7 причини зошто iPhone SE ќе триумфира на пазарот

Јаболко

Минатиот понеделник Apple официјално го претстави новиот iPhone SE, кој се истакнува главно по својот 4-инчен екран и малите димензии. Трендот на пазарот на мобилни телефони е сè повеќе да се нудат поголеми мобилни уреди, со екрани кои обично надминуваат 5 инчи, сепак компанијата со седиште во Купертино изгледа убедена дека има пазар за терминал со екран под просекот во однос на димензиите .

Многу малку се осмелија да се сомневаат во можностите на овој iPhone SE на пазарот и секако ниту ние. Ако Apple одлучи да лансира iPhone со 4-инчен екран, откако ги напушти тие димензии на екранот од iPhone 5S, тоа ќе биде со причина.

Во случај да сте од оние кои се сомневаат во иднината на новиот iPhone на пазарот денес, преку овој напис ќе ви кажеме и детално 7 причини зошто iPhone SE ќе триумфира на пазарот. Ако ја разгледувате можноста за стекнување на новиот терминал на Apple, прочитајте внимателно и ако видите дека е потребно, забележете ги сите причини што ќе ви ги дадеме подолу. Секако, имајте на ум дека има само 7, иако сигурно ако помислите нешто повеќе ќе ги пронајдете.

Сепак е iPhone од секој поглед, иако поевтин

Новиот iPhone SE брзо го привлекува вниманието за големината на својот екран, само 4 инчи, но и за неговата цена. Од страна на САД долар 399, многу тркалезна цена, или што е исто 489 евра На шпанскиот пазар, можеме да имаме мобилен уред на Apple во неговата 16 GB верзија и во која било од четирите бои во кои ќе биде достапен.

Секој корисник што ќе го набави овој нов паметен телефон ќе има iPhone, со карактеристики и спецификации многу слични на оние на iPhone 6s, иако со многу пониска цена. Денес iPhone 6s може да се купи за 739 евра, во неговиот најосновен модел.  Купувањето на iPhone SE би заштедило повеќе од 200 евра, губејќи дел од екранот.

Како и обично, момците од Тим Кук ни нудат складирање од 16 GB, недоволно за повеќето корисници. Моделот од 64 GB малку се зголемува во цената и се искачува до 589 евра, што е сепак далеку од цената на кој било iPhone 6s.

Иста моќност и перформанси како iPhone 6s

Јаболко

Надворешните разлики на iPhone SE со iPhone 6S се забележуваат на прв поглед, но во внатрешноста разликите се многу помалку. И, тоа е дека наоѓаме процесор Епл A9, иста како и онаа монтирана на предводникот на Купертино, заедно со 2 GB RAM меморија.

Овој процесор заедно со GPU PowerVR GT7600 формираат совршен тим кој обезбедете оптимална моќност и перформанси за секој корисник. Исто така, со овие спецификации и со екран помал од оние на iPhone 6S, потрошувачката на батеријата ќе се намали, иако за да ја потврдиме, ќе мора да се обидеме и да го исцедиме овој нов iPhone SE.

Камерата е идентична со онаа на iPhone 6S

Еден од најинтересните аспекти на овој iPhone SE е неговата камера, која е идентична со онаа монтирана на iPhone 6s. Со 12 мега-пикселен сензор со отвор на отвор f / 2.2 Ourе имаме во наши раце камера со огромен квалитет што, како што веќе видовме во повеќе од една прилика, ни овозможува да фотографираме скоро совршени фотографии.

Исто така со камерата на овој нов iPhone можеме да снимаме видеа во 4K квалитет и секако направете ги популарните Фотографии во живо. Се разбира, ако сакаме да направиме која било од овие две работи, 16 GB внатрешната меморија повторно ќе биде проблем што ќе го имаме многу присутно во секое време во случај на избор на iPhone со овој капацитет.

Willе го промашиме само 3D Touch

Јаболко

Покрај големината на екранот и цената, единствената разлика што можеме да ја најдеме помеѓу iPhone SE и iPhone 6s, оставајќи го настрана дизајнот секако, е отсуство на технологија 3D Touch што со целосна безбедност не би пропуштиле премногу корисници на iPhone 6s.

Ако не ве интересира големината на екранот и што тој не нуди технологија 3D Touch, iPhone SE може да биде совршена опција за вас и секако многу поевтин од кој било друг iPhone.

Многу корисници сакаа iPhone со 4-инчен екран

И покрај фактот дека Стив sобс секогаш велеше дека „Епл“ никогаш нема да лансира „Ајфон“ со екран поголем од 4 инчи на пазарот, пазарот еволуираше на многу јасен начин што на луѓето од Купертино не им остави друг излез освен да лансира пазарот за мобилни уреди со поголеми екрани. Како и да е на пазарот сè уште има голем број на корисници кои продолжуваат да бараат терминали со 4-инчни екрани.

Овие корисници се оние кои сакаат да го носат својот уред насекаде и без непријатност и исто така да се справат со него со една рака, нешто што е многу барано на пазарот на мобилни телефони.

Повеќето корисници сè повеќе сакаат паметни телефони со големи екрани, но сепак има многу кои сакаат терминал со 4-инчен екран. Овој пазар постои и се чини дека Apple реши да го нападне на определен начин.

Наскоро ќе можеме да го користиме Apple Pay

Не е предност што обично интересира премногу корисници, но сигурно некои се воодушевени што можат секогаш да ги имаат Услуга Apple Pay во компактен уред. Willе окупира нешто помалку од многу паричници што обично ги носиме и секогаш можеме да имаме пари одозгора.

За жал, во моментот оваа услуга за плаќање на Apple не работи во премногу земји во моментот и на пример Willе пристигне во Шпанија, како што потврдивме од Купертино, во текот на целата следна 2016 година. Се разбира, и други услуги на Apple, како што е новата Apple Music, исто така, ќе бидат достапни преку овој iPhone SE.

Ајфон никогаш не пропаднал на пазарот

Јаболко

Можеби оваа фраза не е точна, бидејќи iPhone 5C не постигна голем успех и сигурно многумина ќе можат да уверат дека допре до неуспех. Според наше мислење, овој iPhone помина низ пазарот со повеќе болка отколку со слава, но тоа не беше неуспех. Другите мобилни уреди на „Епл“ беа неуморно успешни и новиот iPhone SE сигурно ќе се приклучи на опсегот на успеси исто така.

Постојат многу причини да се мисли дека iPhone SE ќе направи важна ниша на пазарот и ќе постигне добра бројка за продажба, но сигурно има и многу причини зошто овој нов iPhone би можел да биде еден од првите неуспеси на момците од Тим Кук, но ние ќе ја оставиме таа дебата за уште еден ден.

Мислење слободно

Искрено, денот кога овој нов iPhone SE беше официјално претставен, легнав убеден дека тоа ќе биде звучно промашување за Apple. Сепак, како одминуваат деновите, јас го сменив моето мислење и тоа е дека иако воопшто не ми се допаѓа мобилен уред со 4-инчен екран, има многу луѓе кои продолжуваат да претпочитаат терминал со намалени димензии.

Исто така, карактеристиките и спецификациите на овој нов iPhone секако е точка во нејзина корист и тоа е дека во намален терминал ќе ја имаме истата моќност и перформанси како кај iPhone 6s. Дека камерата е потполно иста како онаа на предводникот на Apple е несомнено уште една точка во нејзина корист.

Apple сака да продолжи со продажба на паметни телефони и откако успеа со iPhone 6s, со екрани во две различни големини, овој iPhone SE доаѓа да го комплетира семејството нудејќи им на корисниците големина и екран со намалена големина.

Во моментот iPhone SE сè уште не е достапен на пазарот и ќе мора да почекаме додека биде за неколку дена за да видиме дали, како што мислиме, скоро сите ќе станат успешни или ќе биде првиот неуспех на Apple. Ако требаше да се обложам на нешто, сигурно би се обложил дека тоа ќе биде голем успех ширум светот, но особено кај тинејџерите, кои во многу случаи сакаат да имаат iPhone, но нивниот буџет не е доволен за да го добијат.

Дали мислите дека iPhone SE ќе биде успех или неуспех кога ќе се појави на пазарот за неколку дена?. Може да ни дадете свое мислење во просторот резервиран за коментарите на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни и каде со нетрпение очекуваме да го знаеме вашето мислење на оваа тема и на многу други што ве прашуваме на дневна основа преку наши интересни написи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рајнхард пон dijo

  Apple секогаш привлекува внимание, без разлика дали 4-инчниот ќе го продаде многу добро

 2.   Josep dijo

  Ајде да видиме ... дека ниту еден iPhone никогаш не пропаднал, не е сосема точно. Iphone 5c беше доста неуспешен

 3.   Ангел Азнар dijo

  Го сакам тој непотребен и неоправдан оптимизам:

  „Затоа што е добро? Бидејќи тие никогаш не го вчитале »

  Навистина?

  iPhone го има наполнето, а исто така неколку пати, но не е толку забележливо како кога Sony го удира или кога Samsung го третира. Зошто? Па, затоа што корисниците на Apple не купуваат за квалитет, цена, дизајн или издржливост. Корисниците на „Епл“ купуваат затоа што има малку лого со јаболко и не им е грижа дали е ѓубре или што „Самсунг“ или „Сони“ ги клоцаат во уста подолго време. Она што тие сакаат е да покажат дека носат мерцедес на мобилни телефони, иако овој наводен „мерцедес“ сè уште има мотор од 84 година и цена необична.

  IPhone SE ми мириса на „ми го купи iPhone-от на болвата“ или „iPhone-от на сиромашните хипстери“.

  Но, зошто не сте ја направиле таа анализа?
  Па, или затоа што сте „macSuaries“ или едноставно затоа што Apple плаќа за добриот печат. Ако не, не знам што е непотребен написот како омилен

  1.    Josep dijo

   Со овој коментар покажувате дека многу малку знаете и многу малку знаете на корисникот на производите на „Епл“. Не негирам дека iPhone е модерен, но корисниците на Apple отсекогаш ја купувале оваа марка за издржливост, лесна употреба, квалитет итн. Не затоа што има малку јаболко, туку затоа што тие се добри производи. Работам со Apple од 1989 година и можам да ви кажам дека чувам голем дел од моите уреди на Apple, а некои се стари неколку години, како што е напојувањето со Mac G4 Quicksilver, ibook G4 или 3 iPod-и. Исто така, можам да ви кажам дека откако купив мобилен телефон со Android или изгубив компјутер

 4.   Фернандо dijo

  Чекавте iPhone од ваков стил. Не можам да одречам дека целиот iPhone 5 што излезе ми се допадна повеќе од iPhone 6. Корисниците на iPhone 4 или 5 (што патем, сè уште можеме да ги користиме со оглед на животот и квалитетот на производот, не само за јаболко) сега можеме да одлучиме за производ што личи на она што го имавме, но го подобривме и по прифатлива цена. Не се сомневам дека тоа ќе биде еден од оние производи што луѓето ги купуваат за неговиот квалитет, за неговата отпорност. Тоа е една од оние работи што ќе ги кажете: не е скапа, има висока цена затоа што производот вреди.