Проблеми со екранот на допир на iPad mini? Ние ви даваме решенија

Проблеми со мини екран на iPad

Најновите ажурирања на софтверот на „Епл“ предизвикаа проблеми со некои од уредите на компанијата и едно од повеќетоПогодениот е iPad mini (особено моделот од прва генерација). Во оваа верзија на таблетот на Apple не само што наоѓаме грешки во поврзаноста, туку има и големи проблеми со екранот на допир на уредот. Ова може да биде предизвикано од хардверски проблеми, но има и софтверски грешки поврзани со чувствителноста на екранот на допир.

Понекогаш се случува да се обидувате да навигирате низ вашата iPad и екранот не работат правилно. Ова е лесна грешка што може да се забележи со FaceTime, на пример. За да го направите ова, започнете нов видео повик и проверете дали копчињата за префрлување на задната камера или за крај на повикот работат. Ако тие не реагираат на допирите на прстите, тоа значи дека вашиот екран на iPad има проблеми. Пробајте ги следниве решенија:

1. Чистење на екранот

Вашиот екран може да биде валкан и затоа му е тешко да одговори на вашите гестови или не ги препознава директно. Ова е проблем сличен на оној што го собравме со екранот на Моторола Мото Х прва генерација. За чист екран на iPad Препорачуваме да користите добар специјализиран производ за чистење на екраните на допир или едноставно да користите каква било крпа за чистење на очилата. Ако сте ставиле заштитен лист на екранот, отстранете го затоа што ова може да биде причина за проблемот.

iPad екран со iPad

2. Ажурирајте го софтверот

Проверете дали сте оперативниот систем е ажуриран до најновата верзија објавена од Apple. Одете во Поставки - Општо - Ажурирање на софтвер. Преземете ја најновата верзија. Ако веќе сте го ажурирале на најновата верзија, продолжете со следниот чекор.

3. Присилно ресетирање на iPad

Ако проблемот е софтвер, најверојатно може да се реши со a присилно рестартирање. Со овој чекор успеавме да ги решиме проблемите со екранот на iPad mini од првата генерација. Препорачуваме прво да ги затворите сите апликации што сте ги отвориле и потоа да ги притиснете копчето за исклучување и копчето за почеток во исто време за десет секунди. Кога ќе се појави логото на јаболкото, можете да ги ослободите копчињата. Проверете дали сè работи правилно сега.

4. Ресетирајте ги поставките

Ако досега никој од овие чекори не работел за вас, најдобро е да ресетирајте ги сите поставки за iPad. Одете во Поставки - Општо - Ресетирајте и кликнете на првата опција: «Ресетирај ги поставките». Податоците и содржината на вашиот iPad нема да бидат избришани.

Сè уште не работите на вашиот iPad mini екран на допир?

Тогаш најверојатно проблем е хардверот. Единственото решение што останува е да го однесете во вашата најблиска продавница на Apple или да контактирате со техничката поддршка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пабло Рангел dijo

  допирот на мојот iPad не работи, ако можам да го вклучам, но во моментот на лизгање да се отвори, уредот не го дозволува тоа, јас веќе ги имам извршено сите препорачани чекори, но не можам. Што правам?? со почит

  1.    Јуани9 dijo

   Истото ми се случува, јас можам да разговарам со Сири и да слајдам низ разговорот, но кога станува збор за лизгање за отклучување таму, останувам. Покрај тоа, имам паметен случај кој кога ќе го отворам, треба да ми испрати да го вметнам пинот директно, но сега кога ќе го отворам, ме праќа да го лизгам. Верувам дека станува збор за софтверска грешка поврзана со заклучениот екран.

 2.   Јуани9 dijo

  Со решение 3 дали е обновено (започнува од нула)?

 3.   Марко dijo

  Го сменив екранот затоа што, тој се скрши и сега не се лизга, само се вклучува

  1.    Даниел dijo

   Истото ми се случува, го сменив и не работи ...

   1.    Даниелихн dijo

    Здраво..! што направи со допир? Го сменив и затоа што другиот се скрши, но овој не работи.

 4.   Пепе dijo

  Со решението три се реши проблемот со таблетите, со лудиот екран

 5.   Пепе dijo

  Напишала сама, повторно полуде

 6.   Едит галван dijo

  Кога ќе го вклучам iPad и ќе започнам која било страница, по приближно 5 мин., Тој започнува постојано да го обезбедува екранот, страниците што не ги прашувам се отвораат, страниците се ставаат во Google, се отвораат игри и не ви дозволува да се рестартирате тоа

 7.   Карлос dijo

  Истото ми се случува и откако направи многу од опциите што ги предлагаат, продолжува вака! Решение одете на Apple и наплата и на кој начин да го смените. Не е фер нешто да тргне на лошо за толку кратко време!

 8.   Pablo dijo

  Кога ќе го вклучам iPad и ќе започнам која било страница, по приближно 5 мин., Тој започнува постојано да го обезбедува екранот, страниците што не ги прашувам се отвораат, страниците се ставаат во Google, се отвораат игри и не ви дозволува да се рестартирате тоа Како можам да го решам тоа ?? Дали е можно причината ненамерно да ја остави на сонце ??? Ви благодарам

 9.   ОЛГ ГУТИРЕЗ dijo

  Мојот ipad е мини 4 и екранот полудува што морам да го сменам целиот дигитализатор или само горниот дел.

 10.   Јенз Лопез dijo

  Поздрав, не мојот iPad Во последно време, можете да ја користите тастатурата, се чини дека долниот дел не реагира (простор, броеви, итн.) За да работи, треба да се свртите. И така, работи, но за кратко време и останува исто. Ве молам, предложете ми да сторам за да го решите, благодарам по пошта dopyen@hotmail.com

 11.   Јенз Лопез dijo

  Ахх заборавив. Потребно е и долго време да се наполни батеријата и многу брзо се истроши, благодарам

 12.   РЕКАЛДЕ НА ФРАНЦИСКО dijo

  Пред два дена го ажурирав мини ipad-от и од вчера моменти станува добро, а потоа екранот се затемнува, што може да биде ???