7 причини што ќе ве натераат да видите дека треба да го промените вашиот мобилен телефон

Мобилни

Промената на мобилните уреди е нешто што повеќето корисници го прават често, благодарение на сè пониските цени на терминалите или на објектите што, на пример, мобилните оператори ни ги даваат така што секој толку често издаваме нов уред. Сепак, има мал број на корисници кои не сакаат да се менуваат паметен телефон, тврдејќи дека работи совршено или дека е старо само неколку години.

Во повеќето случаи тоа се луѓе на напредна возраст кои воопшто не ги привлекува технологијата или веста дека ги вклучуваат новите терминали што излегуваат на пазарот. Секако има и млади луѓе кои не се најмалку заинтересирани за нивниот смартфон или луѓе убедени дека не треба да менуваат терминали. Ако сте во оваа група на корисници или во која било друга, денес ќе ви кажеме 7 причини што ќе ве натераат да видите дека треба да го промените вашиот мобилен телефон што е можно поскоро.

Никој не препознава дека вашиот мобилен телефон е мобилен

Nokia

Ако секој пат кога ќе го извадите вашиот мобилен уред во јавност, сите молчат кога ќе го видат, па дури и ќе слушнат повремено смеење, нешто се случува. Старите терминали имаат тенденција да предизвикаат големи очекувања кај сите луѓе, затоа што сите ги потсетуваат на старите времиња, но пред се затоа што сите се многу изненадени што сè уште го имате тој уред.

Ако мислите дека имате премногу стар мобилен телефон, прашајте пријател или роднина дали тие го знаат тоа, и ако тие не го знаат тоа или дури и не препознаваат дека станува збор за телефон, сметајте дека е време да се купи паметен телефон, без разлика колку сте задоволни со овој мобилен телефон.

Ништо не може да се види на вашиот екран

За жал, сите одвреме-навреме го испуштивме мобилниот уред. Во некои случаи, за жал, екранот на терминалот се разби, што ни отежнува да ги читаме пораките со одредена удобност, на пример. Менувањето на екранот на паметниот телефон е обично скапо, но ако не можете да прочитате ништо на екранот, започнете да заштедувате затоа што веднаш или за кратко време ќе мора да го смените уредот.

Друг добар пример дека треба да го промените вашиот мобилен телефон е дека вашиот екран има толку многу гребнатини што повеќе не можете да читате ништо на него. Дека се расипува не е единствениот знак, но ако има гребаници насекаде, време е за реновирање.

Овие корисници на кои целиот екран им е уништен во повеќето случаи тие не се свесни за статусот на нивниот уред и неговиот екран, па ако имате еден пред вас, немојте директно да му кажете ништо за екранот на неговите краеви. Нека падне суптилно и ќе видите како неговиот екран е десет за него.

Ако не можете да инсталирате WhatsApp или не можете да го ажурирате повеќе

WhatsApp

Ако не можете да инсталирате на вашиот мобилен уред WhatsApp или веќе не можете да ја ажурирате најпопуларната апликација за размена на инстант пораки во светот, мора да ви кажеме без сомнение дека е време да го промените вашиот мобилен телефон, особено во првиот случај

Постојат многу корисници на кои воопшто не им е потребна WhatsApp или која било друга апликација за размена на пораки, иако тоа обично се додека не го пробаат за прв пат. Без понатаму, татко ми преживеа, бидејќи не можете да го наречете поинаку, до неодамна со терминал на Нокиа во кој можеше да спроведе многу малку работи, а меѓу нив, се разбира, не инсталираше апликации за размена на пораки. После многу расправии со него, го натерав да му го обнови мобилниот телефон, иако беше убеден дека има уште многу живот.

Откако купи паметен телефон стана крал на семејството WhatsApp И покрај тоа, тој веќе размислува повторно да ги смени терминалите бидејќи неговиот екран е премал за него. Бидете многу внимателни со корисниците кои велат дека нивниот терминал ќе трае цел живот, затоа што кога тие ќе решат да го обноват повеќе нема да има пауза или одмор во која било смисла.

На фотографиите што ги правите, луѓето што излегуваат не се препознаваат

Камерите на фотографиите на мобилните уреди еволуираа многу во последно време, и ако пред извесно време во задните камери на мобилните телефони пронајдовме камери со сензори од 1 или 2 мегапиксели, во моментов овие достигнуваат 20 или 30 мегапиксели. Ова ни овозможува да фотографираме огромен квалитет и едноставно фантастична резолуција.

Ако фотографиите што ги правите со вашиот мобилен не ги разликуваат луѓето во нив, нема сомнение дека е време да ги смените уредите. Срамота е што ако сакате да фотографирате сè што ќе видите, мора да го сторите тоа на лош начин. Денешните паметни телефони ви дозволуваат да фотографирате одлично и доколку сакате да го искористите тоа, дојде време да го промените вашиот мобилен телефон.

Единствената игра што ја имате е пасијанс

Ако единствената игра што можете да ја играте на вашиот мобилен е пасијанс или, змијата, ако не, тоа, мора многу сериозно да ви кажеме дека треба да го промените вашиот мобилен уред што е можно поскоро. И дали е тоа денес е можно да се играат ФИФА, НБА и огромен број други игри на паметни телефони што до неодамна можеше да игра само на конзола за игри или компјутер.

За ова, ќе треба да имате паметен телефон од најновиот модел со процесор со голема моќност и RAM меморија што може да биде 3, 4, па дури и 5 GB. Откако ќе го оставите пасијансот или змијата зад себе, ќе сфатите дека вредеше да го смените мобилниот за да уживате во најновите игри. Исто така, ако сте fanубител на видео игри, разгледајте ја опцијата за купување уред со голем екран и ако сакате игри и купувате терминал со 4-инчен екран, ќе имате сличен проблем.

Наша препорака е ако сакате да го смените паметниот телефон од која било од причините што ви ги покажавме во овој напис, купете терминал со голем екран, бидејќи ќе ви овозможи да прегледувате содржина и да уживате во најдобрите игри што се достапни на пазарот.

Батеријата трае воздишка

Батерија на паметен телефон

Ако батеријата на вашиот мобилен уред не трае долго и дури не ви дозволува да го достигнете крајот на денот, тоа е недвосмислен знак дека е дојдено време за промена на вашиот паметен телефон. Знаеме дека има надворешни батерии и стотици приклучоци лоцирани насекаде, но воопшто не е пријатно да се носи батерија со полнач насекаде. Исто така е многу помалку пријатно да се потроши батеријата во најнеповолниот момент.

Во случај батеријата да трае воздишка, не треба да очајувате повеќе или да се полните насекаде со надворешна батерија и полнач. Размислете за промена на вашиот мобилен телефон сега и ако постојано се консултирате со вашиот мобилен уред, купете еден со огромна батерија и каде mAh се главните протагонисти. За цената што ја имаат некои мобилни телефони денес, не треба да ја разгледувате можноста да мора да ги полните сите страници со надворешна батерија и да играте со можност да останете без батерија.

Вашиот мобилен не се поврзува на 4G, но ниту на 3G

Денешните мобилни уреди се поврзуваат со мрежата 4G за да ни понудат одлична услуга и дозволете ни да се движиме со огромна брзина. Ако вашиот мобилен телефон не се поврзе со оваа мрежа, што во некои шпански градови може да биде дури и 4G Plus, имате сериозен проблем. Ако исто така не се поврзе со 3G, проблемот многу се множи.

Можеби никогаш не сурфате во мрежата на мрежи и не ве интересира со која мрежа се поврзува, но ако редовно ја пребарувате мрежата на мрежи и треба да го сторите тоа со мала брзина, дојде време да го смените мобилниот бидејќи ништо друго Ако пробате уред што може да се поврзе со 4G мрежа, ќе ја забележите брзината и ќе уживате во тоа огромно.

Мислење слободно

Сакале или не Промената на вашиот мобилен уред е нешто што сите ние мора да го правиме повеќе или помалку редовно, колку што веруваме дека нашиот терминал е совршен и дури и ако не сакаме да трошиме пари. Паметните телефони застаруваат за кратко време и ако интензивно го користите, нема смисла да одбиете да го обновите вашиот мобилен телефон.

Ако не сте сигурни дали треба или не треба да го менувате вашиот мобилен телефон, секогаш можете да го прашате нашето мислење и ние ќе бидеме среќни да ви дадеме рака, најдобро што можеме. Се разбира, вашиот мобилен телефон исполнува некои од причините што ви ги прикажавме денес во овој напис, треба да и дадете на вашата одлука неколку пропусти. За ова можете да го користите просторот резервиран за коментари на овој пост или на една од социјалните мрежи во кои сме присутни.

Која причина или причини мислите дека се одлучувачки за да одлучите да го промените вашиот мобилен уред?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.