7 причини зошто да купите паметен телефон со голем екран е одлична идеја

Huawei

Станува сè понормално да се види како новите достигнуваат на пазарот мобилни уреди со сè поголеми екрани. Последните денови многу се зборува за новиот Xiaomi Max или Huawei P9 Max, кој ќе монтира 6,4-инчен екран. Досега, ограничувањето за екранот на паметниот телефон, преименувано во фаблет, се чинеше дека е 6 инчи, што на пример го видовме во Google Nexus 6 и произведено од Motorola. Сега таа граница е зголемена на 6,4 инчи, што може да изгледа претерано, иако во овој напис ќе видиме дека не е така.

И, денес преку овој напис ќе ви дадеме 7 причини зошто да купите паметен телефон со голем екран е одлична идеја или поточно треба да кажеме, со огромен екран. Ако се сомневате дали сакате терминал со типични 5 инчи или многу поголем, продолжете со читање затоа што на крајот ќе се убедите дека колку е поголем уредот, толку подобро.

Прилагодувањето на големината не е невозможно

Димензиите на мобилните уреди кои монтираат екран над 6 инчи се несомнено многу големи, скоро огромни, но одговара на вашата големина не е невозможно. Првите денови ќе чинат многу работа и ќе видиме колку е тешко да се направат некои работи што досега беа можни, како што е ставањето на терминалот во предниот џеб на панталоните. Не очајувајте и не се обесхрабрувајте затоа што има многу други начини и места за носење на вашиот мобилен телефон.

Кај жените, оваа адаптација обично е полесна затоа што, за разлика од мажите, тие го чуваат својот уред во торбата и таму не е важно дали е поголем или помал.

Ако купите фаблет со 6,4-инчен екран, тоа ќе ве чини да се прилагодите на неговата големина, но без никакво сомневање тоа не е невозможно, иако ќе ви треба разумно време.

Големината е важна

Xiaomi

Обично е многу повторувана фраза во други области од животот, но исто така можеме да ја користиме тука. Постојат многу луѓе кои велат дека не е важно да имате 4, 5 или 6-инчен мобилен уред. Како и многу работи во животот, големината е важна и иако во првите денови ќе бидеме непријатни, ќе го благословиме денот во кој ќе одлучиме да споредиме уред со толку голем екран. Секако, имајте во предвид дека ќе има и повремени денови кога неволно ќе се сетите на денот кога сте го купиле вашиот нов уред, а тоа е дали сакаме или не големината е важна, иако генерално секогаш на подобро.

Батеријата е голема колку уредот

Една од најголемите предности на овие големи терминали е тоа Неговата батерија е исто така огромна и иако екранот, со нормална големина, троши и нешто повеќе Од екранот со средна големина, батериите се обично поголеми, нудејќи ни поголема автономија. Очигледно, батеријата вградена во каросерија на терминал со 5-инчен екран не може да биде иста како и во терминална шасија со 6-инчен екран или повеќе.

Точно е дека екранот, бидејќи е поголем, ќе троши повеќе, но степенот на складирање што ќе го добиеме благодарение на големината е обично поголем од трошокот произведен од поголемиот екран.

Може да биде совршено надополнување за вашиот таблет

Со појавата на мобилни уреди со сè поголеми екрани, Можеби се чини дека таблетите земаат задно седиште. Сепак, искрено верувам дека фаблет со екран поголем од 6 инчи може да биде совршено надополнување на нашиот таблет.

Повеќето од нас го користат нашиот мобилен уред надвор од домот и ретко го земаме таблетот од дома. Секој од уредите има многу ограничено место на употреба и иако понекогаш ќе го користиме нашиот нов паблет дома, таблетот ќе продолжи да игра важна улога во нашите животи, особено во нашето место за одмор и рекреација.

Прегледувањето на дигиталната содржина станува извонредно

Netflix

Секојпат, сè повеќе и повеќе уживаме во филмови, серии или друга дигитална содржина на нашиот мобилен уред. Со екран од повеќе од 6 инчи, прикажувањето на оваа содржина станува извонредно и никој нема да може да тврди дека колку е поголем уредот, толку подобро можеме да видиме, на пример, филм.

Уживајте Netflix Станува сè понормално, иако гледањето на една од многуте серии што ни ги нудат не им се допаѓа на сите членови на семејството. Така Во многу наврати ќе биде доволно за да го извадиме нашиот уред со 6-инчен екран и да започнеме да уживамеКој е во можност да види серија на терминал од 4 или 0 инчи?

Покрај тоа, големината на екранот воопшто не е во спротивност со квалитетот на истата и резолуциите стануваат се подобри и подобри, нудејќи ни екрани од големи димензии, кои изгледаат навистина добро и каде гледањето серија или филм обично автентично минато.

Тие се вистински beверови на ниво на моќ и перформанси

Во многу наврати, големите компании имаат тенденција официјално да ги презентираат своите предводници, оставајќи ги настрана овие големи уреди. Тие обично се презентираат изолирано, во мали настани и без многу публицитет. Сепак, ова не значи дека станува збор за автентични врвни терминали и, како што велат колоквијално, за автентични верови.

На пример, Само што застануваме неколку моменти за да разгледаме што ќе ни понуди новиот Xiaomi Max, што ќе биде претставен на 10 мај, ќе се сфати дека се соочуваме со вистински beвер тоа нема да има на што да им завидува на предводниците на самата Xiaomi, Samsung или друга компанија.

Цената не е проблем

Huawei

За да ја затвориме оваа листа, мора да разбиеме еден многу популарен мит, а тоа е дека мобилните уреди на пазарот не се зголемуваат во цената со зголемувањето на големината. Колку и да е голем екранот, тоа не значи дека неговата цена е поголема и тоа е, на пример Со вредност на iPhone SE, уред со 4-инчен екран, мора да купите многу добар фаблет.

Уште еднаш, го носи следниот Xiaomi Max на сцената, но сигурно следниот 10-ти мај кинескиот производител ќе ја потврди оваа теорија и ќе ни понуди фаблет со 6,4-инчен екран и со цена под 300 евра. Кој може да одолее да има терминал со супер екран за помалку од 300 евра?

Мислење слободно

Секој корисник обично има многу дефиниран пристап кон ова прашање, бидејќи многу јасен за видот на терминалот што го сакаме. За оние што сме ги имале претходно или за предрасуди, тешко е за корисник кој живее „заклучен“ во мобилни уреди со екрани помали од 5 инчи да скокне до фаблет со 6-инчен екран. Се разбира, од искуство, повеќето корисници кои прават скок кон некој од овие терминали никогаш не се враќаат назад.

Имав искуство да можам да тестирам 6-инчни фаблети и имам уште повеќе морам да го кажам тоа Никогаш не би сменил еден од овие уреди за еден од да речеме 4,7 или 5 инчи. Јас нема да успеам да препознаам дека движењето со еден од овие терминали е комплицирано и дека на пример многу пати ќе завршите да го носите во рака, но она што тие ви го нудат во замена го прави носењето во ваша рака да биде тотално неважно.

Уште еднаш, за да добиете уред од ваков тип, мора да бидете многу јасни за употребата што ќе му ја дадеме. И, дали само ако го користите вашиот мобилен уред за да остварувате и примате повици, нема смисла да купите фаблет со екран на пример 6,4 инчи. Ако, како мене, живеете приврзани за вашиот паметен телефон, читате многу содржини од сите видови, уживате во филмови или серии на нив, па дури и работите со нив од време на време, тоа несомнено ќе ве компензира многу.

Знам дека многу од вас ќе дебатираат за ова прашање и ќе го изнесат таблетот, бидејќи тој е многу корисен уред за сè што правам, но искрено ви велам дека не разбирам зошто треба секогаш да носам два гаџета кога можам да донесам сето тоа заедно во едно, без оглед колку е големо или незгодно да се справи во некои прилики.

Дали сте бранител или штетник на мобилните уреди со екрани од 6 или повеќе инчи?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни и каде ве чекаме да разговараме за оваа и за многу други теми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис dijo

  Сè уште ме прави чудно што тие само зборуваат за големи екрани и кога Нокиа излезе пред неколку години со нивните Nokia Lumia 1520 и 1320

 2.   Карлос Руиз dijo

  Кога пред повеќе од 2 години решив да се определам за Galaxy Note 3 со неговиот 5.7-инчен екран, многумина ми рекоа дека сум луд, дека каде ќе ја чувам таа работа. Тоа беше „смел“ за кој никогаш не сум жалел, неговите перформанси и совршената видливост ја прават најдобрата одлука што ја донесов во однос на технологијата.

 3.   фило dijo

  Колку е поголем екранот, колку повеќе трошите, толку е поголем, полесно е да го скршите екранот ако падне, толку е поголем, несмасен со вашите раце, го надополнува таблетот? за 7 ″? за кои 2 уреди се исти? Ние веќе купивме таблета од 7 directly директно и ќе бидеме во мода за 2 години и поевтино.

  На кратко, секој корисник има преференции, кому му е потребен таков совршен голем екран, тоа не е мој случај