5 причини за надградба на Виндоус 10 без да размислувате премногу

Windows

На 29 јули ќе помине една година од официјалното претставување на „Мајкрософт“ Windows 10, новата верзија на популарниот оперативен систем од компанијата со седиште во Редмонд, која постигна огромен успех на пазарот. Доказ за тоа е што денес веќе достигнува 300 милиони корисници ширум светот. Оваа бројка сигурно ќе се зголеми значително во наредните денови, бидејќи се соочуваме со последните денови да го извршиме ажурирањето бесплатно.

Наша препорака е доколку сè уште не сте го сториле тоа Мора да се надградите на Виндоус 10 токму сега, за што ќе ви дадеме пет убедливи причини денес. Меѓутоа, ако ви требаат повеќе информации во врска со препорачливоста или неприфатливоста за ажурирање, можете да ги откриете преку оваа веб-страница, каде што и покрај тоа што наидоа на неколку недостатоци на ажурирање на новиот оперативен систем, огромното мнозинство на корисници се за ажурирање.

Ако сеуште се сомневате, денес ќе ви понудиме 5 причини за ажурирање на Виндоус 10 без да размислувате премногу, тоа се сеќава дека за да можете да го направите тоа бесплатно, мора да го инсталирате ажурирањето, ако сега имате Виндоус 7 или инсталиран Виндоус 8.1, пред 29 јули, што ќе биде последниот ден кога ќе се понуди бесплатно.

Менито Старт се врати

Windows 10

На необјаснив начин, Мајкрософт со Виндоус 8 го елиминираше менито Старт што го знаевме дотогаш, обидувајќи се да воведе нови функции во него, кои не убедуваа скоро никого. Со Виндоус 8.1 во Редмонд тие веќе се обидоа да го подобрат овој основен дел од нивниот оперативен систем и успеаја во голема мера, иако до доаѓањето на Виндоус 10 не успеаја совршено.

Менито Start 10 на Windows е враќање кон потеклото, иако Microsoft сакаше да продолжи со вклучување на оние познати како Live Tiles, на што со малку трпеливост можете да извлечете многу од тоа.

Ако една од причините да не се направи скок кон Windows 10 беше Start менито што толку многу ви се допаѓа и што ве убедува во Windows 7, не размислувајте повеќе и тоа е дека новата верзија на оперативниот систем е значително подобрена во овој поглед и нема да најдете премногу дефекти или разлики, но предности.

Брзина и стабилност, две од одличните знамиња на Виндоус 10

Виндоус 10 има многу карактеристики со кои може да се пофали, но секако две од најважните се оние забрза и стабилност. Веднаш штом ќе ги направите вашите први чекори со новиот оперативен систем Мајкрософт, ќе можете да сфатите дека скоро сигурно се соочуваме со најбрзиот и најстабилниот софтвер создаден од момците во Сатја Надела.

Новата верзија на оперативниот систем не само што е способна да ни понуди скоро совршени перформанси, туку и дможе да биде многу брз во секое време дури и на уреди со не премногу карактеристики. Виндоус 7 беше совршен оперативен систем за скоро сите видови уреди, но со доаѓањето на Виндоус 10 на пазарот, тој стана совршен софтвер за секаков вид на уред, без разлика колку е стар.

Microsoft Edge, совршена замена за Internet Explorer

Лого на Microsoft Edge

До денес, немаше верзија на оперативниот систем Виндоус во кој Интернет експлорерот не беше присутен, па затоа беше критикуван од голем број корисници ширум светот за неговата бавност и континуираните неуспеси и проблеми со кои не изненади. „Мајкрософт“ одлучи да го зафати целиот овој проблем и за ова со доаѓањето на Виндоус 10, тој исто така одлучи да го објави Microsoft Edge, новиот веб-прелистувач што го наоѓаме инсталирано природно во новиот оперативен систем.

Иако сè уште е во фаза на развој, веќе се соочуваме со еден од најдобрите веб-прелистувачи на пазарот, поради неговата едноставност, брзината што ни ја нуди во споредба со другите прелистувачи, опциите што ни ги нуди и пред се заштедата на ресурси што ги понуди во споредба со другите прелистувачи како што се Google Chrome или Mozilla Firefox.

Патот е сè уште многу долг за „Мајкрософт Еџ“, но во „Виндоус 10“ веќе нема да треба да инсталираме друг веб прелистувач како што беше порано во другите верзии на оперативниот систем „Виндоус“ каде што Интернет експлорерот претставуваше повеќе проблем отколку позитивно.

Виндоус 10 и универзалност

Со Виндоус 10 Мајкрософт предложи ова да биде универзално, нешто како уникатно, да доминира над сите нив. Ова ќе значи дека апликациите дизајнирани за новиот оперативен систем ќе функционираат идентично во која било од различните верзии на софтверот и без оглед на уредот каде се извршуваат.

Во моментот универзални апликации Нема многу достапни за преземање, но со текот на времето тие растат и некои од најважните на пазарот веќе ја започнаа својата универзална апликација за Виндоус 10. Ова значи дека оние од нас кои целосно влегоа во екосистемот на Мајкрософт, можеме да ги користиме истата апликација на нашиот паметен телефон, конзола Xbox One или компјутер.

На пример, секој корисник започнува да работи преку Word на нивниот компјутер, може да продолжи со својата работа, во точната точка каде што го оставиле на својот паметен телефон и да ја заврши преку својата конзола Xbox One, каде што секако пристигна и Windows 10.

Cortana

Мајкрософт

Cortana е виртуелен асистент на Мајкрософт кој веќе беше објавен на мобилни уреди со Виндоус Телефон пред извесно време и сега достигнува секакви уреди благодарение на Виндоус 10. Овој гласовен асистент стана и прв од сите во својата премиера на компјутер, со предности што ова ги подразбира.

Инсталирана е новата верзија на оперативниот систем Мајкрософт секој корисник може да го контролира компјутерот преку Кортана и, исто така, извлечете голема придобивка со, на пример, користење паметен телефон со оперативен систем Windows 10 Mobile.

Дали веќе одлучивте дали ќе се надоградите на новиот Windows 10?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   AT_FRAN dijo

    Според моето искуство, можам само да кажам дека никогаш нема да ажурирам на Виндоус 10, јас сум компјутерски техничар и не поминува недела дена без да донесеме компјутер со неуспешни ажурирања на W10 или со падови на перформансите како резултат на автоматско ажурирање на системот . И тоа е дека со овој систем може да имате 2 случаи, дека инсталацијата е совршена и дека возачите ве фаќаат совршено, или сосема спротивно, нема средно решение. Исто така, не гледам зошто луѓето треба да ажурираат, што се случува W7, 8.1, Vista или XP престанаа да бидат функционални? Колку и да сакале да убијат XP не успеале и со 7 ќе се случи истото, исто така кога ќе бидат убиени, јасна е алтернативата, LINUX.