5 причини зошто не треба да купувате паметен телефон за вашето дете

Деца со паметен телефон

Се сеќавам како да е првиот мобилен уред денес, затоа што тоа не беше паметен телефон или нешто друго, што родителите ми го дадоа кога наполнив 18 години. Тоа беше Alcatel One Touch Easy и за мене беше како да имам вистинско богатство во секој момент во моите раце. Во тоа време првите терминали започнаа да пристигнуваат на пазарот и беше тешко да се види некој толку млад со мобилен телефон.

Секогаш се сметав себеси за многу среќна што можам да имам мобилен телефон на толку мала возраст, но сега гледам се поголема тага како децата од 5 или 6 години веќе имаат свој паметен телефон. Во многу наврати тие се справуваат со тоа подобро од мене и скоро од кој било друг, и на крај ги држат подалеку од работите што треба да ги прават, како што се децата што се и кои не ги прават. За да не го завршите детството на ниту едно дете пред време, денес ќе ви понудиме 5 причини зошто сметаме дека не треба да купувате паметен телефон за вашето дете.

Паметниот телефон ги тера да заборават цртежи и игри

Се повеќе деца, од мала возраст, кои тие живеат опседнати со на пример некои од најпопуларните игри што можеме да ги најдеме во Google Play или App Store. Ова ги тера да станат од кревет размислувајќи да продолжат да минуваат нивоа на нивната омилена игра, да престанат да ги гледаат оние цртежи што толку многу им се допаѓаат или дури и да ги остават настрана своите омилени играчки.

Не е лошо дете од време на време да игра некоја игра на нашиот паметен телефон, но Од таму до тоа да имате сопствен мобилен уред со 5 или 6 години полни со игри, искрено мислам дека тоа е огромна грешка. Секое дете има цел живот пред да ужива во паметен телефон, но нема да има цел живот да ужива во Paw Patrol или Сунѓерот Боб и шутирајќи топка.

Нарушувања на спиењето

Заспано дете

Бидејќи мобилните уреди и таблетите се појавија на пазарот, можевме да видиме и прочитавме многу студии што советуваат да не се користат овие уреди некое време пред да легнете да спиете и тоа е затоа што тие можат да го променат спиењето поради осветленоста на екраните.

Ова може да се влоши на поважен начин во најмалата од куќата, што го отежнува заспивањето. Очигледно, промената во сонот на мало дете има директно влијание врз сè што прават следниот ден. Beе бидете уморни, без многу сила и секако нема да имате голема желба и интерес да ги извршувате домашните задачи.

Тие можат да влијаат на развојот на мозокот кај децата

И покрај тоа што може да изгледа чудно и тешко да се разбере прекумерната изложеност на паметни телефони, кај деца помеѓу 0 и 4 години, може да доведе до неправилен развој на мозокот на децата. Покрај тоа, тоа исто така може да генерира одложување на развојот воопшто кај најмалите.

Според повеќе студии, прекумерната употреба на мобилни уреди или таблети на млада возраст може да доведе до дефицит на внимание, когнитивни одложувања, проблеми со учењето, зголемена импулсивност и недостаток на самоконтрола (тантруми).

Несоодветна содржина на дофат на раката

YouTube

Многу мајки или татковци, секој пат кога ќе му го препуштат својот паметен телефон на своето дете, а некој го обвинува овој став, тие секогаш го изговараат истиот изговор. Ова не е никој друг туку „гледате видеа само на ЈуТјуб“. Она што тие не го сфаќаат е тоа Видео услугата на Google е полна со несоодветна содржина за секое дете, кој има видеа што никогаш не треба да ги гледате на ваша возраст со движење на два прста.

Зајмувањето мобилен уред на секое дете им дава можност да прегледаат огромна количина на несоодветна содржина. Нема ништо лошо во тоа да ги видите вашите омилени цртежи на паметен телефон, но она што никогаш не треба да го правите е да го оставите мобилниот телефон на дете без родителска контрола за да немаат пристап до одредена содржина. YouTube и мрежата на мрежи воопшто се полни со содржина што не е соодветна за мало дете и секогаш треба да се следи, и без изговор, многу внимателно.

Тие можат да доведат до детска дебелина

Секој пат кога ќе му дадеме или позајмиме паметен телефон на дете, создаваме a можен проблем со дебелина. И факт е дека секое дете со мобилен уред во рацете сигурно нема да се движи од софа или стол со часови, бидејќи тој ќе може да гледа безброј видеа на ЈуТјуб и да игра стотици игри кои моќно го нарекуваат негов внимание Ова неизбежно значи дека не правите никаков вид вежба.

Ако немавте паметен телефон, можеби нема да престанете да трчате и скокате, но со мобилен телефон во ваши раце сè станува многу поразлично и нема да сакате да се движите дури и да пиете вода. Како што рековме, ова може да генерира детска дебелина, но исто така произлегува од тоа, може да страдате од дијабетес или васкуларни и срцеви проблеми.

Мислење слободно

Секој е многу слободен да прави што сака и дали да му дадете паметен телефон на вашето дете или не, но мислам дека со давање на еден од овие уреди на дете од мала возраст не заработуваме ништо. Ако одлучите дека дошло време вашето дете да има мобилен телефон, на пример, да може да го има во секое време лоцирано, размислете колку сте се забавувале во вашето детство и не му давајте нешто што може да го оддели од светот и исто така генерираат проблеми. Денес на пазарот има многу мобилни уреди кои се само мобилен, а не паметен телефон што ги отвора вратите за премногу проблеми.

Децата се деца и пред да го поминат денот седејќи без да погледнат од смартфон, тие мора да играат зад топка, да скокаат и да трчаат и да уживаат на многу други начини.

Дали сте за давање паметен телефон на мало дете?. Во случај дека одговорот е потврден, кажете ни ги вашите причини. За ова, можете да го користите просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   ХуанФран dijo

    100% се согласуваат