Проблеми кога играте на Интернет? Можеби ќе ви помогне да го проверите PING-от на вашата врска

Примерен терминал со пинг

Ако некогаш сте имале проблеми со поврзувањето на вашиот компјутер, односно сте страдале од оние прилики во кои вашата машина е течна, но не можете да се поврзете на Интернет или на пристапот до мрежата е многу бавен, обично се користи многу едноставна и корисна техника, особено во многу големи компании и локални мрежи, како што еако има пинг'за да откриете дали проблемот е токму на вашиот компјутер или, напротив, е врската.

Ова е нешто што можете да го направите на многу едноставен начин, само треба да отворите терминал, во Виндоус сите опции одат на Start, Run и таму напишете cmd. Ова дејство ќе отвори терминал или во оперативниот систем на Мајкрософт 'Брза команда' Откако ќе започне, треба само да напишеме: пинг www.google.es

Со оваа едноставна команда ќе провериме не само дека нашиот компјутер има пристап до google серверот, во случајот на овој пример, туку и дека ќе можеме да го видиме брзина со која се поврзува и добива одговор од него. Во случај на локална мрежа, ние исто така може да го сториме истото, освен што, наместо да пишуваме www.google.es, треба да ја вметнеме адресата на машината против која сакаме да провериме дали има врска.

Имањето висок пинг може да предизвика вашата игра да забави и се чини дека игра во забавено движење

Call of Duty

Како што можете да видите, пинг е а многу интересна алатка да провери не само дека компјутерот има пристап до Интернет, туку и неговата пристапност на внатрешна мрежа. Од друга страна, оваа алатка не само што останува овде, туку и при нејзиното извршување, како што можете да видите на сликата од заглавието на истиот запис, резултатот е список на потребно е време на тој сервер да одговори, нешто што, кога играте на Интернет, обично е нешто што буквално може да не сврти наопаку.

Ова го велам од многу едноставна причина и дека сигурно ќе разберете дали некогаш сте играле онлајн игра. Ајде да се ставиме во контекст за момент, ја играме нашата омилена игра, Call of Duty, League of Legends ... да ставиме неколку игри каде што мене ми се случи ова, и одеднаш се чини дека играта се забавува, нешто што го прави буквално невозможно да продолжите да играте, па дури и да бидете убиени во тој момент кога се чини дека имате сè под контрола. Ние обично се лутиме на нашиот компјутер, иако, во огромното мнозинство на прилики, сè се должи токму на а многу висок пинг.

Ова е многу едноставен начин да се разбере дека, колку е поголем пингот, толку полоши се добиените резултати бидејќи брзината на пристап помеѓу нашата мрежа и оддалечениот сервер на кој се поврзуваме за репродукција е многу мала, така што одговорите што ги очекува програмата ќе продолжат играње марка играта се чини дека оди во бавно движење. Сепак Како можеме да го решиме овој проблем?

Избегнувајте што е можно повеќе други програми што трошат ширина на опсег на вашата мрежа

мрежа

Денес постојат неколку начини да се реши фактот да се има многу висок пинг и сите поминуваат низ тоа дека перформансите на тимот се адекватни, односно додека играме нема програма зад нас да крадеме ресурси, зборуваме за оние многу прилики во кои започнуваме да играме на Интернет и, истовремено, работиме програми за стриминг на нашиот компјутер како што се Skype, Netflix или слични, па дури и некоја друга апликација за торент, нешто што, исто така, влијае точка на квалитет на поврзување, нешто што е исто така критично и дека овие програми, на крајот, ќе украдат голем опсег, ограничувајќи ја и брзината со која се поврзувате. Конечно, би сакал да го коментирам делот од кабелскаНе е исто да се поврзете преку WiFi мрежа, со сите нејзини пречки, отколку со кабел RJ45 директно на рутерот. Во овој момент, треба да се напомене дека исто така мора да го земеме предвид видот на кабелот и неговата должина, колку е поголема должината, толку е поголема загубата на сигнал и колку е поекономичен кабелот, толку е помала заштита од електромагнетни полиња.

рутер за игри на asus

Ако сето ова не работи за вас, обично е многу корисно да го отстраните антивирусот од вашиот компјутер и да создадете добар план за отворање порти за заштитен allид со цел да утврдите кои програми и кои не можат да пристапат на Интернет. Конечно, тоа е навистина последното нешто што би го направила, тоа би било да ја подобрам врската со инсталирање на нов широкопојасен рутер специјално посветен и дизајниран за ваков тип на задачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.