Ова се некои од причините зошто кинеските паметни телефони се толку ефтини

Xiaomi

На Кинески паметни телефони има зголемено присуство на пазарот на мобилна телефонија, и не само во Кина, како што беше случај до неодамна, туку и на светскиот пазар. Некои производители како Xiaomi или OnePlus успеаја со своите терминали да освојат огромен број на корисници, кои и покрај фактот што во многу случаи не ги продаваат своите уреди директно, малку се грижеа да добијат ефтин и квалитетен терминал.

И, во овие два аспекти престојува успехот на мобилните уреди од кинеско производство и потекло. Повеќето од нив имаат многу ниска цена во споредба со другите уреди произведени во други земји и исто така можат да се пофалат во многу прилики дека имаат извонредни карактеристики и спецификации. Ако некое време се прашувавте за причините зошто овие смартфони се ефтини, денес ќе ви ги објасниме деталноs.

Запомнете дека да, ова е применливо за повеќето кинески паметни телефони, но за сите, бидејќи како што сигурно знаете дека постојат мобилни уреди со кинеско потекло со големи придобивки, а понекогаш и со многу високи цени.

Високи перформанси, но скоро никогаш врвни

Smartphones

Една од главните причини зошто мобилните уреди произведени во Кина се толку конкурентни цени е тоа и покрај тоа имаат високи перформанси, тие скоро никогаш не се врвни. На пример процесорите што ги гледаме во кинеските паметни телефони, никогаш не гледаме Snapdragon или врвен процесор, но гледаме интересни замени, дека да, тие совршено ќе ја исполнат својата цел.

Друг дел каде трошоците се намалуваат при изработката на уредот е на екранот, каде кинеските производители скоро секогаш имаат помош од Japan Display кој нуди добри екрани, но на пример, пониски од оние што ги монтираат Samsung или Apple на нивните терминали.

Конечно, има многу други хардверски компоненти, како што се RAM меморијата или материјалите што се користат за производство на случајот во кој сите производители заштедуваат неколку евра што на крајот влијаат на крајната цена.

Труд

Трудот е уште една од најважните причини што кинеските паметни телефони излегоа на пазарот со толку ниски цени. Производството на уред во Кина има многу ниска цена и затоа Xiaomi, Huawei или Meizu го искористуваат тоа.

Apple, Samsung и други производители страдаат од високите цени на работната сила надвор од Кина и тоа конечно предизвикува зголемување на цената на дежурниот терминал. Иако да, има сè повеќе компоненти или делови од производители во други земји кои се произведуваат во азиската земја за да заштедат трошоци и да ја намалат крајната цена на паметниот телефон, нешто од суштинско значење за да се продолжи во трката за доминација на пазарот на мобилниот телефон .

Минимално трошење на маркетинг

Xiaomi Mi 5S

Сигурно ако сте гледале телевизија овие неколку денови ќе забележите дека скоро континуирано и на сите канали можеме да видиме рекламни реклами за новиот iPhone 7. Apple секој пат кога ќе лансира паметен телефон или скоро кој било уред на пазарот троши огромна количина на пари во тие реклами и сите видови маркетинг.

Она што сигурно нема да го најдете е реклама за Xiaomi на која било шпанска телевизија или во скоро која било земја. Ова значително ја намалува цената на секој паметен телефон што излегува на пазарот.

Во врска со ова, мора да се повтори дека и покрај фактот дека кинеските производители не се рекламираат на телевизија, тие имаат доволно публицитет, со нивните многу ниски цени за кои сите зборуваат.

Продажбата преку Интернет е клучот

Друг добар начин да се намали крајната цена на кој било мобилен уред е продадете го само преку мрежата на мрежи. Ова ги намалува трошоците за изнајмување физички продавници или персонал, во кои, на пример, некои компании трошат вистински пари што имаат директно влијание врз цената на уредот.

Да, точно е дека повеќето кинески производители веќе размислуваат за отворање физички продавници ширум светот, што се надеваме дека нема да ја активира цената на паметните телефони што ги лансираат на пазарот.

Производството не е неограничено

Meizu

Една од најдобрите стратегии што ја следат кинеските производители е да создадат потреба за корисникот, а исто така да ја создадат веднаш. Тие го постигнуваат ова со најава за лансирање, по атрактивна цена, промовирање на неговите доблести и исто така нудење на ограничен начин. Продажбата вртоглаво се зголемува поради создадената потреба и стравот да не останете без терминалот.

За производителот, ова е сензационално бидејќи тие никогаш или скоро никогаш нема да имаат вишок залиха на кој било уред, со што ќе заштедат трошоци што уште еднаш ќе имаат директно влијание врз цената на дежурниот мобилен уред.

Ефтин, но не и слаб квалитет

Не многу одамна сите ги сметаа кинеските паметни телефони како втора поделба поради нивниот слаб квалитет во скоро секој поглед, иако со прифатлива цена за секој џеб. Оттогаш многу работи се сменија и Денес, иако тие сè уште имаат многу ниски цени ако ги споредиме со другите терминали на пазарот, нивниот квалитет во некои случаи нема на што да им позавиди на некои од најдобрите уреди присутни на пазарот.

Како што ви кажавме, некои производители заштедуваат трошоци на екранот или во процесорите, но тоа не ги прави терминали со слаб квалитет, туку различни и со повеќе од доволно енергија за секој случај. Можеби со купување паметен паметен телефон не можеме да се пофалиме како што би направиле со еден од Apple или Samsung, но ќе заштедиме многу пари без да изгубиме квалитет.

Кои според вас се причините зошто кинеските паметни телефони се толку ефтини?. Кажете ни ги вашите причини во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи каде сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ентони dijo

  Ми се чини дека имаш малку информации за тоа. Никогаш нема да видите снапдрагон. Оди, сонував дека мојата мрежа мојата нота 3 про има snapdragon 650. Повеќе информации пред да пишувам.

 2.   Rubén dijo

  Да се ​​биде корисник на Apple ... Ајфони се произведени во Кина ... Со ефтина работна сила ...
  И како што рече претходниот колега ... Кинеските терминали на „пристојни“ брендови исто така монтираат Qualcomm, камери на Sony или јапонски екрани како Apple.

 3.   германски dijo

  Јас целосно не се согласувам со скоро сите ваши аргументи.
  еден “. тие имаат високи перформанси, скоро никогаш не се врвни “. Би било вистина ако Huawei не го спроведеше пред никој друг (Apple) својот скрин допир, или како и да е повикан да го спроведе притисокот на екранот на допир, или нејзината двојна камера, или елиминацијата на theек во лет, или fhd или 1k екрани во многу од неговите позитивни страни и дека денес тие дури и не го монтирале на iphone2… ..
  2. »процесорите што ги гледаме во кинеските паметни телефони, никогаш не гледаме Snapdragon или врвен процесор“. Би било вистина ако xiaomi не ги лансираше скоро сите свои уреди со snapdragon, или ако meizu не лансираше терминали со eynox на Samsung ...
  3. »За производство на уред во Кина има многу ниска цена». Тоа е многу точно, но треба да коментирате дека компании како „Епл“ монтираат 100% од нивните терминали таму, како „Сони“, како „Самсунг“, кој не ги произведува сите таму, туку голем дел, или „ЛГ“ истата ...
  Всушност, Apple не произведува ниту една компонента од своите уреди, ги дизајнира и ги нарачува компонентите на трети страни, каде што купуваат сите компании, а Foxcom ги собира за нив, мислам дека не ја прави трудот премногу скап.
  Што се однесува до трошењето за маркетинг, вие сте апсолутно во право, тоа сигурно го поскапува јајцето, но ова треба да се погледне дека кинеските производители како Huawei трошат многу помалку и продаваат многу повеќе. И други како xiaomi, oneplus, oppo или vivo не трошат и нивниот најдобар публицитет е збор од уста и се чини дека воопшто не им оди лошо.
  Можеби еден од клучевите за овие ефтини цени е што маргините на профит на овие компании се многу пониски од оние на Apple или Samsung. Бидејќи, на пример, трошоците за производство на xiaomi mi5s не треба да се разликуваат многу од iphone7 или s7, околу 200 долари, но едниот се продава за 400 долари, другиот за 800 долари и другиот за 1200 долари. Ваквата разлика никогаш не е оправдана со ниту една рекламна кампања. Но, ова е веќе лично мислење. Поздрав.

 4.   Фудо dijo

  Пред да напишете статија, информирајте се, бидејќи немате идеја.
  Имам Oneplus 3, погледнете ги спецификациите и датумот со тула во устата.

  1.    Американски Графити dijo

   Она што е јасно е дека луѓето кои коментираат на блоговите имаат многу повеќе идеја отколку многу од оние што ги пишуваат статиите, иако во овој случај тоа е толку очигледно што скоро и да се подразбира. Се претплаќам на сè германски коментари, како и на другите коментари.

   Да прецизирам нешто друго, би ги разликувал кинеските производители во 5 чекори:

   - На прво место, би ги имале оние кои прибегнуваат кон традиционален маркетинг да продаваат надвор од Кина, како што се Huawei, Lenovo или ZTE кои продаваат низ целиот свет преку оператори и стоковни куќи, следејќи ја стратегијата поблиску до традиционалните производители.

   - На второ место, би ги сместил производителите чија главна (и скоро единствена) ниша на пазарот е самиот кинески пазар, како што се Oppo, Vivo или Coolpad, брендови кои се широко распространети во Кина, но чија продажба во странство не е приоритет.

   - Во третиот чекор, би ги ставил производителите кои, продавајќи многу во Кина, се на пат да ги извезат своите производи, така што имаат многу производи со кои се соочуваат меѓународниот пазар, како што се Xiaomi, OnePlus (кои припаѓаат на Oppo), LeEco, Meizu, Zuk (припаѓаат на Lenovo) или Honor (припаѓаат на Huawei). Ние исто така би имале TCL, но надвор од Кина тие продаваат под брендот Алкател и кој исто така прави телефони за трети страни како што се BlackBerry или оператори.

   - Еден чекор подолу, би ги ставил Уми, iaијау, Елефон, Улефон. кои имаат стратегија слична на третото ниво, но кои повеќе се движат во нискиот и средниот опсег, секогаш обложувајќи се на процесорите на Mediatek и на „понизните“ карактеристики.

   - И, конечно, кинеските производители кои се исклучиво посветени на создавање „клонови“ на препознатливи уреди како што се Samsung Galaxy или iPhone (на пример GooPhone).

   Како можат тие да понудат цени под „западната“ конкуренција? Па, бидејќи тие вложуваат многу помалку пари во развој, тие користат компоненти со неколку месеци на пазарот (иако за нивните предводници секогаш ги користат најновите од Qualcomm), фотографските сензори исто така имаат тенденција да имаат некое време на пазарот (скоро секогаш Sony или Сензори од Самсунг), дисплеите обично се нарачуваат од трети страни (главно Japan Display или Sharp), трошоците за рекламирање се намалуваат значително и трошоците за дистрибуција се намалуваат при продажба преку „трговци“ (како што се Aliexpress, eBay, Amazon, Tinydeal, DX, igogo )

   Со продажба во странство, но на „индиректен“ начин, тие ги намалуваат трошоците за поддршка и гаранција на минимум, тие не ги плаќаат „авторските права“ за употреба на патенти и технологии, ниту мора да ги делат своите профити помеѓу дистрибуција и продажба , бидејќи ова е од страна на „трговците на мало“. Покрај тоа, оние цени што во Европа изгледаат како вистински поволни цени, се всушност многу повисоки од продажните цени во Кина, оставајќи многу профит на патот. И трговците на мало, кога дистрибуираат на мало, обично успеваат да избегнат нивните производи да поминуваат низ царина (ако дистрибуираат на големо, ќе им биде потешко да ги избегнат).

   Во некои случаи, тие се компании чии фабрики се финансирани работејќи како ОЕМ за „западни“ производители, така што машините, развојот на технологијата, процесите на производство, истражувањето и сл ... се маргинални трошоци во овие компании.

 5.   елиотдни dijo

  Кинезите исто така шпекулираат за цената на компонентите: наместо да произведуваат милиони единици за поплавување на пазарите и физичките продавници, тие произведуваат мали пратки во кои првите излегуваат по цена многу близу до цената на чинење и како што рекоа компонентите пониска цена тие ја зголемуваат маржата на профит.

 6.   Даниел Гонзалес dijo

  Но, ако iPhone-от се произведени во Кина !!!!! Хахаха. Добра шега со овој напис

 7.   Иван dijo

  Ниту, пак, се мачам да ги набројувам сите глупости во овој напис… Тие веќе го сторија тоа во претходните коментари. Па те молам,
  Посветете се на друга работа, затоа што писателот не е ваш !!!!

  Pd: каков напис на статијата ...

 8.   Скуба dijo

  добро,
  Се согласувам повеќе со коментарите отколку со статијата.
  Навистина, верувам дека информациите недостасувале за време на пишувањето, бидејќи има многу кинески брендови со врвна технологија во нивните уреди. И дека Apple не произведува во Кина !!! Но, ако го ставите на случајот со вашите производи.

  Логично е она што кинеските брендови не го рекламираат, како ќе рекламирате во земји каде што немате присуство? Кинеските брендови се рекламираат во Кина, каде се движат 98% од своето производство. Сега кинеските брендови кои имаат присуство во други земји, како што е Huawei, рекламираат.

  Главната причина зошто кинеските брендови, кои имаат само присуство во Кина, се поевтини е тоа што тие не плаќаат за патенти на нивната опрема. Bluetooth, NFC, Wifi итн. Се патенти на трети страни кои треба да се плаќаат кога се вметнати во компјутер. Во Кина овие плаќања не се вршат. Сертификатите IPxx исто така не се плаќаат, ниту се плаќа ДДВ (и други даноци), целата оваа сума на трошоци е она што го прави намалувањето на опремата толку големо.
  Кога Xiaomi, Meizu, OnePlus, Ulefone, Elephone, итн ... ќе слетаат во Европа (ако тоа се случи) тие ќе мора да ги платат сите тие сертификати ако сакаат да продаваат надвор од Кина и тогаш нивната опрема ќе поскапи. До тогаш, да продолжиме да уживаме во одлична опрема по намалени цени ...

 9.   Пепе Кинезите dijo

  Дел 1 ме насмеа и повеќе немам читано. Ве молиме, распрашајте се пред објавување

 10.   Мигел Сид dijo

  Вашата објава не беше многу успешна, јас лично уживав во придобивките од кинескиот паметен телефон leeco le max 2 со неверојатни карактеристики snapdragon 820 врв на линијата 4 гигабајти RAM меморија сони камера од 21 мега пиксели 64 бита адрено 530 8 јадра 2,15 гигахерц 32 гигахерци внатрешна меморија QHD екран од 5,7 инчи и не е единствениот, многу кинески мобилни телефони спроведуваат одлични карактеристики со многу добри цени, освен тоа што ме чинеше помалку од 300 долари.

 11.   Јави dijo

  Мислам дека целата статија е погрешна, тие не користат најдобри екрани, хахаха, немаат најдобри процесори или најдобри перформанси хахаха, екранот од еден плус 3 можеби е најдобриот на пазарот, xiaomi mi5s е еден од најмоќните терминали и користи снапдрагон, а прецесорите на медијатек се одлични, имам xiaomi redminote 3 pro со медијатек што ми дава многу подобри перформанси од многу снапдрагон ... Пред да направите статија за кинески мобилни телефони, најдете малку надвор ...