Проблемите со Galaxy Note 7 не влијаат на профитот на Samsung

Samsung

И покрај многуте проблеми што го опкружуваат Самсунг во последно време, истакнувајќи ги претрпените со експлозиите на Галакси Забелешка 7, јужнокорејската компанија објави дека очекува Оперативната добивка Q5 ќе се зголеми за 6.900% до XNUMX милијарди долари. Се разбира, мора да имаме предвид и секогаш да присуствуваме, дека зборуваме за Samsung Electronics.

Ова значи дека е повеќе од можно мобилниот оддел на Самсунг да не ги постигне очекуваните придобивки заради проблемите на неговиот нов предводник, но дека тие се надоместуваат со многу други поделби што Самсунг работи денес.

Официјалните резултати ќе бидат презентирани на крајот на овој месец и како што научивме Приходите се очекува да паднат за 5% на 43.9 трилиони долари. За среќа или за жал на Самсунг, финансиските резултати што ќе бидат објавени многу скоро нема да ги вклучат трошоците добиени од замените на Галакси Ноут 7.

Она што тие ќе го сметаат ќе биде нулта продажба на овој мобилен уред и тоа ќе го стори тоа според аналитичарот на SK Securities, Ким Јанг Ву Заработката на мобилната поделба на Samsung е најниска во последните три четвртини.

Додека чекаме да бидат официјални финансиските резултати на Samsung, мора да се подготвиме да видиме нешто необично и чудно. И, тоа е што иако придобивките ќе продолжат да бидат добри, приходите ќе се намалат додека се чека сметката што ја остави Galaxy Note 7 поради своите проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Родо dijo

    Лежи на лага и на лага еден