5 причини зошто Huawei Mate 9 е најдобриот паметен телефон со Android во моментот

Huawei Мате 9

На почетокот на овој месец ноември официјално го знаевме Huawei Mate 9, новиот фаблет на кинескиот производител кој тврди дека е директен конкурент на iPhone 7 и Samsung Galaxy S7 edge. Покрај тоа, тој исто така се обидува да привлече клиенти незадоволни од многуте проблеми на Galaxy Note кои на крајот го повлекоа од пазарот, оставајќи значителен јаз и значителен број на клиенти без родители.

По само една недела на пазарот, многумина веќе се осмелуваат да го оценат новиот предводник на Huawei како еден од најдобрите паметни телефони на пазарот. Одлучивме да одиме чекор подалеку и решивме да ви покажеме во оваа статија 5 причини зошто Huawei Mate 9 е најдобриот паметен телефон со Android во моментот, без да покренува премногу сомнежи.

Неговиот 5.9-инчен екран не само што е огромен

На пазарот за мобилни телефони, нормалноста на екранот е 5.5 инчи, што многумина од нас се навистина кратки. Секој пат кога трендот е да имате екран од повеќе инчи, толку подобро, во рамките Овој Huawei Mate 9 ни нуди 5.9-инчен екран од најинтересните благодарение на неговиот квалитет и резолуција.

Повеќето од таканаречените врвни терминали се наведнуваат кон 5.5 инчи, оставајќи многу корисници сираци. Една од најголемите предности на уредот од кинескиот производител е тоа што и покрај неговиот огромен екран, неговите димензии не се претерани за практично кој било корисник.

Има инсталирано Android Nougat природно

Андроид 7.0

Поминаа неколку месеци откако Google официјално не го претстави Андроид Нугат 7.0, но досега има многу малку паметни телефони кои добиле ажурирање на новата верзија на оперативниот систем Андроид. Huawei Mate 9 го има природно, нешто без сомнение да го цени и земе предвид.

Во моментов, ако ги погледнеме врвните делови на пазарот, сигурно неколкуте терминали што веќе имаат Android 7.0 ќе го привлечат нашето внимание.

Камерата живее до најдоброто

Huawei Мате 9

Huawei P9 ги изненади скоро сите благодарение на својата двојна камера, заверена од престижната Leica и која ни овозможи да фотографираме огромен квалитет. Huawei Mate 9 не остана зад нас и ни нуди еден сензор во боја (RGB) од 12 мегапиксели и еден монохроматски сензор од 20 мегапиксели.

Комбинацијата е голем успех, како што видовме на различните фотографии направени со терминалот, дури и во услови на слаба осветленост, каде што многу паметни телефони не успеваат да ни понудат добри резултати.

Ако требаше да го дуелираме со него iPhone 7 Плус или Samsung Galaxy S7 раб, две од референците на пазарот, без сомнение овој Huawei Mate 9 воопшто не би бил на место.

Огромна автономија

Една од најголемите предности, барем во повеќето случаи, при купување на голем мобилен уред е тоа што тој ни нуди батерија со огромна автономија. Во случајот на овој Huawei Mate 9 одиме до 4.000 mAh или што е исто, можноста за продолжување на употребата на уредот до 2 дена, па дури и повеќе без премногу интензивна употреба.

Покрај тоа, секогаш интересно брзо полнење што го имаме овозможува целосно полнење на терминалот за само 90 минути. Во случај на непотребно целосно полнење, времето на чекање исто така ќе биде многу кратко, нешто што секогаш е многу ценето.

Извонредна изведба

Многумина не ги вклучуваат најдобрите терминали на Huawei меѓу оние од високиот пазар, засновани на фактот дека нивните процесори не го даваат нивото, меѓу другото и затоа што се од нивна сопствена производство. Сепак, ова не е ништо повеќе од изговор и е дека на пример, процесорот на овој Mate 9 нема на ништо или скоро на што да им завидува на оние на другите мобилни уреди на пазарот произведени од реномирани компании.

Во овој паметен телефон Huawei наоѓаме а Kirin 960 поддржан од 4 GB RAM меморија. Гледајќи внатре, го наоѓаме традиционалното Cortex-A53 четири-јадрено работење со максимална фреквенција од 1.8 GHz и со Кортекс-А73 АРМ четири-јадро кое ротира со максимална фреквенција од 2,4 GHz. Накратко, би можеле да зборуваме за извонредна изведба што во никој случај и уште еднаш нема на што да им завидува на другите мобилни уреди на пазарот.

Huawei

Во случај „нормалната“ верзија на Huawei Mate 9 секогаш да имате две други верзии со кои ќе се одлучите за уште поголема моќност и перформанси, што да, на малкумина корисници ќе им бидат потребни во секое време. Покрај тоа, за да ги добиете ќе мора да подготвите добра сума на пари, особено ако сакате да се одлучите за верзијата Порше која далеку надминува 1.000 евра, многу ретка цена за мобилен уред.

Мислење слободно

Huawei не многу одамна се спушти на пазарот за мобилна телефонија, а уште помалку време почна да се стреми многу високо. Моментално нивните мобилни уреди тријат раменици со едни од најдобрите на пазарот и овој Huawei Mate 9 со неочекуваното ниско ниво на Galaxy Note 7 е ставен, без сомнение, како најдобра опција во рамките на неговиот опсег.

Исто така, ако се соочиме со другите уреди кои се дел од таканаречениот пазар на висока класа, тоа во никој случај не излегува лошо и ако ги земеме предвид неговите перформанси, неговиот дизајн, верзијата на оперативниот систем Андроид систем што го инсталирал природно и Особено цената што не надминува 700 евра штом добро ја пребаруваме мрежата, уште еднаш повторуваме дека е повеќе од можно да се соочиме со најдобриот Андроид смартфон во моментот.

Huawei Mate 9 можете да го купите преку Амазон ТУКА.

Дали мислите дека новиот Huawei Mate 9 може да биде најдобриот Android паметен телефон во моментот?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни и сакаме да го знаеме вашето мислење на оваа тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Родо dijo

    Ова не е мобилниот што само допирање на земјата се распрснува на илјада парчиња? Тоа се случи на денот на неговото претставување. Бидејќи нема рамка, не може да го издржи ударот, не мора да бидете инженер за да го реализирате ова.