги од овој тип се главните причини, иако не зборувам практично со нив. WhatsApp успеа да влезе во нашите животи за да остане и колку и да не се подобрува, има неуспеси или не прашува без никаков срам да споделуваме лични податоци, многу малку корисници се во можност да направат чекор за деинсталирање засекогаш од нашите уреди.

Дали некогаш сте размислувале или сте го деинсталирале WhatsApp од вашиот уред?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ванеса dijo

  Во една прилика го деинсталирав WhatsApp и ја избришав мојата сметка, но морав да се вратам неколку дена подоцна, бидејќи притисокот е таков што ме обвинија дека сум чуден и асоцијален. Јас редовно користам телеграма, мајка ми и јас користиме телеграма само за да комуницираме едни со други, но никој друг од моите контакти не ја користи често. Штета што сите се затворивме толку многу за една апликација и алтернативите не се испробуваат.

 2.   Katherine dijo

  Ме чинеше 0,99 на мојот iphone. Ништо бесплатно. И не ја деинсталирам затоа што повеќето од семејството ја имаат само оваа апликација. И не сакам да престанам да комуницирам со нив. Само за тоа!

 3.   КИКУЈУ dijo

  Па, за да има малку од сè, создадов (и испратив) „аргументирана“ проштална порака до СИТЕ мои контакти.

 4.   Теодоро dijo

  Геодет кој дава свое мислење за ова. Ако не сакате да бидат изложени вашите податоци, фрлете ги мобилните телефони бидејќи сè што е поврзано на мрежата, роботи ги копираат вашите информации, па ако сакате да одите во живо на оддалечено место каде што нема технологија и сите ваши податоци чувај го под карпа. СМЕЕЊЕ НА ГЛАС…..